SON DAKİKA
Hava Durumu

128 milyar dolar nerede? (01.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.05.2021 10:31

 

İyi tutmuştu, pankartlar asılıyor, rakamın büyüsü o kadar güçlüydü ki, toplum bu sloganı satın almıştı.

 

CHP başta olmak üzere muhalefet cenah bu sefer "mal bulmuş mağribi" kıvamındaydı. Ta ki, yine CHP'li biri, üstelik ekonomist siyasetçi İlhan Kesici'nin, "128 milyar dolar kaybolmaz, Merkez Bankası bilançolarını okuyan, kaybolmadığını görür" diyene kadar.

 

Çıktığı televizyon moderatörünün heyecanla nasıl, açıklar mısın gibilerinden ısrarlı sorusu karşısında, İlhan Kesici mevzuyu anlattığı takdirde bulunduğu partisinin sorusunun önünü keseceğini bunu yapmak istemediğini söyledi.

 

Bir kez daha CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hesap uzmanlığı çökerken, yakaladıkları rüzgarda tersine döndü.

 

Sahi 128 milyar dolar bu nerede? Sorunun cevabı CHP milletvekili İlhan Kesici'de. Merak edenler, bizahmet O'na sorsun...

 

Gri pasaport yahut sözün bittiği yer...

 

Birde, 128 milyar dolar nerede kampanyasının revaçta olduğu sırada, bu gri pasaport kepazeliği çıktı ortaya. Say ki, düğmeye basıldı da, muhalefet top yekün hücuma geçti.

 

Tam da Hasan Pulurluk ve Aziz Nesinlik bir olay. Türkiye'nin bütün illerinde Emniyet Müdürlüğü bünyesinde "insan kaçakçılığı" birimleri vardır. Yani polisimiz, yüzlerce suç ve suçlu, katalog suçları gibi konularla uğraşırken, elbette göçmen, mülteci ve insan kaçakçılığına ilişkin de bir hafızası vardır.

 

Peki pasaport nereden alınır? Tabii ki emniyet müdürlüklerinden. Malatya'nın Yeşilyurt İlçesi, Elazığ'ın Baskil, Ordunun Korgan ilçeleri. Hatta Erbaa ilçemiz son anda, Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl'ün meclis kararını iptaliyle, böylesine insan dolandırıcılığı ve kaçakçılığına aparat olmuyor.

 

Bu organize işler, evrak bakımından hepsini yasal prosedüre uygun yapıyor. Mesela Malatya Yeşilyurt ilçesinden 43 kişi Almanya'nın Hannover kentine gidiyor. Projenin adı çevre duyarlılığı ve görgü felan fıstık. Geriye dönüşte, sadece iki belediye başkan yardımcısı memleketlerine avdet ediyor.

 

Diğer vatandaşlar, biz burada kalalım belki iş miş yaparız deyip gelmiyorlar. Sonra, anlıyoruz ki, Almanya veya diğer ülkelere gitmek, üstelik imtiyazlı gri pasaportla gitmenin hediyesi/bedeli 6-7 bin Euro imiş kişi başı. Basbayağı bir yekün tutuyor. Yaklaşık, Yeşilyurt seferi için şebeke 280 bin Euro kaldırıyor.

 

Gri pasaport ayrıcalığıyla hicret eden vatandaşlarımız, resmi evrak, kağıt kürek işleriyle uğraşmıyorlar. Bir belediye, paydaş olarak bir dernek ayarlanıp, bir de proje uydurdun mu mevzu tamam oluyor. Heyy Sülün Osman, kalkta gel mezarından, senin meslek çağ atladı çağ...

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.