SON DAKİKA
Hava Durumu

ULUSAL SANAT ve ZANAAT OKULU&PROJE ÖNERİMİZ (21.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 21.05.2021 10:54

Bu proje önerimizin 10 senelik bir evveliyatı olup mühendislik mezuniyeti sonrası Vatan Hizmetimizi Van Erciş’te Topçu Teğmen olarak yapmamıza müteakiben daha da şekillenmiş önemli bir kuruma başvurumuza istinaden kendi arşivimizden tekrar çıkartılarak Milli örf ve adetlerimiz, Türk İslam Sentezi, Selçuklu ve Osmanlı idari ve tarihi yapısı ile de harmanlanarak sizlere kısaca sunulmaktadır. 

20. Yüzyılın sonunda ve 21. yüzyılınbaşlarında toplumumuz özellikle gençlerimiz üzerine kirli oyunlar oynanarak asimilasyona uğramamız neticesinde kendi öz değerlerimizi dini tarihi yöresel ve ulusal genetik kodlarımızı kaybetmekle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Bizi biz yapan tüm milli değerlerimizin her safhada dezenformasyona uğraması ve bu sürece karşı toplum olarak direnç göstermemiz gerektiği ‘’Milli Güvenlik Sorunu’’ haline gelmiştir. Bu sorunların giderilmesi mutlak surette geçmişimizin engin tarihinden, idari ve siyasi yapısından feyz almak proje üretmekle mümkündür.

Malazgirt Meydan Muharebesinin zaferle neticelenmesi sonrasında Müslüman Türklerin yönlendirilmesi ve sistematik olarak eğitilmesinde Türk&İslam Medeniyetini Anadolu’da Bizans’a karşı üstün kılmak, bu toprakları vatan yapıp yurt edinmek, Türk İslam Mührünü ebediyyen vurmak, mimari iktisadi zirai idari konularda uzmanlaşmak için Ahilik Teşkilatı büyük önem arz etmektedir. Ahi Evran tarafından kurulan kutlu bir davanın çekirdeğini eken,Anadolu’yu vatanlaştıran, Türk sanatkar ve zanaatkarların yerleşik hayatını iktisadi manada güçlendiren, milli ahlaki unsurları zihinlere ve yüreklere işleyen, Anadolu’nun her karış toprağında örgütlenen, birliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturan  asilve yüce bir teşkilattır.

Selçuklu Devleti  zamanında doğan bu kutlu teşkilat, aynı zamanda Osmanlı Devletinin kurulmasının manevi mimarı olan bir Ahi Şeyhi olan ‘’Şeyh Edebali’’ yi de yetiştirmiş ve devletin kurulmasının arka planındaki ulu bir çınarın çekirdeği olarak kök salmıştır. Yüzyıllardır kök saldığımız bu Anadolu Topraklarındaki ‘’Ahilik Zihniyeti’’ her daim var olacak, nice tomurcuklara vesile olacaktır.

Yazımızın başında da ifade edildiği üzere on sene önce tarafımızdan oluşturulan bu öneri Cumhuriyetimizin 100. Yılı 2023 yılına özelaşağıdaki maddeler halinde hazırlanmıştır, ana amacı;

