SON DAKİKA
Hava Durumu

ARTIK DÜNYA DİJİTAL... (28.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2021 09:43

 

Bulunduğumuz çağın en önemli göstergesi, bilim ve dijital çağı olmasıdır. Elbette, 19 ve 20. Yüzyılın da buluş, tarım ve sanayii alanlarında önemli adımlar atıldığı bir gerçek.       

 

Enerjinin gücünün anlaşılmasıyla birlikte petrol ve elekrik menşeili bir yığın icatların üretilmesi, kaçınılmaz olarakta silah endüstrisi de yine bu asırlarda gelişti/geliştirildi.   

 

Aslında her alanda başdöndürücü gelişmeler, bulunduğumuz 21. asra devredildi. Bu çağın tarifi ya da ruhunu tanımlayacak olursak, tek kelimeyle Dijital Çağı diyebiliriz. Nitekim, bu çağın en önemli etkilediği sektörde matbuat ve gazeteciliktir.  İçine görsel medya olarak adlandırılan televizyonculukta dijital rüzgardan etkilenen sektördür. Karasal yayıncılık zaten yok gibidir. Bunun yanında uydudan yayın yapan televizyonlarda ciddi anlamda cazibesini yitiriyor. Hem pahalı hem de meşakatli bir yayıncılık, dijital sistemlerle rekabet etmesi çok zor görülüyor. Web TV ve dijital yayıncılıkla, herkesin bir kanalı olabiliyor.    

 

Mesela, gazeteci Cüneyt Özdemir'in web yayınında, aynı saatlerde yayında olan uydu kanallarını açık ara geride bıraktı. Anlık 106 bin izleyici tespit edilirken, YouTube arşivinde ilk 48 saat içerisinde izlenme sayısı 2 milyona ulaştı.        Birçok önemli isim, web TV programlarına çıkabiliyor, sosyal mecra bağlantısıyla dijital kanaldaki konuk ya da moderatöre anlık soru sorabiliyorsunuz. Bütün bunlar, bulunduğumuz çağın dijital olduğunu gösteriyor.

 

Eğer bir zamanın ruhuna ilşkin okuma yapacaksak, bu dijital okuma olmalıdır. Bu anlamda, Kanal 101 haber portalımız goegle news' e katılarak, dijital alanda önemli bir eşiği de geçmiş bulunuyoruz. Önemli aşamalardan geçerek bu noktaya ulaştık. Bölgemizde, Kanal 101 haber portalımız goegle newse geçen ilk  haber sitesi olarak tarihe not düştük. Tabii bizden sonra da sisteme dahil olacak haber siteleri olacaktır. Biz yolu açtık ve bölgede bu noktaya ulaşan haber portalı olduk.

 

Güncel bir örnek daha verecek olursak, bir suç örgütü lideri 15 gündür bir tripot ve bir telefonla YouTube üzerinden yayın yapıyor. İlginç olanı, izleyici sayısıyla Türkiye'nin gündemini de belirledi. Buda, bütün dünyanın rotasınnın dijital mecraya doğru kırdığı anlamına geliyor.

 

Gayet tabii ki, bölgemizde bu noktaya ulaşan bir haber portalı olarak, bulunduğumuz yerde yalnız kalmak istemeyiz. Bölgemizden başka haber sitelerinin de başarmasını bekliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.