SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇANAKKALE’DE BİR İLK DAHA… TÜP BEBEK MERKEZİ HİZMETE AÇILDI (12.11.2022)

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ni hizmete açtı. Yıllarca bebek hayali kuran Çanakkaleli çiftler, artık İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük illere gitmek zorunda kalmayacak.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi için düzenlenen açılış törenine Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Sedat Murat, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, daire müdürleri, STK temsilcileri, partililer ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Bir derdimiz var, istiyoruz ki şehrimize olan borcumuzu ödeyelim. Çanakkalemiz özel bir kent. Her kentin hatırası başkadır, kıymetlidir ama Çanakkale’ye hizmet etmek, buralı olmak, burada yaşamak, buranın kalkınmasına omuz vermek çok özel diye düşünüyorum. Tüm kurumlarımız; sivil toplum, siyaset, bürokrasi hep beraber yeni dönem Çanakkale’nin inşasında farklı bir anlayışla omuz omuza yol yürümek zorundayız. Eski tartışmalarla, polemiklerle zaman kaybının bu şehre net bir ihanet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar farklı düşünebilirler, farklı yaklaşımlar olabilir, farklı partilerin ideolojileri olabilir hepsi baş göz üstüne. Bu şehrin büyük yürüyüşüne omuz veremeyen, bu şehrin büyük değişimine sadece polemikler kavgalarla hatır bırakanların, bu şehre ihanet ettiğini söylemek istiyorum” dedi.

“Makamlar bugün var yarın yok, gelip geçicidir” diyen Turan; “Örneğin tüp bebekten bize ne demedik, diyemeyiz. Araziye çıkıyoruz, kampanya yapıyoruz; köylü teyzemiz, şehirli memur arkadaşımız, hiç bilmediğimiz insanlar bunu bizim kulağımıza fısıldıyorlar ‘ben bu tedavi için İstanbul’a, Bursa’ya gidiyorum’ diye sitem ediyorlar. Hocamızla görüştük, şartlarımızı zorladık, ekstra Şahinbey Belediyemiz sayın Tahmazoğlu başkanımızın katkısıyla, maddi desteğiyle, devletimizin bütün imkanlarını kullanarak, hamdolsun Çanakkale’mize, Çanakkale’yi aşan bir tarzda, tüm körfez bölgesine hitap edecek bir tüp bebek merkezi açma imkanı bulduk. Şu an dört tane hocamız; üç profesör bir doçent, önemli sayıda sağlık çalışanımız bunu inşallah çok farklı bir hale getirecekler, bölgemizin kıymetli bir merkezi hale geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“58 ambulansımız var”

Turan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Salık çalışanlarının sorunları bizim sorunumuz olur. Sırf geçen yıl içerisinde iki defa sağlık alanında şiddete son vermek adına adım attık, beraber mesai harcadık, büyük adım attık. Çanakkale bölgemizin sadece kültürde, tarımda, turizmde, sanayide değil sağlıkta da bir merkez olması için başta Yenice’den devam edin Çan’dan, Biga’dan, Lapseki’den tüm ilçelerimize yeni hastaneler, yeni sağlık ocakları yapmaya başladık. Yatak sayımız 900’lerden 1900’lere geldi. Ambulans sayımız şaka gibi 2002 yılında 3 tane ambulansımız varmış, tüm Çanakkale’de. Bugün 58 ambulansımız var. Bunlar büyük dönüşümler, yeterli mi değil, sorunlarımız halen var biliyorum ama adım atmak için de uğraşıyoruz. Geçen haftalar da duymuşsunuzdur; doktorlarımızın sağlık talebindeki hastalarıyla mesaiden sonra da buluşmasına ve para vermeden buluşmasına yasal imkan sağladık. Sağlık turizmi bir hedeftir, bir iddiadır, bunları tartışalım, bunları konuşalım. Tüm taraflar, tüm paydaşlar bir araya gelsinler, bize düşen neyse baş göz üstüne, bu saatten sonra o hizmeti kim yaptığı, bu hizmeti kim yaptı düşüncesinde insanlar değiliz. Sen yapmış ol, hep senin olsun. Biz omuz verelim, sen yap işleri ama yapalım o yüzden söylüyorum; bu güzel şehre, tarihin emanet ettiği şehre katkı sağlamanın yolu polemik yapmak, kavga yapmak değil, tam aksine tüm paydaşlarla konuları adam gibi değerlendirip, yeni süreçleri ortaya koymak olduğunu düşünüyorum.

“Çanakkale artık ulaşımı zor olan, hizmeti az olan, uzak kalan bir kent değil ama biz eskisi gibi bakarsak; üniversitemize haksızlık etmiş oluruz, şehre de haksızlık etmiş oluruz” diyen Turan; “O yüzden en gelişmiş ülkelerde, şehirlerde ne varsa bizde de olması lazım. Bu bölgede eksiğimiz ne varsa omuz verelim, hep beraber yürümeye hep beraber gayret edelim. Zaman zaman düşeriz kalkarız ama önemli değil. Bugün de çok kıymetli bir merkezin açılışı için beraberiz, bu merkezimizin, özellikle çocuk özlemi çeken aileler için faydalı ve hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi hizmete açıldı. Açılışın ardından protokol üyeleri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Temel Atma Töreni’ne de katıldı.

Dilan Kaynak

Oluşturulma Tarihi: 12 Kasım 2022, Cumartesi 14:21
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
İLGİLİ VİDEOLAR
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.