SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN ÖNEMİ& ULAŞIM ENERJİ MADEN TARIM ve SANAYİ POLİTİKALARINA ETKİSİ (16.03.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 16.03.2021 08:36

Çanakkale Lapseki  lokasyonunda   Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en önemli  Köprü Projelerimizden (1915 Çanakkale Suspension Bridge ) biri inşaa edilmektedir. Özellikle Çanakkale Balıkesir Vilayetlerimizdeki son yıllarda artan kalkınma politikaları ile desteklenen iktisadi teşebbüslerin artması neticesinde Ulaşım Ağının gerekliliği önemli bir husus galine gelmiş, bu gerekliliklere müteakiben Çanakkale 1915 Köprüsü ve Otoyol projeleri ile de ulaşım daha da aktif hale gelecek ham maddenin tedariği ve üretimin sonucundaki mal’ın ticari sevki,zaman ve mekan mefhumları açısından daha da kolay hale gelerek Asya’nın en batı ucunda kalan Çanakkale’mizin gelişimine, birçok yatırımın odak noktası ve geçiş merkezi haline gelmesi ile de yüksek bir potansiyele sahip olacaktır. Bölgemizdeki enerji yatırım faaliyetleri, gıda ve tarım üzerine kurulacak sanayi sahaları ve yer altındaki maden kaynaklarının kullanımı ve ticari vasfının oluşmasına ilişkin yatırım faaliyetlerini Köprü Projesi ile bir bütün haline getirerek anlam yüklememiz vizyonlu olmanın gerekliliklerinden biridir. Daelim(Güney Kore), Limak(Türkiye),SK(Güney Kore),Yapı Merkezi(Türkiye) konsorsiyumunda(JV;JointVenture) mühendislik(engineering) ve inşai(construction) faaliyetler Tekfen(Türkiye)’nin müşavirliği ile büyük bir hızla devam etmektedir.Ayak ara açıklığı(main span) ile Dünyanın en uzun Asma Köprüsü ünvanına kavuşacak olup evveliyatı tarih öncesi çağlardan itibaren Çanakkale Boğazından Trakya’ya askeri kuvvetlerin sevk ve intikali gibi eski dönemdeki geçici uygulamalar ile günümüze kadar bu proje arzusu gelmiş, kalıcı bir proje ile de boğazın engin denizine bugün itibariyle çapa atılmıştır. Sadece mevcut projenin işletme safhasındaki icraatleri değil işletme safhası öncesi şantiye çalışmaları da yöremize katkı sunmakta, çalışan binlerce işçi mühendis ilgili birçok personel ve firmalar mali anlamda esnafımıza sanayicimize ve değerli halkımıza doğrudan yahut dolaylı olarakfayda sağlamaktadırlar. Çanakkale’de yapılan her bir yatırım, konulan her bir taş mukaddes ve kadim bağrına sevgiyle sunulan bir ‘’Gül’’ ve Atatürk’ün sınai kalkınma modelinin devamı niteliğindedir.

Ulaşım’ın Enerji Maden ve Sanayi Yatırımlarındaki Etkisi

Bölgemizdebaşlıca İÇDAŞ, Kale Seramik, Dardanel firmalarının yanısıra kömür madeni ve bir takım enerji firmaları ve küçük ve orta ölçekteki sanayi kuruluşları uzun yıllardır faaliyetlerini devam ettirmekte, kendi ana sektörlerinin haricinde büyüme odaklı farklı sektörlerde de etkin olarak istihdam ve ekonomik anlamda katkı sunmaktadırlar. Yine turizm, gıda, tarım ve zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde geçici süreli iş potansiyalleri, daimi olmasa da ilgili sezon da büyük fırsatlar sunarak mali anlamda vilayetimizin gelişimine destek olmaktadır.

Çanakkale Köprü Projesinde Günay Koreli ‘’Daelim’’ firmasının olması sadece Çanakkale için değil Türkiye için de büyük bir şanstır, Daelim sadece köprü projeleri için mühendislik hizmeti değil petrokimya ve enerji dahil birçok alanda faaliyet göstermektedir. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde Asya kıtası menşeili firmalar örneğin Güney Koreli Samsung firmasını yıllarca sadece cep telefonu üretir olarak bildik halbukiSamsung firması da aynı Daelimfirması gibi büyük enerji projelerinde yer almakta ve ana iştiraki olan gemi yapımında Dünyanın en büyük firmalarından biri olduğunu görmekteyiz.

