SON DAKİKA
Hava Durumu

Helalleşmek iyi, küfür kötüydü! (22.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.11.2021 09:51

Hafızam yanılmıyorsa, bundan 3 yıl önce Başkan Tayyip Erdoğan’ın bir helalleşme manifestosu olmuştu. O vakit, muhalefetin bir hayli tepkisini çekmiş, özellikle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşmek üzerine ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

Şimdi, Kılıçdaroğlu'nun söz konusu bu videoları sosyal mecrada dolaşımda. Ancak, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "helalleşmek" çıkışını toplum tarafından satın alındığını görüyoruz. Zaman zaman dile getirdiği, "Parti olarak bizim de hatalarımız var. Bu hatalarımızla yüzleşmek zorundayız" şeklindeki cümlesi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun helalleşmek çıkışına sağlam zemin oluşturuyor. Bu çıkışla çarşı karıştı mı? Hem de nasıl. Parti içerisinde öyle bir dip dalga sökün edip geliyor ki.. Bu helalleşmekte nereden çıktı diyenler, CHP içinde azımsanmayacak kadar çoktur.

Daha önceki yazımda ifade ettiğim gibi, siyasetçilerin hatalarını ikrar ve itiraf  edip, toplumun ilgili kesimlerinden özür dileme girişimi, yani İslami jargon ve literatürüne göre helalleşmek istemesi çok kıymetlidir. Kur'anı Kerimde bir çok ayette yer bulan günahlardan tövbe edildiği gibi, toplum hayatımızda da helalleşmek erdemli bir gayrettir. Yüzleşmek, özeleştiri de bulunmak, özür dilemek, nedamet getirmek ve helalleşmek,  hem insani hem de İslami bir duruştur. Ama, fakat, ancak diye başlayan cümleler hem itiraz hem de niyet okumaya yöneliktir. Bunu yapmak yerine, iktidar ve muhalefet tahtırevalliyi dengeli, kaliteli ve seviyeli bir çizgide yürütmek, aslında demokrasinin de amacı ve önermesidir. Hatta demokrasinin gereğidir.

Öte yandan, İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkanın şehit bacısına galiz küfürüde, hala Türkiye’nin önemli gündemidir. Bu konu da öylesine geçiştirilecek bir konu değildir. Bütün ülkenin ortak derdi terördür. Terörle mücadele eden asker ve polislerimiz bu ülke için canlarını feda edip şehit olmaktadır. Hem saygı ve hürmet göstermemiz gerekirken küfür etmekte ne demek? Bunun affedilecek bir yanı yok. Nitekim, iki gün önce yayınlanan kamuoyu yoklama şirketlerinin sonuçlarına göre, Lütfünün küfrü İYİ Partiden 2 puanı götürmüş. Bu erozyonun daha da devam edeceğini tahmin ediyorum.  Çünkü, AK Partiyi eleştirdikleri layüsellik ve kibir putu olma hevesi, daha iktidar olmadan üstlerine sindiyse, varın siz düşünün...

CHP ve İYİ Partinin sık sık kurumsal anket yaptırdıkları Medipol Şirketinin yayınladıkları sonuçlara bir göz atmalarını salık veririm. İYİ Partinin bu küfür olayı, CHP'nin HDP ile birlikte tezkereye hayır demesi ve 10 Büyükelçinin hezeyanı, Cumhur İttifakının çıtasını yeniden yükseltmiştir. Medipol'un anketine göre, olası Cumhurbaşkanı adayları ilk tur için %12-15'i geçemezken, Başkan Erdoğan tek başına %40'larda, Cumhur İttifakı olarak %51'lerde. Bunlar benim araştırmam ve tahminim değil, Millet İttifakı partilerin neredeyse kadrolu anket şirketi Medipola ait.

Özetle dostlar, olası bir erken seçim varsa veya millet ittifakının böyle bir talebi oluyorsa, dikkat ettiniz mi, artık çok kısık sesle bağırıyorlar! Birşey daha, hani AK Parti'den kopup gitmiş, eğer ortada yanlış birşeyvarsa  kendilerinde zinhar sorumluluk görmeyen başbakan ve bakanların kurduğu partiler varsa, onlar bu anketlerde %0.5'lerde sürünüyorlar. Mahşeri adalet diye birşey var. Onlar inanmasalar da...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.