SON DAKİKA
Hava Durumu

Averal Joe ile kovboy Donald... (06.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 06.11.2020 09:15

Başkan ve başkan yardımcısının seçildiği bu seçim de, kimse doğrudan bu erklere oy vermiyor. Seçici kurul denilen delegelere oy veriliyor, onlarda ikinci aşamada bir kurultayda başkanı seçiyor. Tabii buna temsilciler meclisi ve senatoyu da eklemek gerekiyor. Amerikalılar dün sandık başındaydı. Bir hafta önce başlayıp bir hafta sonraya kadar sürecek mektupla oy da verilebiliyor. Daha doğrusu, bu seçimde 100 milyon seçmenin katılımı var, bunun 65 milyonu oyunu mektupla kullanmış.

Kovboy Donald, erken bir açıklama yaparak, biz kazandık demişti. Ancak, bu yazıyı yazdığım sıralarda Averal Joe öndeydi. Ancak, henüz sonuçlanmamış eyaletler bulunmaktaydı. Şimdiden her iki aday da, ön tedbir olarak, "oyları çaldırmayacağız" cümlelerini kurarak, Yüksek Mahkemeyi adres gösteriyorlardı.

Türkiye'de yapılan yakın zamanda ki seçimleri bir düşünün. Seçim akşamı en fazla 24' e kadar seçim sonucu belirlenmiş olur. İşte o vakit liderler çıkar, kesin olmayan sonuçlara göre açıklamalar yapılır. Bizde seçim yasakları diye bir kavram vardır ve buna azami derece de riayet edilir.

ABD seçim sistemini anlamak mümkün değil. Oy verme işlemi devam ederken, başkan adayları açıklama yapıp, zafer çığlıkları atabiliyorlar.

Joe Biden, namı diğer Averal Joe ile Donald Trump, 70'in çok üzerinde siyasetçiler. Türkiye'nin genel tavrı kovboy Donald'ın kazanması yönünde. Oysa, tacir Donald'da en kritik zamanlarda Türkiye'yi tehdit etmişti. Tırlarla, terör örgütlerine silah göndermiş, her aklı estiğinde cezalandırırım diyerek ambargo kozunu öne sürmüştü. 

Tabii, Biden'in Türkiye karşıtlığı da Bektaşi sırrı değil. Daha doğrusu, küresel güç, emperyal ülke ABD'nin başkanlara bağlı köklü değişiklikler yapması mümkün değil. Özellikle dış politika da, ABD başkanlarının paydaşları bir hayli çoktur.

Lobiler, kamu istihbarat örgütleri, tröstler, kamu derin devleti... Say say bitmez. Bir de bunun yanına aşırı derecede silahlanmış ABD halkını eklerseniz, bu ülke hiçte tekin değildir.

Mesela, 2016'daki ABD başkanlık seçiminde,  Cumhuriyetçilerin adayı bu kovboy Donald'ın karşısında Demokratların adayı Hılary Clinton vardı. Seçim sonucu, bu Clinton kovboy Donald'a 3 milyon oy farkı atmasına rağmen, kazanan Trump olmuştu. Sisteme bak.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.