SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti'nin kongresi ve kehanetlerin çöküşü... (27.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2021 09:33

 

24 Mart'ta yapılan AK Parti'nin Olağan Kongresi, kongre öncesi bir çok kehanetlerinde çöktüğüne tanık olduk. Özellikle, kongresi sonrasında olası kabine revizyonunda ismi Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak geçen Binali Yıldırım, MKYK üyeliğine ve Genel Başkanvekiliğine seçildi.

 

Kabine de bir revizyon olacağını düşünüyorum. Mesela, Milli Eğitim, Dışişleri, Aile ve Sosyal Politikalar gibi bakanların değişiliğini öngörüyorum. Kimi bakanlıkların yeniden ikiye bölüneceğini tahmin ediyorum. Kültür ve Turizmin, Hazine ve Maliyenin, Çevre ve Şehircilik gibi bakanlıkların ayrılacağını ve müstakil bakanlık haline getirilmesi mümkündür.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti MKYK aldığı isimler üzerinden yürürsek, hedef 2023 algoritmasını tecrübe ve genç dinamizm dengesi içerisinde olacağını görürsünüz.

 

Biraz daha somutlaştıracak olursak... Milli Eğitim Bakanı değişikliğinde, yerine Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer'i getirebilir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, süreci çok iyi yönetmesine rağmen kendi isteğiyle ayrılmak istediği kulis bilgileri olarak biliyoruz. Yerine ise, daha önce Sağlık Komisyon Başkanı olarak görev almış Dr. Cevdet Erdöl yeni Sağlık Bakanı olabilir. Aynı şekilde, başarılı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yerine ABD seçimleriyle birlikte konjonktürel duruma uygun olarak İbrahim Kalın atanabilir.

 

Yeniden AB başmüzakereci titriyle bakanlık ihdas edilebilir,  ya da Dışişleri Bakanı uhdesine verilebilir. Herkesin farklı düşünmesine karşın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da bu bakanlıktan alınıp başka bir göreve getirileceği kanaatindeyim. Cumhuriyet tarihimizde, daha doğrusu 40 yıllık terörle mücadelemizde Süleyman Soylu ismini hem hafızalarımıza hem de yakın tarihimize kazımıştır. Buna rağmen, Soylu'nun bu bakanlıktan alınıp daha pasif ve sembolik bir göreve getirileceğini düşünüyorum. Çünkü Reis, iyi niyetli de olsa, hiçbir savrulma ve ayar çekme girişimini karşılıksız bırakmaz. Hesaplaşma da belki acele etmez ama, Süleyman Soylu'nun sosyal mecrada istifa restini unutmaz. Buna rağmen, Süleyman Soylu gibi çok başarılı siyaset ve görev adamını da silmez. Peki ne yapar? Demlenme ve dinlenmeye alır. Mesela, Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapabilir.

 

Kehanetler demiştim, dikkat ettiniz mi ben de eleştirdiğim şeyi yaptım. Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi gerçekten tepeden tırnağa alfa liderin19 yıllık iktidarı devriyesinde olaylara bakışını ve reflekslerini hala tam olarak okuyamıyoruz. Bildiğimiz, Reis çok vefalı ve küçük büyük hiçbir ihaneti affetmiyor. Bir de, en önemli hassasiyelerinden birisi uçkur mevzusu. Böyle bir zaafı olanı da pas geçmiyor.

 

Özetle, 2023 hedefine uygun AK Parti'de bir MYK oluşturulmuş mu? Pek emin değilim. Cevvalikten uzak vasat bir liste gibi geldi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.