SON DAKİKA
Hava Durumu

KUZEY EGE’DEN ÇAĞRIMIZ VAR ZEYTİNCİNİN ÇİLESİ ve DELİCE HEDEFLER (06.04.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 06.04.2021 11:20

‘’Kuzey Ege Sahil Köyleri Sorunları & Proje ve Çözüm Önerileri’’neilişkin daha önce tarafımızdan kapsamlı bir makale kaleme alınmış; Zeytin Ağaçlarının Uçakla İlaçlanması, Zeytinlik Vasfındaki Arazilerde Resmi Kadastral Yolların Açılması, Tapuda Kayıtlı ve Kayıtsız Zeytin Ağaçlarının Durumu, Zeytinliklerdeki İmar Durumu, Kazdağı Grup Suyu&Arıtma Tesisi Kurulması ve Assos-Küçükkuyu Sahil Şeridindeki Su Sondajlarının Ruhsatlandırılmasına ilişkin mevcut süreç  anlatılarak bölgemiz sorunlarına, yöre ve ülke ekonomisine katkılarına yer verilmiştir.

Emperyalist ABD Başkanlarından 1945-1953 Harry S. Truman ve 1953-1961 Dwight D. Eisenhower dönemleri ayrıca 1950 senesinin Savunma Bakanı ve Marshall Planının Sinsi Planlayıcısı George Marshall tarafından Türkiye Cumhuriyetinin ABD’ye ekonomik bağımlılığını başlatarak ülkemizin askeri,istihbari,mali,zirai,sınai,iktisadi kalkınmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki  tüm teşebbüsler ve yatırımları iyice analiz etmek ve disiplinlerarası konular ile sentezleyebilmek için 1945-1965 arasındaki 20 yıllık döneme iyi bakmak lazımdır. Gazi Mustafa Kemal’in İzmir İktisat Kongresinde alınan misak-i iktisadi kararları maalesef ki unutulmuş, hiçe sayılmış ve sonrasındaki zirai icraatlermenfaat odaklarına hizmet etmiştir.

Marshall Planındaki süt tozu yardımı ile başlayıp süt üreticilerine mali anlamda yüksek zarar veren süreç,1951 ve1952 dönemlerinde Diktatör Francisco Francoyönetimindeki İspanya Hükümeti’nin çok yüksek tonajda Türkiye’den odun kömürü talebi  adı altında delice ağacından kömürlerin elde edilmesini şart koşarak devam ede gelmiştir. Akdeniz, Ege ve Trakya Bölgeleri dahil olmak üzere Yabani Zeytin(Delice)’ler köklenmiş ve kömür ticareti yapılmıştır. Delice ağacı, zeytinin aşılanmamış hali olup yabani olduğu gerekçesiyle daha mukavim(dayanıklı) özelliklere haiz olup aşılanması halinde ise yüksek bir verim sağlamaktadır. İspanya bize bir oyun oynamış ve Zeytinyağı Ticaretinde baş aktör olmuştur. Delice’nin mukavim olmasının yanı sıra ekosisteme katkısı da büyük olup aşılanana kadar 10,15 yıl bir süreç geçmesi gerekmektedir. Dolayısı ile yetişme süreci bu kadar meşakkatli olan bu ağaç ,kıymet biçilemeyecek vasıflara haizdir.

Atatürk döneminde yabani zeytinliklerin aşılanması ve zeytinyağı tüketiminin teşvik edilmesi yönünde kararnameler çıkartılmasına ve Erken Cumhuriyet Döneminde İtalya’ya dahi zeytinyağı ihracatı yapılmasına rağmen 1963 yılında başlatılan ve 200 milyon zeytin ağacı
dikilmesine yönelik faaliyetler , dikili ve mevcut delicelerin aşılanmasının hedeflendiği ‘Delice Tasarısı’nın 1965 yılında ABD’nin notası ile kaldırılması ve fidanlıklardaki mevcut delice fidanlarının imhası ile zeytin tarımı yavaşlamaya başlamıştır

Ayrıca EkoSistem’de önemli bir konuma sahip olan Kara Tavuk Kuşları da yedikleri zeytinleri, sonrasında çekirdek olarak toprağa bıraktıklarında mide asitleri ile incelen zeytin çekirdeği filizlenerek Delice ağaçlarının oluşmasına vesile olmaktadırlar. Doğada her zaman mühendislik terminolojisinde yer alan Open Cycle(Açık Çevrim) değil ClosedCycle(Kapalı Çevrim) yani kapalı döngü(çevrim) mevcuttur. Yani tüm ekosistemde input(girenler) ve output(çıkanlar) arasında bir ilişki var,‘’giren’’ hiçbir zaman kaybolmaz döngüsünü devam ettirir ve hayatın idamesini sağlar. Sonuç olarak Kuzey Ege’deki Zeytincilik Sektörünü, tarihi bir bakış açısını sunarak nadiren okuduğunuz yahut okumadığınız hususlara dikkatinizi celbederek farklı açılardan olayları sizlere de analiz ettirmiş olduk. Ayrıca 1950’li yıllarda Türkiye’nin bitkisel yağ(margarin) ile tanışması olayların tesadüf olmadığının göstergesidir. Kendi aklınız yüreğiniz ve vicdanınıza dokunarak, farkındalık oluşması açısından geniş bir perspektifle sizlere sunarak  ilgili olayların seneleri arasındaki bağı ve ABD’ nin ekonomik sömürge zihniyetini ortaya koymuş olduk.

