SON DAKİKA
Hava Durumu

İktidar oyunu ve paradoks... (01.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2020 08:27

Malum, Türkiye bir referandum ile tercihini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden yana yaptı. O vakitler, Fetö'nün 15 Temmuz darbe kalkışması vardı ve ihanet kol geziyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaveri dahi fetöcü çıkmıştı. Parlamenter sistemde işler yürümüyordu. Özellikle bürokrasi ve erklerin vesayeti ülkeyi kuşatmıştı. Çıkış yolu olarak bu yeni sistem çözümdü. Nitekim, Türkiye'nin bulunduğu konjonktür itibarıyla, her alanda ki sorunların çözümü yeni sistem uygulamasıyla gerçekleşti. Realite, mevcut sistemdir. Partilerin iktidara taşınması ise, 50+1 oranına ulaşmaktır. Hiçbir parti bu oranı yakalayamıyor. Nitekim, geçtiğimiz seçim de ortaya iki ittifak çıktı. Cumhur ve Millet ittifakı...

Buraya kadar herşey tamam. Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde, CHP'nin adayı Muharrem İnce, iYİ Parti'nin adayı Meral Akşener, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş olurken, Cumhur İttifakı'nın, yani MHP ile AK Adayı da Recep Tayyip Erdoğan'dı. Millet İttifakı'nın öngörüsü, seçimler ikinci tura kalacak, Millet İttifakında kim en çok oyu aldıysa ikinci turda onu destekleyeceklerdi.

Evdeki hesap çarşıya uymadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk turda seçildi. Şimdi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kimi konuşmalarında bana 5 yıl verin herşeyi düzelteyim diyor. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyi vadediyor, ekonomiyi bu süre zarfında düzelteceğini söylüyor. Peki, sayın Kılıçdaroğlu bunları yapabilmesi için ne yapmalı? En azından Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olması gerekmez mi? Gerekir. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına aday olmuyor, gönlünde yatan aday Abdullah Gül. Peki yukarda yazdığım icraatları nasıl yerine getirecek? İşte CHP ve Kılıçdaroğlu'nun yaşadığı paradoks budur. İktidar olmak için halktan 5 yıllık için oy isterken kendisi aday değil.

Kemal Kılıçdaroğlu'nu anlayabilenler vardır mutlaka. İktidar olmayı isterken kendisi aday değil. Çünkü CHP Genel Başkanlığı koltuğunu riske atmak istemiyor. Buradan ayrılıpta aday olursa, gidip gelmemek var, gelipte görmemek var.

Özetle, aday değil ama 5 yılda ülke de bozulan her ne varsa düzeltecek. Emanet oy istiyor emanet bir adaya. Bu siyaseti ve iktidar oyununu siz anlıyor musunuz? Ben anlamıyorum. Kafam biraz kalın galiba.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.