Madencilik faaliyetlerinde ise Lapseki’de bulunan Eczacıbaşı&Esan Madencilik ve Nurol Holding&TümadMadencilik’in Altın Madeni ile ilgili işletmeleri ve Kanadalı AlamosGold’un Türkiye iştiraki olan Doğu Biga Madencilik ‘in Kirazlı ve Ağı Dağı Projeleri ile Türkiye’nin altın kaynaklı cari açığı, yeni yapılan ve yapılacak olan endüstriyel yatırım projeleri ile de kapatılmaya çalışılacaktır.

Yerli ve yabancı tüm bu firmalar kısa ve uzun vadede yatırımlarını gerçekleştirmişler yahut gerçekleştireceklerdir. Çanakkale VilayetimizinJeostratejik ve Jeopolitik açıdan önemli bir konuma sahip olması neticesinde köprü otoyol ve liman projeleri ile desteklenmesi inkişafına(gelişmesine) vesile olacaktır. İşletmeler tarafından üretilen malın en kısa zamanda sevki, her daim mal akışının sağlanması ve üretilecek ürünler için ham maddenin tedariği hususlarında ulaşım ağı büyük önem arz etmektedir. Devlet desteklerine müteakiben Liman ve Demiryolu projeleri ile de güçlendirilerek ulusal ve uluslararası ticari faaliyetlerde Şehitler Diyarı’nın daha da gelişeceğine kaniyiz, ulaşım kolaylığı sadece ticari canlanmayı ve sıcak para akışını değil uluslararası camiada da sanayi ve turizm sektörlerinde tanınabilirliliği arttıracaktır. Çanakkale’yi kalkındıracak politika,vizyonlu projeler ve nitelikli iş gücü istihdamıdır.

Ayrıca bilgilendirmek isteriz ki; Çanakkale ve civarında  mevcut atık miktarı ve küçükbaş ve büyükbaş hayvan populasyonu göz önüne alınıp fizibilitesinin yapılmasından sonra BiyoGaz, BiyoKütleEnerji santrallerini kurabilmek Siyasetçilerin desteği ile Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi ve  Özel Şirketler arasında Karma Teşebbüsler kurmak suretiyle mümkün olabilecektir. Bu mümkün durumda organik ve endüstriyel atıkların tedariğinde hızlı bir sevk gerekmektedir. Endüstriyel işletmelerde hiçbir zaman makinalar, endüstriyel ekipmanlar boş kalamaz her zaman çalışması ve üretmesi gerekmektedir.Ulaşımın önemine binaen böyle bir proje önerisi sunulmuş, örneklendirilmiş ve detaylandırılmıştır.

Ulaşım’ın Tarım Yatırımlarındaki Etkisi

Ezine’de Gıda İhtisas ve Ayvacık Tuzla’da Jeotermal Enerji ile Isıtmalı Sera Organize Sanayi Bölgelerinin(OSB) kurulması, gıda sektörü üzerine Ülkemizde yapılan güzel yatırımlardan olup altyapı çalışmaları, gerekli izin ve işlemlere müteakiben istihdama ve ekonomiye büyük katkısı olacaktır. Balıkesir Çanakkale Bursa İzmir İstanbul ve Trakya arasındaki ulaşım zinciri ile tarım ürünlerinin sevk kolaylığı ve ticaret ağının yoğunlaşması bölgemizdeki kalkınma potansiyelini arttıracaktır.

*Netice olarak; Çanakkale Bölgemizin her safhada kalkınması, yerli ve yabancı mühendislik işletme bakım ve kalite firmalarının kurulacak endüstriyel tesislerin faaliyetlerine müteakiben vilayetimizde şube açma teşebbüsleri ve kalifiye işgücü istihdamı dahi desteklenmesi gereken önemli konulardandır. Çanakkale Köprüsü ve yol bağlantıları, yöremize prestij kazandıracak büyük bir proje olup her Çanakkalelinin sahip çıkması gereken bir konudur. Bu vesile ile Hürmetler….