Bildiğiniz üzere ‘’Zeytin Budama’’dada ağır kesim olarak adlandırılan bir budama yöntemi söz konusu olup ağır kesimin tartışılabilir hale gelmesi de mümkün gözükmektedir. Budama öncesi verim düşükken ağır kesim sonrası yıllar sonra verimin arttığı belirtilmesine rağmen sene bakımından mali/ürün kaybı, hafif kesim ve ağır kesim arasında kıyas yapılması gerekmektedir.

Kuzey Ege Bölgemiz kadim topraklara sahip olmasına rağmen gerek zeytincilik politikaları gerekse de turizm politikaları ile kalkınması gerekmektedir. Kuzey Ege sadece Assos(Behramkale)’den ibaret değildir. Assos Küçükkuyu Sahil şeridi ve Assos Babakale arasında ve Ezine  Tavaklı Geyikli tarafında kalan zeytinliklerimizde  vizyonlu projeler ile ancak ekonomik kalkınma sağlanabilecektir. Zeytin ve Zeytinyağı üretimindeki mali giderler ve piyasanın perakende ve toptan fiyat düşüklüğü ve zeytinyağındaki kimyasal hileler neticesinde oluşan ucuz fiyat politikası, zeytincimizin turizme yönelmesine sebebiyet vermiştir.

Şu anda Ayvacık Sahil Köylerindeki birçok zeytinlik vasfındaki araziler satılmış, köylünün elinden çıkmış ve beton tel direkt ve taş duvarlar ile çevrilmektedir. 90’lı yıllarda  tapu işlemleri için aksiyon alınmasına rağmen birçok yere resmi kadastral yollar konulmamış ve arazilerin tel çit ve duvarlar ile çevrilmesi ile de olaylar silsilesi daha çözümlenemeyecek hale gelmiştir. Ayrıca il özel idare yahut  ilgili belediye hudutlarında bulunan zeytinlikler arasındaki mevcut resmi kadastral yollar ise ulaşıma açılmamıştır. 90’lı yıllarda 1/5000 nazım imar planları oluşturulmasına rağmen Zeytinlik vasfındaki arazilerde imar olmadığı yahut ada ve parsel bazında imar için Şehir Plancıları tarafından ilgili idareye  bir dosya  sunulabileceği bilinmektedir. 1/100.000’lik çevre planlarında sahil kesimi günü birlik turizm alanı olarak belirtilmiştir.Parası olan zengin kesim  ile arazisi olan Köylü imar gelmesi halinde eşit haklardan yararlanabileceklerdir. Böylelikle de herkes aynı hakka sahip olacak ‘’Kaçak Yapılaşmanın’’ da önüne geçilebilecektir. Zeytinliklerdeki imar sorunun çözülüp bir standarta bindirilmesi gerekmektedir, isteyen konut isteyen işletme yapabilmeli ki herkes aynı haklardan istifade edebilsin. Ayrıca bu zeytinliklerde tapuda kayıtlı ve kayıtsız ağaçlar söz konusu olup toprak bir başkasına ağaçlar bir başkasına aittir. Bu sorunun da resmi kurumlar aracılığıyla çözümlenmesi ve standardizasyonu gerekmektedir.

Son olarak 90'lı yıllarda Zeytin İlaçlama Uçağı ile tüm yöredeki zeytin ağaçları ilaçlanmasına rağmen şu anda yapılmayan bu uygulamadan dolayı ülke olarakta zeytinyağı miktarında özellikle en kaliteli zeytinyağı üreticisi olan Kuzey Ege tarafında ciddi  milli ekonomik zarara uğramakta ve zirai kaynaklı açığa neden olunmaktadır.

 Tüm yukarıdaki hususlar yöremizde acilen çözülmesi gereken konular olup yakinen bunların sahada gözlemlenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Öncelikle siyasi erkandan Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilleri Sn. Bülent Turan Bey ve Sn.Jülide İskenderoğlu Hanım; Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden Sn. Muharrem Erkek Bey ve Sn. Özgür Ceylan Bey, Çanakkale Valilik Makamı Sn. İlhami Aktaş Bey ve Değerli İl Genel Meclis Üyeleri ve İlgili Yetkililerin bizzat köylerimize teşrif ederek dertlerimizi ve  çözüm önerilerimizi dinlemelerini arz etmek istediğimizi bildirmekle birlikte siyaseten tarafsız bir bakış açısıyla halis niyetle yazdığımızı belirtmek isteriz. Uzun vadede daha da karmaşıklaşacak bu konuların siyasi ve idari erk’indesteğiyle  tüm yöre halkının istifadesine eşit bir şekilde  sunulması halindekısa vadede adil olarak çözümlenecek ve bu halkta ilgili yöneticilerini yüceltecek ve onore edecektir.

Herkes’in Kadim Kuzey Ege topraklarında eşit şartlarda yaşaması ve yaşatılması dileğiyle…

Bu vesile ile Hürmetler


Kaynaklar
 

  1. http://www.kaleninsesi.com/makale/kuzey-ege-sahil-koylerinin-baslica-sorunlari-ve-cozum-onerileri-05022021-3604/
  2. Zeytinde Kalem Aşısı Uygulamaları/ Instagram/Assos Günöven Zeytin ve Zeytinyağı
  3. Zeytin Ağacında Budama/Zeytincilik Araştırma Enstitüsü/ Özgür Dursun
  4. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü/Zeytin Bilimi Dergisi/Türkiye Zeytinciliğinde Tarihsel ve Ekonomik Gelişmeler /Renan Tunalıoğlu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.