SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Spor Gündemi 30.06.2019

Yazının Giriş Tarihi: 30.06.2019 10:55

Amatör Futbol Müsabakalarını izlemek artık hiçte kolay olmayacak

İçişleri Bakanlığı Amatör müsabakalarda çok fazla olayların yaşandığını iddia ederek Bakanlık Müfettişlerine olayların azalması yönünde araştırma yaptırdı. Müfettişlerin sonuç olarak belirlediği maddeleri başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonuna gönderdi.

On Üç madde olarak sıralanan Müfettişlerin önerileri arasında ilgi çekici maddelerin çokluğu gözlerden kaçmadı. Örneğin Profosyonel liglerde uygulan güvenlik önlemleri amatör müsabakalarda da alınırken maddedeki İldeki güvenlik sertifikası almış stadyum sayısı dikkate alarak kapasiteyi zorlayacak sayıda amatör takıma lisans verilmesi dikkat çeken maddelerin başında geliyor.

Bir diğer maddede ise artık amatör futbol müsabakalarını sporseverlerin bedava ve biletsiz izleyemeyecek olması. Amatör futbolada artık pasolig gelecek. Amatör futbol müsabakalarında bilet satışları Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile yapılacak.

Bir diğer ilginç madde ise taraftarı şiddet olaylarına karışmış olan kulüpler ilgili branşlardan belli sürelerden men edilecek olması.

İçişleri Bakanlığı Müfettişleri yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan 27.03.2019 tarihli inceleme ve Araştırma raporunun sonuç bölümünü aynen yayınlıyoruz.

1) Profosyonel Müsabakaların gerçekleştirildiği spor alanları için güvenlik, yapısal sağlamlık ve yangından koruma, iç ve dış tahliye alanları ile acil aydınlatma sistemleri yönünden sezon öncesi uygulanan spor alanı güvenlik sertifikası uygulamasının, asgari şartlar belirlenerek amatör futbol müsabakalarının oynanacağı spor alanları içinde uygulanması İldeki güvenlik sertifikası almış stadyum sayısı dikkate alınarak kapasiteyi zorlayacak sayıda amatör kulübe lisans verilmesi

2)Amatör futbol müsabakalarının yapılacağı spor alanlarında, misafir takım seyircilerine bağımsız bir bölüm ayrılması ve rakip taraftarlar arasında temas olmamasını sağlamak amacıyla misafir seyirci il ev sahibi seyirciyi ayıracak parmaklık, korkuluk vb engeller konulması, misafir takım seyircilerinin bulunduğu bölümlerdeki sosyal ihtiyaç alanlardaki eksikliklerin tamamlanması spor alanlarında seyircilerin oturma yerlerinin numaralandırılması spor alanlarına dışarıdan olabilecek müdahaleleri engellemek amacıyla spor alanlarının etrafını tel, duvar, bariyer ve benzeri fiziki engellerle çevrilmesi.

3)Risk seviyesi yüksek amatör futbol müsabakalarının yapılacağı spor alanları belirlenirken emniyet birimleriyle diyalog kurulması, bu tür müsabakalarda ambulans ve sağlık personelinin bulundurulması.

4)Taraftardan sorumlu kulüp temsilcisinin mevzuatta belirtilen yükümlülüklerine aykırı hareket etmesi durumunda cezai yaptırım öngören mevzuat düzenlemesi yapılması.

5)Amatör Futbol Müsabakalarında bilet satışlarının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ile yapılarak. Koltuk numarasıyla ilişkilendirilmesi.

6)Müsabakaların risk analizlerinin yapılmasına katkı sağlanması amacıyla, amatör müsabakalarda saha komiserleri tarafından düzenlenen “Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Futbol Müsabakası saha komiseri raporunda belirtilen Seyirci taşkınlıkları, yönetici ve futbolcuların hareket ve tutumları “ kısmının düzenli olarak Emniyet birimleri ile paylaşılması.

7)Gerekli Güvenilk tedbirlerinin sağlıklı planlamasının yapılabilmesi için amatör futbol müsabaka takviminin müsabakalardan en geç 5 gün önce ilgili spor güvenlik kuruluna bildirilmesine yönelik düzenleme yapılması

8)Bilet Organizasyonu ve seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışına ilişkin kontrol ve denetiminin sağlandığı Merkezi veri tabanı sisteminin illerde Spor Güvenliği Şube müdürlüklerine ve ilçelerdeki müsabaka tedbirlerini alan kolluk birimlerine erişim imkanının sağlanması

9)Taraftarları şiddete karışan kulüplerin ilgili branşlardan belli sürelerle karşılaşmalardan men edilmesi, tekerrürü halinde ise tescillerinin iptal edilmesi.

10)Federasyon tarafından sezon öncesi amatör müsabakalarda gruplar belirlenip fikstür çekilişi yapılmadan önce, taraftar grupları arasında yaşanılan tüm geçmiş olayların tetkik edilerek, bu grupların karşı karşıya gelmelerini ve sonrasında istenmeyen şiddet olaylarının yaşanmaması açısından il veya ilçe spor güvenlik kurullarında görevli temsilcilerinin tecrübelerinden e kurumsal hafızalarından yararlanılması

11)Sporda saldırganlık ve şiddeti önlemeye yönelik ilkokul döneminden başlanarak beden eğitimi ve spor derslerinde ahlak ve spor etiği gibi konulara hedef ve kazanımlara yer verilmesi ve çocuklara erken yaşlardan itibaren spor bilinci ve kültürü aşılanması

12)Seyirciler arasındaki sözel ve fiziksel saldırganlık eğilimini azaltmak için kadın ve çocuk seyircilerin sayısının arttırılmasına yönelik düzenlemeler yapılması, özellikle çocuk tribünlerinin oluşturulması.

13)Kulüpler kanununun çıkartılarak spor kulüplerinin hukuki açıdan yasal bir zemine oturtulması