SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Boğaziçi Üniversitesine CHP'li Rektör... (08.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 08.01.2021 08:46

Bu atamayı protesto eden Boğaziçi Üniversitesi kompleksinde yapılan nümayişe müdahale eden polis, 17 gözaltı gerçekleştirir. Öğrenci gözaltılarının şık olmadığını söyleyecekken, 17 kişinin sadece iki tanesinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğunu diğer 15 kişinin it-kopuk olduğunu öğreniyoruz. Dumura uğrayan bu kalkışma girişiminin yandaşlarının aynı mahvil olmasına ise şaşırmıyoruz.

İsterseniz hikayenin detaylarına inelim ve mevzuyu bizzat rektörden öğrenelim. Boğaziçi Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Habertürk TV'de Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. Rektörlüğe atanmasıyla ilgili konuşan Prof. Bulu, "Normalde bir rektör ataması için hiç kimse farkında değil ama, dünyadaki standartlara uygun bir rektör ataması var Türkiye'de. İlana çıkıyorsunuz. Daha sonra mülakata davet ediliyorsunuz. Bir mülakata alındık. Bir komisyon var. Size Boğaziçi Üniversitesi'nin özelliklerine uygun sorular soruluyor. Adaylar yeniden değerlendirilip Cumhurbaşkanlığına sunuluyor" diyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nde çıkan olaylarla ilgili görüşlerini açıklayan Prof. Dr. Melih Bulu, provokasyona dikkat çekerek şöyle konuşuyor: "Ben bu tepkilere alışığım. Hoca olunca daha az seviyede geliyordu, rektör olunca daha üst seviyede geldi. Boğaziçi Üniversitesi'nden 2 kişi var. 17'den iki kişi. Bunlara nasıl izin verildi bilmiyoruz. Üniversiteli olmayanlar arasında, alakasız insanlar. Anladığım kadarıyla bazı örgütlerin mensubu. Burada provokatif bir olay var. Anladığım kadarıyla Boğaziçili kullanıldı. Boğaziçili üniversiteli her türlü protestoyu yapabilir ama olmayanlar kampüse alınmamalı".

Mevzu çok girift değil mi?

Burada provokatif bir olay var ve Boğaziçili kullanıldı. Kapıya kelepçe takıldığı doğrudur. Bu fikir her kimin ise çok yaratıcı. Karikatüre müsait bir şey yapılmış. Kapı kırıldı deniyor, birader bir kilit takabilirdiniz. Belli ki, o karmaşa içinde kapıya kelepçe takmak gelmiş. Tabii beklediğimiz gibi, muhalif cenah bu ayrıntıyı köpürtmekte gecikmedi.

Rektör Prof. Dr. Melih Bulu'nun yaptığı açıklamaya göre, kampüse polis davet edilmiyor. Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer alır.

Rektör seçimi konusunda, Cumhurbaşkanının atamasına karşı çıkanlara küçük bir hatırlatma: Eski Cumhurbaşkanları Sezer ile Gül, kaç kereler 3 aday arasında üniversite senatosunda en az oy alanı rektör atadılar. Üniversiteler de seçim kampanyaları ve senatoda oy verme ritüelleri, ilkokul müsameresine dönmüş, teatral komedi sahneleniyordu.

Boğaziçi Rektörü Melih Bulu'nun şu açıklamalarını da verip, yazıyı sonlandırmak istiyorum. Rektör Bulu diyor ki: "Aslında şimdi söyleyeceklerim birçok insanı şaşırtacak, ben siyasete ODTÜ'de okurken CHP'de başladım. Bunlar da biliniyor ama görünmüyor. Beni hep AK Partili olarak yansıtıyorlar. O zaman öğrenciydim SHP idi o zaman. Belediye başkanı bizim ODTÜ mezunuydu. Yardımcı istemişti, öyle başladım. O zaman o milletvekiliydi ben ona araştırma yapıyordum. Fiili olarak Meclis'e gidip geliyordum. Daha sonra Liberal Demokrat Parti'den teklif geldi. Liberal Demokrat Parti'nin Gençlik Teşkilatı başkanıydım. Ama ben siyasete hep bir akademisyen gözlüğü ile bakan birisiyim. Benim merakım yönetim ve organizasyon."

Aslında muhalefetin hassaten CHP'nin beni şaşırtmasını çok istiyorum. Devlet ve milletinden yana, bu topraklarda yaşayan insanların moral değerlerine saygılı, bir kere olsun mevzisini bu ülkenin bekasına kast edenlerden yana durmayan, milli ve yerli duruşuyla şaşırmayı çok isterdim. Hala bu umudumu yüreğimde büyütüyorum. Bekleyeceğim...