 • Anadolu Topraklarında kaybolmaya yüz tutmuş birçok zanaatların gün yüzüne çıkartılarak, Türk ve Müslüman Kültürü’nün yaşatılması ve idame edilmesidir.
 • Bu zanaatlarla uğraşan zanaatkar’lara destek olunması gerekmekte, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması bakımından önem arz etmektedir.
 • Türk ve Müslüman geleneğinin önemli bir parçası konumunda olan bu zanaatların ve zanaatkarların merkezi bir yerde toplanarak, gençlerimizin bu merkez de eğitilmesidir.
 • Gençlere bu merkezde eğitim olanağının da tanınması ile istihdam sağlanıp işsiz eğitime muhtaçgençlerimiz yönlendirilmiş olacaktır.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası vasıtası ile de Anadolu’nun ücra köşelerindeki kaybolmaya yüz tutmuş bu zanaatları idame ettiren kimseler bulunarak, geleneklerimizin devam ettirilip gençleri de eğitmeleri amacıyla Devletimiz nezdinde belirli bir merkezde toplanabilirler.
 • İstanbul ya da Ankara gibi merkezi konumundaki şehirlerde bu proje gerçekleştirilebilir. Geniş kapsamlı bir bina inşaa edilip, her türlü olanak sağlanarak eğitim sürecine geçilebilir. Selçuklular ve Osmanlı  zamanında gençlerin yetiştirilmesi hususunda etkin olan ‘’Ahilik Teşkilatı’’ baz alınmalıdır.
 • Ulusal Sanat ve Zanaat Okulu Projesi, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğundan bu yana devam ede gelen milli kültürün idame ettirebilmesi açısından önem arz etmektedir.
 • Türk ve Müslüman Kültürümüzün gençlere en iyi şekilde benimsetilmesi bu proje ile gerçekleştirilebilir.
 • Genç kuşağınatasını dedesini soyunu nesebini unuttuğu bu zamanlarda, bu proje gençlerin geleneklerini hatırlamasına etkin bir şekilde yardımcı olacak ve Türk-Müslüman Kültürü  adına etkinliği yüksek bir lobi çalışması kapsamında olacaktır.
 • Binlerce yüzyıllarca yıldır değerli Sanatkar ve Zanaatkarlarımızın mukaddes elleriyle güzel yüreğiyle vücud bulan sanat ve zanaat, kurulacak bu kapsamlı okul ve merkez ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ruhunu en güzel şekilde anlatan bir proje olacaktır.
 • Orta-Asya’da ve Avrupa’da ki Osmanlı egemenliği altında kalmış Müslüman kimliğine sahip ülkelerde de(Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk) bu projenin tanıtımının yapılması ve bu ülkelerden gelen öğrencilerin yetiştirilmesi ile de geniş kapsamlı lobi faaliyetlerinde bulunarak, Türk ve Müslüman Kültürüne verdiğimiz  önemin değeri anlaşılacaktır.

Yabancı menşeili kökü hariciyede olanezoterik kuruluşlar, emperyalist medya kuruluşları, Türk aile yapısını bozan TV programları, popülist  kültüre hizmet eden beyin yıkayan gençlere hitap eden sözde TV programları, ahlaksızlık ve subliminal(bilinçaltı)mesajlar ihtiva eden her türlü film dizi ve yapımlar Türkiye Cumhuriyeti’ndeki her bir bireyi zehirlemektedir. Bunların üstesinden gelebilmek için pan-zehirimiz ancak öz değerlerimizi daha da benimsemek ve gençlerimize anlatabilmekle mümkündür.

Bu memleketin üretim açlığı, laf yapan ağızlara değil icraat yapan düşünen beyinlere olsun. Menfaat besleyenlerin değil Türk ve İslam Kültürünü vücudunun her bir zerresine nakış nakış işleyen bu mukaddes vatanın her karışına yüreğiyle canıyla kanıyla aklıyla eser bırakmak isteyen kahraman vatan evlatlarının elinden tutulsun önü açılsın. Daha müreffeh yarınlar ‘’Milli Dinamizm’’ de dir.

GÜÇ, BİRLİK TESİS EDİLDİĞİ MÜDDETÇE DİRİ’DİR.BİLGİNİN ZEKATI, ONU BAŞKALARIYLA PAYLAŞABİLME CESARETİDİR.

Kadim Milletimize Saygılarımızla Sunarız.

Kaynaklar

https://www.iletisim.gov.tr/turkce/haberler/detay/iletisim-baskani-altun-dezenformasyon-bir-milli-guvenlik-sorunudur

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.