SON DAKİKA
Hava Durumu

ChatGPT Yeni Sürüm Görselleride Anlıyor

ChatGPT Yeni Sürüm haberi ile karşınızdayız. Yeni sürümün adı ChatGPT-4. O artık görselleride anlıyor. Sorularınıza çok daha kapsamlı cevap verebiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 18:14
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 18:26
https://www.kaleninsesi.com
ChatGPT Yeni Sürüm Görselleride Anlıyor

ChatGPT Yeni Sürüm haberi ile karşınızdayız. Biliyorsunuz ChatGPT algoritmalardan metinlere, karmaşık yapılardan hesaplamalara kadar çok sayıda işlemi okuyabiliyor.  

Fakat bundan böyle görselleride okuyabilen GPT-4 isimli yeni sürümüyle tanışacağız. Bir önce sürümünde sadece metin odaklı işlemler yapıyordu. ChatGPT Yeni Sürüm ile birlikte artık resimleride algılayabilecek.

--------------------

ChatGPT GPT-3.5 Sürümü Hakkında

ChatGPT'nin önceki sürümü olan GPT-3.5 sürümü hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak yerinde olacaktır. ChatGPT'nin GPT-3.5 sürümü OpenAI şirketi tarafından geliştirildi.

2022 yılının Kasım ayında da tanıtımı yapıldı. İlk sürüm kullanıcıların çeşitli konulardaki sorularına son derece başarılı cevaplar veriyordu. Hatta bir konu hakkında oldukça uzun ve bilgilendirici içerikler oluşturabiliyordu.

Bu teknoloji dünya çapında insanların ilgisini çekti. Hatta tüm dünyada adeta ilk gündem maddesi oldu. Şimdilerde ise ChatGPT Yeni Sürüm hakkında konuşuluyor. Zira yeni sürümle birlikte yepyeni özellikler eklendi.

GPT-4 sürümü 14 Mart 2023 itibariyle gündeme girdi.  En dikkat çeken özellik ise görselleri de anlayabilmesi. Artık görseller konusunda da ChatGPT ‘den destek almak mümkün olacak.

Bu dikkat çekici özelliğe ek olarak ChatGPT Yeni Sürüm sürecinde robotun sorulara verdiği cevapların doğruluk oranı daha yüksek seviyeye çekildi.

---------
Chatgpt-4 Nedir?

ChatGPT-4, OpenAI popüler dil modeli GPT'nin (Generative Pre-trained Transformer) dördüncü sürümüdür.

GPT-4, aldığı girdiye göre insan benzeri metinler oluşturmak için makine öğrenimini kullanan bir dil modelidir.

Kitaplar, makaleler ve web siteleri de dahil olmak üzere büyük bir insan dili veri kümesi üzerinde eğitilmiştir ve çok çeşitli stil ve tonlarda metin üretebilir.

ChatGPT-4 ile öncekiler arasındaki temel fark, soru sorma yeteneğidir. ChatGPT-4 yalnızca soruları yanıtlamakla kalmaz, aldığı girdilere göre kendi sorularını da oluşturur. Bu, ChatGPT-4'ü sohbete dayalı yapay zeka, müşteri hizmetleri ve sohbet robotları gibi görevler için güçlü bir araç haline getirir.

---------

ChatGPT-4'ün GPT-3.5'ten Farkı Nedir?

GPT-3.5 yalnızca metin istemleriyle sınırlıdır. Oysa büyük dil modelinin en son sürümü olan ChatGPT-4 ise resimdeki nesneleri tanıyabilen ve analiz edebilen görüntü girişlerini içerecek şekilde yeteneklerini genişletmiştir.

Ek olarak Chat GPT-4, 25.000 kelimeden fazla yanıt üretebilir; bu, GPT-3.5'in yaklaşık 3.000 kelimelik sınırından önemli bir artıştır. Dolayısı ile ChatGPT-4 artık hem görselleri okuyabilir. Hemde aynı zamanda sorulara daha detaylı cevaplar sunabilir.

---------

ChatGPT-4 Nasıl Çalışır?

