SON DAKİKA
Hava Durumu

Gidemediğin yer senin değildir... (16.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2020 10:04

Merhum Yazıcıoğlu, Halil Rıfat Paşaya o kadar hayrandır ki, Tokat Valiliği sırasında yaptığı bir okula adını vermiştir. Halil Rıfat Paşa, vezir ve nazırlık yapmasına rağmen, esas ününü Sivas Valisiyken yaptığı işlerle kazanmıştır. Nitekim, "Gidemediğin yer senin değildir" sözünü de Sivas Valisiyken söylemiştir.

Rahmetli vali Yazıcıoğlu, bu sözü birçok okul ve kamu binalarının duvarlarına yazmıştı.Tokat Valiliği sırasında gitmediği köy kalmadı. Kimisine iş gereği birkaç kez gittiği de olmuştur. Halil Rıfat Paşanın bu sözü, aslında yakın tarihimize baktığımızda, tam bir yönetim formülü olduğunu görürüz.

Mesela, Doğu ve Güneydoğu bir zamanlar sürgün ve mahrumiyet bölgesiydi. Ne yazık ki, devletin çok az uğradığı bu bölgemize bütün bunlar  yetmiyormuş gibi, hırsız, rüşvetci, ahlaktan yoksun kamu görevlilerini sürgün olarak gönderirdik. Neden? Çünkü, gidemediğimiz yerlerdi oralar. Bugün PKK ve HDP sorunu varsa, dünümüze bakmamız gerekiyor.

Buradan nereye gelmek istiyorum? Tabiiki Çanakkaye...  Türkiye'de bir gerdanlık gibi boğazı olan şehir İstanbul'dan sonra Çanakkaledir. Üstelik, İstanbul gibi trafik keşmekeşi olmaması gereken bir şehir. Rant parsellemesi adına henüz doğal güzelliğini yitirmemiş, bir ayağı Avrupa'da diğeri Anadolu'da olan ikinci şehir, Havaalanı şehrin tam göbeğinde olan bir şehirdir  Çanakkale..

Haziran'da Nevşehir'den Çanakkale'ye atanan Vali İlhami Aktaş, geldiği ilde hayır ve takdirle anılmaktadır. Buna gerekçe ise, Nevşehir ve hinterlandında hayata geçirdiği projelerdir. Çanakkale sayın validen çok şey bekliyor ama, en başta otopark sorunun çözümünü bekliyor. Belediye Başkanıyla birlikte, sayın vali İlhami Aktaş'ın liderliğinde, STK'ları de paydaş yapmak suretiyle, bu başat sorunun çözümü mümkün.

Çanakkale, tarihi ve antik medeniyetleri barındıran bir coğrafyanın adıdır. Bölgenin tanıtımına ilişkin reel projeler üretilip, turizm operatörleriyle bir inovasyon programına dahil edilebilir. Çok tartışılmasına rağmen, bu tür programların şehir ve hinterlandının tanıtımında önemli gördüğüm Master Sheff gibi programların bölgede çekiminin yapılması önemlidir. Bunların varlığının hissedirilmesi için elbette sosyal mecralar kadar yerel medya da çok önemlidir. Gerek ulusal ajans temsilcileri, gerekse yerel gazete, TV ve web tv'lerle yakın işbirliği yapılmalıdır.

Master Sheff  programıyla ile ilgili akçeli tartışmaların olması, bu konuda kimseyi bu yoldan geri adım atmaya neden olmasın. Her programda bir takım aksaklıklar ve gaflar olabilir. Mesela, Çanakkale'ye ait olmayan bir yemek tarifini hayret ve soru işaretleri içerisinde izlemiş olabilirsiniz. Bu tür iyi niyetli kazalar her zaman olabilir. Bu tür arıza ve aksaklıklar dahi, şehrin gündeme gelmesini sağlayan faktörlerdir.

Çanakkale, dünyanın en güzel, yaşanabilir şehirlerinden birisidir. Elbette sorunları var, çözüm de var...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.