SON DAKİKA
Hava Durumu

BESYO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

16 Şubat 2018 tarihli ve 30334 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Fakülte ile Yüksekokul Kurulması ve Kapatılması” hakkındaki karar ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2018 16:07
https://www.kaleninsesi.com
BESYO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Fakülteye Dekan olarak atanan Prof. Dr. Hürmüz Koç, kapatılan BESYO'nun Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu’ndan görevi devraldı.

Fakültede düzenlenen devir teslim törenine ÇOMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Mustafa Görün, Genel Sekreter Sami Yılmaz ile dekanlar ve ÇOMÜ’lü idareciler katıldılar. 

Kapatılan BESYO’nun Müdürü Necati Cerrahoğlu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada “Zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Sayın Rektörümüzün, adaylık sürecinde hangi projeleri önersek diye beyin fırtınası yaptığımız zamanları hatırlıyorum. Bu anlarda ben de BESYO’nun fakülteleşmesini talep etmiştim çünkü Türkiye genelinde böyle bir süreç başlamıştı. Şu an Türkiye’nin seçkin BESYO’larından 10 tanesi fakülte oldu. Daha önce de birkaç girişimimiz olmuştu, sağolsun Rektör hocamızın gayretleriyle eksikler tamamlandı ve bugüne ulaştık. Dekan olarak Hürmüz hocamız değerlendirildi. Rektör Bey’e bu konuda teşekkür ediyorum. Genç, dinamik, çalışkan ve Türkiye genelinde ismi spor bilimlerinde anılan bir hocamız” şeklinde konuştu.

Üniversitenin olağanüstü günler yaşadığına değinen Cerrahoğlu “Üniversitemiz olağanüstü günler yaşadı. 25 yıllık üniversitenin kuruluşundan bugüne en sıkıntılı dönemi Yücel hocamızın dönemiydi. Çok şükür kazasız belasız bugünlere geldik. İnsanlar makamlara gelir. Daha önemlisi makamı teslim ederken utanacak, arkasında soruşturma konusu gibi bir şey bırakmadan teslim etmesi en büyük huzurdur. Bana bu fırsatı verenlere teşekkür ediyorum” diyerek devir teslim törenine gelen ÇOMÜ’lü idareci ve akademisyenlere teşekkür etti. 

 

“Atatürk, Cumhurbaşkanı Olmasaydım Eğitim Bakanı Olurdum Diyerek Eğitim Kurumlarının Önemini Vurguladı” 

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hürmüz Koç ise “Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı olmasaydım Eğitim Bakanı olurdum demiş. Eğitim kurumlarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamış. Bugün de böyle önemli bir eğitim kurumunun görevini teslim alıyorum. Bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum ve bu önemli görevi bana layık gördüğünüz için sizlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

28 Haziran 2017 tarihinde ÇOMÜ’de göreve başladığımda mesai arkadaşlarımla bir yol haritası çizdik. Haritamızda okulumuzda yapılması gerekenler ne ise bir sıralamaya soktuk. Birçoğunu hayata geçirdik. Doktora programının da bir an önce hayata geçmesini istiyoruz. Zannediyorum Mayıs ayında bununla ilgili YÖK’e müracaat edeceğiz. Eğitim kurumlarının yönetiminin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle de BESYO’nun yönetiminin zorluğu daha fazladır. Çünkü, BESYO’da hem uygulamalı olarak hem teorik olarak derslerimiz mevcuttur. Onun için biz hem bu iç ve dış dinamiklerde zorluk çekiyoruz. Bu zorluğu bu zamana kadar başarıyla yöneten Yüksekokul Müdürümüz Necati hocamıza teşekkür ediyoruz. Necati hocam, bugün görevi devrediyor. Ancak geri kalan ömrüne onursal müdür olarak devam edecek. Çünkü kapatılan BESYO’nun son müdürüydü” 

 

“Fakültemizin Türkiye’nin Önde Gelen Dünyada Saygın Bir Fakülte Olması İçin Çalışacağız” 

Koç, fakültenin sosyal alandaki faaliyetleri başta olmak üzere sportif anlamda Türkiye’nin önde gelen ve dünyada saygın bir fakülte olması için çalışacaklarını kaydederek sözlerini noktaladı. 

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise “BESYO’nun spor alt yapısını son üç yılda, epey çaba sarf ederek güçlendirdik. Nihayetinde Spor Bilimleri Fakültesi olması bu işin taçlandırılması oldu. Üniversitemizin bir Spor Bilimleri Fakültesine sahip olması gerçekten övünç duyulacak bir husustur” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: 

“ÇOMÜ’de son üç yıldır hep iyi şeylere tanık oluyoruz, beraber keyifleniyoruz, beraber mutlu oluyoruz ve daha çok çalışma azmi yakalıyoruz. Üstelik bu, üniversite tarihimizin ve bir açıdan da ülke tarihimizin en zor dönemlerinden birisinde yapılıyor olabilmesini asla unutmamak lazım. Bütün bu zorluklara rağmen bizler beraber çalıştığımız arkadaşlarla bütün yıpratma, engelleme, çelme takma faaliyetlerine beraber göğüs gererek Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ni güzel bir noktaya getirdik. 

 

“Bu Ülkenin Hızını Yavaşlatmaya Çalışanlarla Mücadelemiz Sürecek”

FETÖ benzeri ülke düşmanı, ilerleme düşmanı, bu milletin düşmanı yapılarla ilişki kurmuş yapıları temizlerken şunun da farkındayız: Biz değerli bir coğrafyadayız, değerli bir vatana sahibiz. Karşımıza bu yapılar yine çıkacak. Çanakkale'de de çıkacak, ülkenin önüne de çıkacak. Bizim bunlarla uğraşmak konusunda bir yorgunluğumuz yok. Bu ülkenin hızını yavaşlatmaya çalışanlarla, bu ülkenin bilimsel ilerlemesini yavaşlatmaya çalışanlarla, sportif ilerlemesinin hızını kesmeye çalışanlarla bizim mücadelemiz hep devam edecek. Biz bunu bilerek bu yola çıktık. Bizi yavaşlatmaya çalışacak olanlar şunu gayet iyi biliyorlar; karşılarında bunlarla mücadeleyi iyi bilen, iyi beceren bir ekip var ÇOMÜ'de. Necati hoca FETÖ yönetimiyle açıkça kavga etmiş arkadaşlarımızdan bir tanesidir. Benim rektörlüğüm döneminde de bu kavganın içerisinde yer almıştır. Bugüne kadar BESYO içerisinde neler yapıldıysa bir yerlerinde bulunmuştur. Bir kurumun son müdürü veya başkanı olarak ayrıcalıklı bir nokta koymuştur. BESYO’nun son müdürü olarak anılacaktır. Kendisine verdiği katkılardan ötürü çok teşekkür ediyoruz” Tören, karşılıklı çiçek takdiminin ardından pasta kesimiyle sona erdi.

MESUT HARPUT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.