SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İki seçim bir arada olur mu? (15.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 15.01.2021 08:37

Herkes bir erken seçim olgusunu konuşuyor. Neden böyle bir beklenti içindeyiz? Çünkü, ortadaki realiteye göre, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemine göre, Cumhurbaşkanı seçilen kişinin ancak iki kez aday olma ve seçilme hakkı var. Fakat, erken seçim veya olağanüstü durumlarda bu değişiyor.

Somut ve mevcut gerçekler üzerinden gidersek eğer, Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki kez seçildi. Dolayısıyla üçüncü kez aday olma ve seçilme hakkı yok. Biliyoruz ki, Başkan Erdoğan bir dönem daha Cumhurbaşkanı olmak istiyor. O vakit, tek çare erken seçimdir. Bununla ilgili birinci ihtimal 2021 Ekim ayında erken bir genel seçim olabilir.

Bu ihtimali zayıf görüyorum. CHP'nin aldığı büyükşehir belediyelerinden başarılı olan yalnızca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gözüküyor. İstanbul gibi oy deposu bir şehirde Başkan İmamoğlu'nun fiyaskosu ortada. O sebeple, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının bahar aylarında yerel yönetimler seçimlerini birleştirerek, iki seçimi birarada yapılması ihtimalini daha gerçekçi buluyorum.

Başkan Erdoğan, onca girdiği seçimlerde zaferle çıkarak bir siyasi sihirbaz ve usta siyasetçi olduğunu gösterdi. Dolayısıyla, yerel yönetimlerin zaafiyetini kendi hanesine yazmak isteyecektir. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmuş olacaktır.

Cumhur İttifakında da Millet İttifakında da gün yüzüne çıkmayan sorunlar bulunmaktadır. Hele iki seçimin bir arada olacağı bir erken seçimde, Millet İttifakı bocalayacaktır. Çünkü, Cumhur İttifakının adayı Başkan Erdoğan’dır ve bunda bir tereddüt yoktur. Ancak Millet İttifakında ortak aday arayışları, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimleri dillendirilecektir.

AK Parti'nin irtifa kaybına karşılık, muhalefet partileri içerisinde sadece İYİ Parti'nin oyları yükseliştedir. Oy sıralamasında üçüncü parti konumunda ise, "Kararsızlar"dır ve oranları yüzde 20-25'te seyretmektedir. Bütün partiler bu realiteyi göz önünde bulundurarak strateji ve politika üretmelidir.