SON DAKİKA
Hava Durumu

HELALLEŞMEK!.. (17.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2021 09:06

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, zaman zaman partisinin geçmişiyle ilgili yanlışlarını itiraf edip, adeta yüzleşme kapısını aralamıştı. Bunlardan birisi de başörtüsüydü.

CHP'nin tarihsel hatalarının tamamını sıralayıp helalleşerek sorunu çözmek mümkün mü? Mümkün değil ama, yine de Kılıçdaroğlu'nun bu girişim ve ifadesini değerli buluyorum. Ancak, bazı şeyler var ki, helalleştim demekle olmuyor. Mesela, terör örgütleri (FETÖ ile PKK) ve bunların siyasal uzantılarıyla hala arasına mesafe koymadığı sürece, toplum inanç ve değer yargılarıyla barışmadığı sürece, partisini mezhepsel eksende tuttuğu sürece, bir "helalleşmek" toplum tarafından karşılık bulması zor gözüküyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun vicdanlara yönelik, "helalleşme projesi", gerçekten önemli. Neden toplum tarafından satın alınmadığını ise hem Kılıçdaroğlu hem de partinin üst düzey kurmayları düşünmelidir. PKK'nın siyasal piyonu Selahattin Demirtaş'a özgürlük naraları hala atılıyorsa dünün yanlışları örnek verilip, benzer çıkarım yapılıyorsa, moral değerlere ilişkin hala mesafeli ve irrite bir dil kullanılıyorsa, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş hikayesinin bir takım hamaset ve sloganlarla üstü örtülüyorsa, Milli Mücadelenin tarihi gerçekleri ıskalanıyorsa ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve dokriner kuruluş amacı bir kenara bırakıp, partinin başka yönlere savrulmasına seyirci kalınıyorsa , buhrlalleşme olmaz Kemal Bey...

Öncelikle Atatürk'ün partisi olmanın derin ağırlığını yeniden inşa etmeniz gerekecek. Türk Milletiyle top yekün helalleşmenin yolu, yerli ve milli olmaktan geçer. Milli Mücadele yıllarında ortaya çıkan nevzuhur "mandacı zihniyetini" kökünden kazımanız elzemdir. Mevcut iktidarı yıkmak için Amerika, Fransa ve İngiltere gibi emperyalist ülkelere çağrı yerine, Türk Milletine, bu ülkede yaşayan tüm halklara ve vatandaşlara çağrı yapmalısınız. Vaad ve tezleriniz eylemlemlerinizle birebir örtüşmelidir.

Kamuoyu yoklamalarındaki "en çok güvenilen lider veya siyasetçi" sorusunda %4.5 oranla, belediye başkanlarınızın ( İmamoğlu ve Yavaş) gerisinde kalmamalısınız sayınKılıçdaroğlu. CHP'nin bu ülkeyle barışması bir sorun, sizin de toplumun güvenini kazanmaya dair ayrı bir sorununuz var. Öncelikle  sahici olun. Kendinize lider süsü vermeyin, gerçekten lider olun. Bu ülkenin bütün katmanlarını kucaklama süsü vermeyin, gerçekten kucaklayın. Kapitalist çemberde olup, kendinize sosyal demokrat süsü vermeyin, dibine kadar solcu olun. Bu ülkenin bütün kutsal değerlerine ve mezhepsel farklılıklarına saygı duyma süsü yerine, söylediğiniz gibi olun. Bu ülkenin temel sorununu etnisiteye bağlamayın, başat terör sorununu gündeminize alın.

Helalleşmek çok önemli. Ama,Mevlananın sözünden ibret alın. Ne diyordu büyük düşünür: "Ya olduğun gibi görünün, ya da göründüğünüz gibi olun..."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.