ChatGPT-4, GPT-3'ün değiştirilmiş bir versiyonu olan GPT-3.5 mimarisi üzerine kurulmuştur. GPT-3, 175 milyar parametreyle bugüne kadarki en gelişmiş dil modellerinden biridir.

GPT-3, insan benzeri metinler üretebilir, ancak soru sorma yeteneğinden yoksundur.OpenAI, bu işlevi eklemek için GPT-3 mimarisinde birkaç değişiklik yaparak GPT-3.5'i ortaya çıkardı.

En önemli değişikliklerden biri, bir soru yanıtlama modülünün eklenmesiydi. Bu modül, ChatGPT-4'ün aldığı girdiye dayalı olarak sorular oluşturmasına ve ardından bu soruları yanıtlamak için dil oluşturma yeteneklerini kullanmasına olanak tanır.

ChatGPT-4 ayrıca çok yönlü konuşmalara katılma yeteneğine de sahiptir. Konuşmanın içeriğini hatırlayabilir ve bu bilgiyi daha ilgili yanıtlar oluşturmak için kullanabilir.

Örneğin, ChatGPT-4'e bir soru sorar ve ardından birinci soruyla ilgili başka bir soru sorarsanız, ChatGPT-4 iki soru arasındaki bağlantıyı anlayacak ve daha anlamlı bir yanıt üretecektir.

---------
Siz Çizin ChatGPT-4 Web Sitesi Yapsın

ChatGPT Yeni Sürüm, kağıda çizilmiş web sitesi taslağını kodlayıp ortaya istenen şekilde bir web sitesi çıkarabiliyor. Dahası görseller hakkında yorumlar yapabiliyor. Bu yepyeni özelliklerin dışında da farklı özellikler geliştirildi.

ChatGPT artık sorduğunuz herhangi bir soruya çok daha ayrıntılı cevaplar verebiliyor. İstediğiniz her konuda gerek akademik gerek kısa metraj makaleler hazırlayabiliyor. Sadece bunlar değil tabiki. Haber metinleri, reklam afişler ve çok sayıda farklı unsur için talep edilen özelliklerde metinler hazırlayabiliyor.

ChatGPT Yeni Sürüm ile ilgili olarak dünya çapında farklı ülkelerden çok sayıda kullanıcı kendi deneyimlerini sosyal medya sitelerinden paylaşmaktadır. Yapılan gözlemler son derece olumlu. ChatGPT artık hayatı kolaylaştıran bir teknoloji olarak kendi yerini aldı. Bu oldukça sevindirici bir gelişme.

Bu yapay zeka teknolojisi başlangıçta İngilizce olarak yayına geçmişti. Ancak şimdilerde  Türkçe 'de dahil birçok dili desteklemektedir.  Bu yüzden her ülkedeki kullanıcılardan oldukça yoğun ilgi görüyor.

---------

Aylar Süren İşlem ChapGPT İle Birkaç Saatte Bitiyor

Kullanıcıların sosyal medya sitelerindeki  paylaşımlarından bahsettik. Bu postlarda verilen farklı türdeki malzemeler için ChatGPT 'nin yemek tarifi önerisinde bulunduğu görülmektedir.

Hatta tamamlanıp bitirilmesi haftalar belki aylar süren kompleks kodlama işlemlerini ChatGPT 'nin saatler içerisinde yapıp sonuçlandırdığıda gözlemler arasında yer almakta.

Kuşkusuz bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi bunlar son derece ciddi kolaylık ve zaman tasarrufu. Robotun bütün bu özellikleri zaman,maliyet ve iş gücü açısından değerlendirildiğinde çok sayıda sektörde ciddi faydalar sağlayacağı net olarak anlaşılıyor.

ChatGPT 'nin yatırımcılarından biri olan Microsoft ‘da bu teknolojiden faydalanıyor.   Örneğin Microsoft'un ofis servisleri ile birlikte aynı zamanda arama motoru Bing'e de ChatGPT entegre edildi.

---------

ChatGPT Yeni Sürüm Fiyatı

ChatGPT Yeni Sürüm fiyatı yine aylık olarak belirlenmiş.  Yeni sürüm GPT-4'ü aylık 20 dolar ücretle kullanabileceksiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.