SON DAKİKA
Hava Durumu

6'LININ HİPOTEZİ (17.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2022 08:07

Bu önermenin yasal süreç içerisinde ne kadar mümkün olduğunu elbette irili ufaklı parti liderleri gayet iyi biliyor.En azından bildiklerini varsayıyorum. 

2023 yılında, diyelim ki Millet İttifakı (6 parti) çıkardıkları ortak cumhurbaşkanı adayı ipi göğüsledi ve kazandılar. Milletvekili seçim sandığı ile cumhurbaşkanın ki ayrıdır. HDP'nin eş başkanları 6'lının toplantısının ardından yaptıkları açıklamada, "Eğer HDP'yi yok sanıyorsanız, biz de sizi yok sayarız" dedi.

Bunun üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz HDP'yi yok saymıyoruz" demeye getirdi.

Demeye getirdi diyorum çünkü, Kılıçdaroğlu'nun kurduğu cümle muğlak, netlikten uzaktı. Kılıçdaroğlu'nun, " iki arada bir derede, aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık" durumunu anlıyorum. Zordur, olayı koparmak.

O halde, 6'lının hipotezi ne kadar gerçekçi? CHP'yi %25-26, İYİ Partiyi %13-15 bandında farz edelim, diğer 4 partinin oyu sizce %5'i bulur mu? Hadi bulsun diyelim. Sistem değişikliği için 360 milletvekiline ihtiyaç var. Hadi o sorunu da CHP ile İYİ Partiye 10-15 kontenjanla 4 partiye vekil ulufesi dağıtmış olalım. Sizce, bu şekilde referandum sayısı olan 360 milletvekilini bulur mu? Bulması pek rasyonel gözükmüyor.

Yani, Millet İttifakı HDP'siz bir sonuç almaktan çok uzak. HDP'nin yasal paydaş olması ise İYİ Parti tabanını rahatsız eder. Paydaşlardan Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt faktörünü de lütfen es geçmeyelim. İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in "Başbakanlık" hedefi çok makul gözüküyor ama, rasyonel değil. Çünkü, Cumhurbaşkanlığı Sistemine göre seçilipte, Millet İttifakı hedefine göre süreci yönetmek hiçte kolay olmayacaktır.

Özetle, Millet İttifakının yeni paydaşı eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun yüreğinde biriktirdiği hırs, öfke ve narsist tutumu, bu ittifakın yumuşak karnıdır. Yine de, iktidar olmadan iktidara karşı bir ittifak kurarak bir arada tutan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu tebrik ediyorum.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.