SON DAKİKA
Hava Durumu

KUZEY EGE SAHİL KÖYLERİNİN BAŞLICA SORUNLARI ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (05.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2021 08:42

Çanakkale Lokasyonu&Zeytin AğaçlarınınUçakla  İlaçlanması

 

90'lı yıllarda Zeytin İlaçlama Uçağı ile tüm yöredeki zeytin ağaçları ilaçlanmakta, lokal ilaçlamaya(Traktör yahut El Pompaları) göre daha etkin sonuç alınmakta idi. Şu anda ise Uçak ile herhangi bir ilaçlama yapıl(a)madığından dolayı bakteri kanser virüs verimsizlik düşük hasat gibi birçok sorunlar ile karşı karşıya gelinmiş bulunmaktayız. Havadan ilaçlama yapılmadığı gerekçesiyle ülke olarakta zeytinyağı miktarında özellikle en kaliteli zeytinyağı üreticisi olan Kuzey Ege tarafında ciddi  milli ekonomik zarara da uğramaktayız, bu ekonomik ve ziraii açığımızı kapatmak için Çanakkale Valiliği, İl Özel İdaresi, İl Tarım Müdürlüğü, Tarım Kooperatiflerinden ve ilgili yörenin üreticilerinden oluşacak bir komisyon ile böyle bir projenin tekrar aktif hale gelmesi gerekmektedir. Ticari gücü elinde bulunduran İtalya Yunanistan İspanya’nın yanı sıra Fas ve Tunus gibi devletler de Uluslararası Zeytinyağı piyasasında aktif rol oynamak istemektedirler. Zeytindeki verimsizlik ve fiyat düşüklüğü, arazilerin satılmasına ve bakımsızlığa terkedilmesine sebebiyet vermektedir. İlgili siyasi yöneticilerin de desteğiyle önümüzdeki 2021/2022 sezonu için bereketli bir hasat gerçekleştirebilmek fevkalade mümkündür. Bu proje metnimize ilavetenbu uygulamayı, Devletin Teşvik'i veya Hibesi ile düzenlenecek bir ihale ile özel bir ilaçlama firmasına İHA ve DRONE’ların yardımıyla ilgili arazilerin uydu görüntüleri çıkartılıp koordinatları alınarak yaptırılabilmekte olasıdır.

 

Zeytinlik Vasfındaki Arazilerde Resmi Kadastral Yolların Açılması

90'lı yıllarda yine resmi olarak tapu kayıtları oluşturulmuş lakin oluşturulurken Kuzey Ege Sahil şeridinde kalan zeytinlikler için resmi kadastral yollar her yerde oluşturulmamış yahut var olan eski patika yollar bir diğerinin arazisine ilhak edilerek ulaşım sıkıntısı meydana gelmiştir. Mevcutta sahil şeridinde bir takım resmi kadastral yollar olmasına rağmen hala tapuda belirtilen yollar açılmamıştır, bunun için ilgili kurumlar tarafından resmi haritalarda belirtilen kadastral yolların kullanıma açılması gerekmektedir ayrıca mevcutta ki yol yerleri kapatılmamalı ve işgal edilmemelidir. İlgili en yüksek kurumun direktifi yahutValilik kanalı ilede  bu sorunların çözülebilmesi mümkündür.

 

Zeytinlik Vasfındaki Arazilerde İmar Durumu

1/100.000 Çevre Düzeni Planından sonra Balıkesir&Çanakkale Bütünleşik 1/50.000 Planı oluşturulmuş ve Sahil şeridinde kentsel alanlar oluşturularak uzun vadeli imar planları için ön hazırlıklar yapılmıştır. Kuzey Ege Sahil Şeridi ve Köy merkezleri dahil birçok arazinin köylünün elinden çıkmasının en önemli  sebebi de Zeytinlik vasfında olan çok değerli arazilerin müşterek tapu olmasından kaynaklanmaktadır. Araziler resmi olarak bölünmeyip tapular ayrılmadığı için vatandaşlar kendi evlatlarına torunlarına kendi hisselerine düşen mülklerini bırakamamaktadırlar. Ayrıca kadastral yolların olmaması da ulaşım ve nakliye de büyük problem teşkil ettiği gerekçesiyle arazilerin satılmasına sebebiyet vermektedir. Arazilere ekolojik dengeyi de baz almak suretiyle  imar gelmesi halinde hem kadastralyollar oluşacak hem resmi olarak bölünecek hem de yöremizin yerli vatandaşı evlatlarına bırakabileceği bir ev inşaa edecek, bir tesis kurabileceklerdir. Parası olan Zengin kesim  ile arazisi olan Köylü imar gelmesi halinde eşit haklardan yararlanabileceklerdir. Böylelikle de herkes aynı hakka sahip olacak ‘’Kaçak Yapılaşmanın’’ da önüne geçilebilecektir.

