SON DAKİKA
Hava Durumu

Ciddiye Alınmayan Raporlar 11.02.2019

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2019 08:19

Profosyonel liglerde ceza kurullarına sevkedilen futbolcuların ve kulüplerin dosyaları kurullarda dikkatle incelenirken, amatör liglerden gelen dosyaların pek incelendiğini düşünmüyorum.

Yıllar önce Türkiye Süper liginde bir olay yaşamıştık. Galatasaray kulübü sporcusu Engin Baytar müsabaka hakemi Cüneyt Çakır’ın yakasına yapışmış kendi ekseninde doksan derece döndürmüştü.

Müsabaka hakemi Cüneyt Çakır eylemi gerçekleştiren sporcu Engin Baytar’ı kırmızı kart ile oyun dışına yollarken müsabakaya devam etmişti. Bu olayda fiziki darbenin olduğu bir gerçek , kaldı ki bu olay tüm ülkenin gözleri önünde canlı yayınlanan bir müsabakada gerçekleşiyordu.

Müsabaka hakemi ağır bir şekilde fiziki darbeye hakem Cüneyt Çakır soyunma odasına gitmiyor karşılaşmaya devam ediyordu.

Engin Baytar’ın gerçekleştirmiş olduğu bu olayın hafif şekli ise Çanakkale 1.Amatör liginde gerçekleşti. Ligin en önemli karşılaşmalarından biri olan Barbarosspor-Dümrekspor karşılaşmasında takımı önde olmasına rağmen Dümrekspor’lu bir futbolcu yardımcı hakemin uyarısı ile kırmızı kart görüyor. O sinirle kırmızı kart gören oyuncu önce orta hakemi iktiriyor, daha sonrada yardımcı hakemin yakasına yapışıyor.

Eyleme iki takım oyuncularıda karışmıyor. Özellikle Dümrekspor’lu futbolcular kendi arkadaşlarını alıp dışarı çıkarıyorlar. Fakat müsabaka hakemi sanırım tecrübesizlikten dolayı soyunma odasına giriyor ve karşılaşmayı tatil ediyor.

Müsabaka Türkiye Futbol Federasyonuna gidiyor Türkiye Futbol Federasyonu bana göre olan biteni incelemeden Dümrekspor’a 3-0 hükmen mağlubiyet kararı veriyor ve dosyayı Amatör işler disiplin kuruluna sevkediyor. Bu kurulunda birkaç güne kadar vereceği karar belli Dümrekspor’un üç puanı silinecek. Yani ceza üzerine ceza verilecek. Peki bu kurullar raporları inceliyorlar mı? Sanmam

Asıl buradaki sorun Tüm ülkenin gözü önünde yaşanan olayda Cüneyt Çakır soyunma odasına neden gitmedi ?

Yoksa Dünya Kupasında maç yöneten Cüneyt Çakır kurallarımı bilmiyor?

Veya Çanakkale’de oynanan karşılaşmada soyunma odasına giden hakem kardeşimiz mi kuralları bilmiyor?

Çok uzatmak istemiyorum Çanakkale’de oynanan karşılaşmada hakem kardeşimiz soyunma odasına gitmekle hata yapmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu da gelen raporları ve savunmaları incelemeden karar vermekle hata yapmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu amatör kulüpleri nasıl geçmişte yok saydıysa, gelecekte de saymaya devam edecektir.

Aslında yazacak çok şey var ama zamana yaymakta fayda var diye düşünüyorum.

Bu bahsettiğimiz olayda kim ne derse desin suçu en büyük olan tabi ki futbolcu kardeşimiz, fakat olayın devamında yaşanan hatalar zinciri yanlış kararların alınmasında sebep olmuştur.

Bu sezon iki karşılaşma yarım kaldı. Bana göre kalmamalıydı. Biraz tecrübe eksikliği bu karşılaşmaların yarım kalmasında etken oldu.

İnşallah bundan sonraki süreçte bu yaşananlar yinelenmez ve bu tip kararlarla karşı karşıya kalınmaz.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.