SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Fikri İktidar ve Deli Dumrul Köprüsü... (10.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2020 14:52

Bugün, dünyayı kasıp kavuran Koronavirus pandemi sürecinde,  Türkiye bir çok süper güç olarak tabir edilen ülkelerden daha başarılıdır. Bunun sebebi de, mevcut iktidarın sağlık alanındaki alt yapı inşasıdır. Özellikle Şehir Hastanelerinin bugün ne kadar önemli bir yatırım olduğunu daha iyi anlıyoruz.

 

İktidarın bir çok köklü yatırımı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleşiyor. Tabii bu sistem her alanda tıkır tıkır işlemiyor. Mesela, Osmangazi Köprüsü, bunlardan birisidir. 2020 yılının ilk altı ayında, devlet yüklenici firmaya bu köprüden geçmeyen araçlar için ödediği miktar 1 milyar 750 milyon lira. Dikkat edin, Osmangazi Köprüsünden geçmeyen araçlar için ödeniyor bu miktar. Şimdi, Osmangazi Köprüsü bu haliyle Deli Dumrul Köprüsüne benzemiyor mu?

 

Malum, Deli Dumrul da hikayeye göre, başında durduğu tahta bir köprüden geçenden de geçmeyenden de para alırdı.

 

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalar da ilginç tespit ve özeleştiri de bulunuyor. Mesela, Erdoğan geçenlerde yaptığı konuşmada, "18 yıldır iktidarız ama fikri iktiidar olamadık" diyor. Fikri iktadar olabilmenin yolu kültür sanattan geçer. İşte, 2021 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçesi 1 milyar 690 milyon liradır. 83 milyonluk bir Türkiye ve bir çok medeniyetin yaşadığı bu coğrafyaya ayrılan bütçe çok az değil mi? ABD ve bir çok nevzuhur ülkeleri, kendilerine bir  medeniyet uydurmak için bu bütçenin yüz katı yıllık bütçe ayırıyorlar.

 

Erdoğan'ın özeleştirisi doğrudur ama bundan sonrası için "fikri iktidar" inşası için nasıl bir yol haritası belirleyeceğini de henüz bilmiyoruz. Ülkenin imarı için yol gibi köprü gibi sağlık ve eğitim gibi yatırımları elzemdir. Eğer, iktidarınızın fikri alanda da iz bırakmak istiyorsanız, kültür sanat, estetik, kitap, sinema ve tiyatro gibi faktörlere de ciddi bir bütçe ayrılmalı, gelecek kuşağa dijital dünyadan başka bir dünyanın varlığını göstermelidir.

 

Özellikle Z Kuşağına yönelik projeler geliştirilmeli ve dijital bağımlılığının önüne geçilmelidir. Aksi takdirde, salt fikri iktidarı ıskalamayız, aynı zamanda geçmiş ve geleceğimizi zayi ederiz.