SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem İzmir'i vurdu (01.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 01.11.2020 14:12

Şimdi birlik olmak vaktidir. Deprem bu kez İzmir'i vurdu. Bu elim durum üzerinden siyasi mülahazalar da bulunmak, sosyal mecra da önyargılı paylaşımlarda bulunmak asla kabul edilemez.

Nitekim Gürsel Tekin'in paylaşımı, böyle bir yanlışlıktır. Kısa zamanda Tekin'in bu paylaşımının yalan olduğu ortaya çıktı. Bu tür ucuz faydacılık girişimleri ne paylaşımın sahibine nede İzmir'in acısına bir fayda sağlamaz.

Şimdi birlik ve beraberlik olma vaktidir. İzmir'den Çanakkale'ye kadar uzanan bir hatta etkin olarak hissedilen deprem, bütün ülkeyi derinden bir üzüntüye sevk etmiştir. Her saat değişen bilanço bulunmaktadır. An itibariyle, 24 can kaybımız, yedi yüzden fazla yaralımız var. Deprem büyüklüğü 6.6 olarak belirlenmiş.

1999 Marmara Depremi üzerinden tam 21 yıl geçti. Kabul edelim ki, ülkemizin böylesine bir realitesi olmasına rağmen, köklü tedbirler konusunda başarı sağlayamadık. Ne zaman böyle bir afet başımıza geliyorsa, yayın organlarında bilim adamları iki hafta süresince konuşuyor. Sonra? Sonrası ne yazık ki, hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Doğa olaylarına ilişkin millet olarak bir duyarsızlık içerisindeyiz. Koronavirus salgın içinde aynı tavrı sergilemiyor muyuz? Akıl tutulması yaşanıyor, "Korona Partisi" düzenliyor insanlar. Bu tutumu anlamakta güçlük çekiyorum. Ve dünden bu yana televizyon başında İzmir depremiyle ilgili gelişmeleri anbe an izliyorum. Devlet/hükümet, ilk bir saat içerisinde organize olup İzmir'e ulaştı.

Devletin acil durum refleksi, belki de birçok ülkede olmadığı kadar yüksek performans içerisinde. Bu durumu siyasi faydacılık adına kabul etmeyenlere söyleyecek bir sözüm yok. Hükümetin bakan ve milletvekilleri derhal İzmir'e ulaşırken, gönül isterdi ki diğer siyasi partilerimiz de aynı duyarlılık içerisinde afet bölgesinde olsunlar.

Şimdi İzmir'in yanında olma vaktidir. Yaralarını sarmak, acılarını paylaşmak, elimizden her ne geliyorsa onları yapmak vaktidir. İzmir, İstiklal Harbimizin simge isimlerinden olan bir şehirdir. Tıpkı Çanakkale gibi, Kahramanmaraş, Sivas ve Gaziantep gibi. Gazeteci Hasan Tahsin gibi bir kahramanın bağımsızlık ateşini yaktığı bir şehirdir İzmir.

İzmir depreminde hayatinı kaybedenlere Allah'tan rahmet dilerken, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Gün ayrılık değil, kenetlenme günüdür. Sonsuza kadar yaşasın İzmir...

 


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.