SON DAKİKA
Hava Durumu

Ah Çanakkale ah, hala geçilmez misin? (09.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.01.2021 10:11

Ah Çanakkale ah, hala geçilmez misin?

Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Muharebeleri, Birinci Dünya Savaşı,'nın (1915-1916) en belirleyici özelliğidir. Gelibolu Yarımadası ve en bilinen adıyla Çanakkale Boğazında vuku bulan bu savaşla ilgili nice destanlar, şiirler, marş ve türküler yazılıp söylendi. Ağıtlar, Çanakkale Destanı üzerine yakıldı.

Aynalı Çarşısı, mitralyöz, şehit ve gazi kavramları bu mısralarda yer aldı. Çanakkale Şehitliğini görmeden yaşamak, eksiklikten öte, yakın tarihimize saygısızlıktır. Eğer, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk temellerini merak ediyorsanız, yedi düvel olarak nitelendirdiğimiz emperyalist ülkeleri merak ediyorsanız, mutlaka Çanakkale Şehitliğini ziyaret etmelisiniz. İçinize sindire sindire bir milletin uyanışını ve kahramanlığını bu alanda görmelisiniz. Çanakkale Geçilmezdi o günler de, artık Çanakkeyi geçip mutlaka görün.

Öte yandan, Çanakkale Boğazı Türkiye'nin ikinci, dünyanın da 52 boğazından birisidir. Tarihi özelliği nedeniyle, dünyada İstanbul Boğazından daha çok bilinir Çanakkale Boğazı.

Dünya üzerindeki önemli boğazlar şunlardır:

İstanbul Boğazı-Marmara-Karadeniz. …

Çanakkale Boğazı- Marmara - Ege. ...

Cebeli Tarık Boğazı - Akdeniz – Atlas Okyanusu. ...

Bab-ül Mendep Boğazı - Kızıl Denizi Umman Denizi. ...

Hürmüz Boğazı - Basra Körfezi - Umman Denizi. ...

Messina Boğazı Tren Denizi- Yunan Denizi Bering Boğazı ...

Bering Boğazı - Kuzey Buz Denizi. ...

Macellan Boğazı - Atlas Okyanusu- Büyük Okyanus.

2019 yılında değerli gazeteci arkadaşım İlker Ülker'in davetiyle ailece 5 günlük bir Çanakkale gezisi gerçekleştirdik. Büyülendim. Kaz Dağları, Asos'u, Ezine ve Gelibolusu ile Çanakkale en yaşanabilir şehirler arasında ajandama not ettim. Kimseye sormadım, kimseden izin almadan kendimi Çanakkaleli kabul ettim. Buna en başta İlker Ülker olmak üzere, kıymetli eşleri, çocukları ve artık kadim dostum diyeceğim Bülent Büberci’nin de büyük etkisi vardır.

Selam olsun dostlarıma, dost ve can Çanakkalelilere. Selam olsun Çanakkaleliyim diyenlere...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.