SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

"Bütün mümkünlerin kıyısında" (15.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 15.06.2021 10:23

Bir şarkının güftesi düşüyor dudaklarıma, "Ben seni çok sevdim,  Oku kelimeleri gözlerimden" Ve tabi söz sultanı Turgut Uyar, "Bütün mümkünlerin kıyısında" diyor.

 

Ve yürüyorum kaldırımlarda, sultan-ı şuara Necip Fazıl'ın kolunda. O sigara dumanından kalınlaşmış sesiyle Kaldırımlar şiirinden okuyor:

 

Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta;

Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum!

Aman, sabah olmasın, bu karanlık sokakta;

Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum!

 

Yağız atlı süvari, koştur, atını, koştur!

Sonunda kabre çıkar bu yolun kıvrımları.

Ne kaldırımlar kadar seni anlayan olur...

Ne senin anladığın kadar, kaldırımlar...

 

Sonra, hayata dair bir senaryo yazmaya çalışıyorum. Kafam patlayacak gibi, bir makale, bir kompozisyon gibi giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan kalıba uymuyor. Etrafımıza bakıyorum, giriş yerine geçecek doğuş ve çocukluk, sonra ölüm. Buna çocuk ölümleri deniyor. Bazen giriş ve gelişme olabiliyor. Ancak, buda henüz çeyrek veya yarı sayılabilecek bir zaman aralığında bitiyor. Buna da erken ölüm deniyor.

 

Zamanında ölüm nedir? Buna kim karar veriyor, devlet otoritesi mi, toplumsal yaptırım mı, gelenek görenek mi? İşte bu sır, asla vakıf olamayacağımız Allah'ın sırlarından bir sır.

 

Külli iradenin doğum ve ölüm kararı. Cüzzi irade, bu aralıkta seçtiğimiz rolü oynamak. Allah, rolleri tanıtmış. Vahiy ve nebiler eliyle iyi ya da kötü roller tanıtılmış. Herkesin gittiği menzil aynı. İnansa da inanmasa da, hayatımızın merkezindeki ölüme doğru koşuyoruz. Bir din bilgini, hayatta ki tek gerçek ölümdür demiş.

 

Kavgalarımız, çekişmelerimiz, mal biriktirmelerimiz, hırs ve hasetlerimiz, yüreğimizde besleyemediğimiz merhamet ve sevgi yoksunluğundadır. Çünkü, varoluşumuzun temel sebebi iyiktir, iyiliğin zıddıda kötülüktür.

 

İyilik öğretileri için kitap ve Nebi yollayan Allah, kötülük öğretileri için ne kitap nede elçi göndermedi. Ancak, nefs ve şeytan ikilisi, ruhumuzu teslim almaya yetiyor.