SON DAKİKA
Hava Durumu

Yukarda Havalar Nasıl 08.02.2019

Yazının Giriş Tarihi: 08.02.2019 08:31

Aslına bakarsanız Ülke genelinde sorunlar hep aynı, en büyük sorun amatör takımların ayakta kalabilmesi için hiçbir yapılmaması.

Bugün gelinen noktada bir çok amatör kulüp maddi imkansızlıklardan ya kapanıyor, ya da kapanmamak için direniyor. Amatör kulüplerin ayakta kalmasının mucize olduğu günümüzde fedakar başkan veya yöneticiler olmasa bugün profosyonelliğin temeli olan amatörlük tarihe karışacak.

Tabi Amatör kulüplerin çilesine bakarken birazda yukarılara bakmak lazım. Mesela Türkiye Futbol Federasyonuna bakalım. Bugün Türkiye Futbol Federasyonu bütçesinin inanılmaz büyüklükte olduğunu sanırım bilmeyen yoktur. Peki bu bütçeden amatörlere ne kadar aktarılıyor?

Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde çalışanlar neredeyse saltanat sürerken, alt tarafta amatörler can çekişiyor.

Üst taraftakiler yemekler, konaklamalar, lüks arabalar, harcırahlar ile adeta kral hayatı yaşarken, alt tarafta amatörler kapı kapı dolaşıp para arıyorlar.

Televizyonlara çıkıp demeler veriyorlar. Amatör kulüpler olmazsa, alt yapılar olmazsa profosyonel takımlar olmaz deniyor. Peki amatör kulüpler için ne gibi kaynak yaratıyorlar?

Ülke genelindeki sorunlar tabi ki bizi ilgilendiriyor. Ama bizi öncelikli olarak kentimizde yer alan kulüplerin sorunları ilgilendiriyor.

Son yıllarda kentimizde spor tesislerinin arttığını görüyoruz ve bundan mutlu oluyoruz. Spor tesisleri başarının olmazsa olmazıdır. Bugün Çanakkale’de ferdi branşlarda gelen başarılar bizleri son derece mutlu etmekte yazının alt bölümünde buna değineceğim.

Öncelik olarak kulüplerin sorunlarından bahsedelim bahsedelim ki belki okuyan olur ve bir çözüm üretir.

Çanakkale’de branş ayrımı yapmaksızın kulüplerin en büyük problemi sponsor bulamamak olarak göze çarpıyor. Az sayıda bulunan kulüplere iş adamları yardım etmekten çekiniyor bununda sebebi hangi birine edelim olarak açıklanıyor. Pardon hangi birine derken zaten merkezde veya bulunduğunuz ilçelerde kaç kulüp var ki ?

Beyler sizin restaurantlarda  bir akşam ödediğiniz yemek parası ile gençler spor’a kazandırılıyor. Bunu görmek isterseniz kulüp yetkilileri ile görüşmeniz yeterli.

Peki resmi kurumlar nerede? Örneğin İl Özel İdaresi spor kulüpleri için ne yapıyor?

Veya Belediyeler kulüpler için neler yapıyor?

İlçe Belediyeleri yörelerinde bulunan kulüplere azda olsa sahip çıkıyor

Merkez Belediyesinin ise kulüplere pek yardım ettiğini görmedim.

Türkiye Futbol Federasyonu bana göre amatörleri yok saymakta, kulüplerin çığlıkları karşısında umursamaz bir tavır sergilemekte. Bugün amatör liglerde mücadele eden kulüplerden alınan paralar alınmasa ne olur? Kulüplerin sorunlarını çözmek için projeler üretse, özellikle alt yapısı olan takımlara teşvik verse ama nerde o zaman lüks yaşantıları sekteye uğrayacaktır.

Yazımın üst bölümünde bahsettiğim bireysel sporculara azda olsa değineyim. Atletizm, Güreş, Karate, Taekwondo ve bir çok branşta yetenekli sporcular kente madalyalar getirmekte. Dünya üçüncülükleri, Avrupa Şampiyonlukları, Balkan Şampiyonlukları ve sayısız Türkiye şampiyonlukları peki bu sporcular ve onların kulüpleri için ne yapılıyor. Küçük yaştaki bu sporculara bir iki okul dışında sahip çıkan yok. Ben bugün merkez Belediyemizin bir sporcuya destek olduğunu görmedim, arada Çanakkale Valiliği oda nadir olarak ödüllendiriyor. Bu çocuklarımız belli yaşa gelince elden uçuyor. Özellikle Büyükşehir Belediyeleri adı altında yarışmaya başlıyorlar, bazıları ise spordan imkansızlıklar yüzünden kopuyor. Bir an önce bu düzenin değişmesi lazım. Yetenekli sporcularımızın başka iller adına yarışmalarına engel olmalıyız diye düşünüyorum.

 

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.