Tapuda Kayıtlı ve Kayıtsız Zeytin Ağaçları

Kuzey Ege Köylerinde diğer bir problem ise toprak sahibinin tarla içerisindeki zeytin ağaçlarının hepsine sahip ol(a)mamasıdır.Kimi ağaçlar tapu da kayıtlı olmasına rağmen bir başkasının toprağında kendine ait olmayan  kayıtsız ağaçlar da bulunmaktadır. Bu ağaçlar üzerine boya sürülmek suretiyle işaretlenip ayırt edilebilmektedir. Örnek verecek olursak bir Zeytinlik'te 20 ağaç varsa 5 ağacı bir başkasına aittir, toprak sahibi ile ağaç sahibi farklıdır. Bunlar da eskilerden gelen kötü gelenek ve usullerden dolayı son 20, 30 yılda köylüler arasında husumeti ve anlaşmazlığı arttırmıştır. Yine Valilik ve Tarım Müdürlüğü tarafından  ağacın büyüklüğü ve yaşına göre bir maddi miktar belirlenip toprak sahibi tarafından  satın alınabilirliğinin  yahut ağaçların takas usulü değiştirilebilirliğinin önü açılmalıdır. Bunlar resmiyette Devlet eliyle çözülmesi gereken konular olup taraflar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesinde fayda teşkil edecektir. 

 

Kazdağı Grup Suyu&Arıtma Tesisi Kurulması

Bildiğiniz üzere Ayvacık/Kuzey Ege tarafı sahil köylerinin su ihtiyacı ‘’Kazdağı Grup Suyu’’tarafından sağlanmaktadır. Yaz aylarında büyük bir doluluk oranına sahip olan bu köylere su yetersiz kalmakta ve ayrıca bir arıtma sistemi bulunmamaktadır. Arıtma Sisteminin kurulması ivedilikle gerçekleştirilmesi gerekmekte olupayrıca ‘’İlgili Su Hizmeti’’,Çanakkale Valiliği tarafından teknik konulara haiz kimselerin sıkı denetimine tabi olması halinde ne bir su sorunu yaşanacak ne de adil olmayan uygulamalar gerçekleştirilemeyecektir. 

 

Su Sondajlarının Ruhsatlandırılması

Küresel Isınmadan kaynaklı mevcut kuraklık’ın da etkisiyle  Kuzey Ege sahil şeridinde çok yoğun olarak su sondajı yapılmaktadır, bu sondajlar DSİ'nin sıkı kontrolünde ve ruhsatlandırılmasına tabi olması gerekmektedir, bir su damarında haddinden fazla sondaj borusu konulması halinde su kaynakları kurumaya ve kurutulmaya devam edecektir. İlgili lokasyonda ruhsatsız su sondajlarına asla ve asla izin verilmemesi gerektiğini vurgulamakta ve ilgili kurumları üstün bir nezaketle göreve çağırmaktayız.

 

 

Kuzey Ege topraklarında acilen güzel ve kapsamlı projeler gerçekleştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bunlar hem bu topraklara prestij kazandıracak hem bu kadim topraklara köylü eli ile sahip çıkılacaktır. Geçmişten günümüze gelen projeler vasıtasıyla Çanakkale’miz büyük yatırımlara gebe haline gelecekolup  yarınlar için umut ve ışık olacak meşaleyi yakmış bulunacağız. Devlet ve Millet’in stratejik aklıyla nice umutlu huzurlu üretken yarınlara….

 

Bu vesile ile Hürmetler

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.