SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sarıçay cazibe merkezine dönüştürülmeli YÜKSEL; “BELEDİYEDEN ÇALIŞMA BEKLİYORUZ”

Çanakkale’yi ikiye bölen Sarıçay üzerine yapılacak 4'üncü araç köprüsü, Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısında gündeme geldi.
Haber Giriş Tarihi: 05.09.2022 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2022 09:53
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında, Sarıçay üzerine yapılacak 4'üncü araç köprüsü görüşüldü. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, şehri ortadan ikiye bölen Sarıçay üzerine 4'üncü araç köprüsü yapılacağının müjdesini geçtiğimiz günlerde vermişti. Toplantıda söz alan Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, AK Parti Grubu olarak Sarıçay’ın bir cazibe merkezi haline getirilerek şehre kazandırılmasında, üzerlerine düşen ne varsa şimdiden hazır olduklarını söyledi.

“Yapmayın dediler”

Köprü konusuna ilişkin konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Devlet Su İşleri dedi ki bize bölge, ‘Biz ıslah projesini yapmadan yapmayın. Çünkü köprünün ayaklarının nereye oturacağı noktasında biz, planlamamızı yapalım, siz de ona göre yapın’ dedi. Daha sonraki aşamada ise ‘Yapmayın, biz bu ihale şeyinin içerisinde yaparız’ dediler” ifadelerini kullandı.

Yüksel; “Devlet Su İşleri siz yapmayın, ben yapacağım demez”

Çanakkale Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel ise yaptığı konuşmada; “Devlet Su İşleri mücavir alanda köprü yapmaz, siz yapmayın ben yapacağım da demez. Devlet Su İşleri köprü ilişkisi şöyledir; belediyeler köprüyü planlar, biz buraya yapacağız uygun mudur diye sorar, koordinatını verir, teknik analizini verir, Devlet Su İşleri de bakar, uygunluğunu verir ya da vermez, köprü yapım işleri mücavir alanda bu şekilde ilerler” diye konuştu.

“Müjde AK Parti’den geldi”

Sarıçay’a yapılacak köprü ile ilgili müjdenin AK Parti’den geldiğini dile getiren Yüksel; “Biz belediyeden bunu beklerken, AK Parti’den geldi müjde. Grup Başkanvekilim sayın Bülent Turan’ın, gerçekten çok ciddi desteğiyle, köprü ve sarıçayın ıslahı haberini aldık. Bu aslında şu konjektürde olması zor bir işlem, bu süreçle ilgili değerli olduğu için bir şeyler söylemek istiyorum; şehir merkezinde köprüleri belediye yapar, şu sıralar Devlet Su İşleri gıdasal ve tarımsal üretimin kazanması sebebiyle yatırımlarını sulama kanallarına ayırdı, özellikle bölgemizde. Çok acil olmadıkça dere ıslahlarına girişmedi, fakat kamuoyunun da uzun zamandır beklediği, hem köprü hem de Sarıçay’ın durumu, makus talihiyle öyle dertli dertli duran Sarıçay’ın durumu, Grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan’ın, gerçekten önemli destekleriyle çözüldü, bu müjdeyi aldık. Bu belki de burada konuşmaktan en çok mutluluk duyduğumuz konu, bu sürece, bu ana gelinmesinde bir nebze katkımız varsa, gündemde tutmak, anlatmak, gerekçelendirmek anlamında, meclis üyesi olarak, grubumla birlikte bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“Belediyeden çalışma bekliyoruz”

“Islah olacak, köprü olacak, orada iş bitmeyecek, ondan sonra ıslah olan alanın değerlendirilmesi konusu var, bu konuda da görev belediyelere aittir” diyen Yüksel; “Dünyada da gezince görüyoruz, ülkemizde de şehrin içinden geçen dereler, çaylar, aslında o bölgeye bahşedilmiş güzelliklerdir, vizyoner ve çalışkan bir yerel idare, orayı çok güzel bir çekim alanı haline getirebilir, bunu artık ülkemizde de görüyoruz, AK Partili belediyelerin yaptığı gibi, CHP’li belediyelerde de uygulamalar var. Eskişehir’in Porsuk Çayı, Sarıçay gibi bir çaydı, başarılı CHP’li belediye başkanı sayesinde, emekleriyle şu an gondolla gezilen, turistik bir alana döndü. Biz bundan sonra belediyemizden ıslah olunan alanı, şehir de büyüyor zaten, o yol boyunca, şehrimize değer katacak bir çekim merkezi haline gelmesi için bir çalışma bekliyoruz sayın başkan” şeklinde konuştu.

 

“AK Parti Grubu olarak hazırız”

AK Parti Grubu olarak Sarıçay’ın bir cazibe merkezi haline getirilerek şehre kazandırılmasında, üzerlerine düşen ne varsa şimdiden yapmaya hazır olduklarını kaydeden Yüksel; “Yürüyüş yolarıyla, bisiklet yollarıyla, belediyenin açacağı küçük tesislerle belki yöresel tatların servis edildiği restoranlarla ya da biz öğrenciyken en büyük zevkimiz Karaköy’de sandaldan balık ekmek yemekti, balıkçı bir şehiriz, neden onlar olmasın, Sarıçay bir cazibe merkezi haline gelirse; hem katma değer yaratır hem kamunun yararlanabileceği bir alan olur hem de istihdam sağlar, belediyeye gelir sağlar, biz bundan sonra belediyemizden bunu bekliyoruz. Şimdiye kadar üzerimize düşen ne varsa yapmaya çalıştık, bundan sonra da yapacağız. Grup olarak Sarıçay’ın bir cazibe merkezi olarak şehre kazandırılmasında, üzerimize düşen ne varsa şimdiden hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

Turan, köprü müjdesini vermişti

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, şehri ortadan ikiye bölen Sarıçay üzerine 4'üncü araç köprüsü yapılacağının müjdesini vermişti. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan yaptığı açıklamada; “Sarıçay'ın ıslahı, köprü projesi, şehrimizin uzun yıllardır çözülmesi beklenen konularından biri. Mesele Çanakkale ise herkesin siyasi görüşlerini bir tarafa bırakıp taşın altına elini koyması gerekiyor. Bizler siyasetçiyiz. Elbette farklı görüşlerimiz olacak, tartışacağız. Ancak bu tartışmalar Çanakkale daha iyi olsun diye, Çanakkale daha çok gelişsin, sorunları ivedi bir şekilde çözülsün diye olmalıdır” demişti.

 

“Sarıçay üzerine 4'üncü taşıt köprüsü yapılacak”

Çanakkale'de şehri ortadan ikiye bölen Sarıçay üzerine 4'üncü araç köprüsü yapılacağını belirten Turan; “Sarıçay'ın ıslahına yönelik ihale hazırlıkları başlamıştı. Sarıçay ıslahı 1'inci kısım inşaatı işinin, Ekim ayının ilk haftasında ihaleye çıkılması planlanıyor. Sonrasında hızlı bir şekilde, kademe kademe çalışmalara başlanılacak. Maliyeti 31 milyon TL olarak belirlendi. Bu çalışma çerçevesinde ayrıca Sarıçay üzerine DSİ tarafından 4'üncü Taşıt Köprüsü yapılacak. Köprünün konumlanacağı toplam uzunluk 2 bin 350 metre. Mücavir alanda olduğu için köprüyü belediyenin yapması gerekiyordu. Bu konu Sayın Başkanın da vaatleri arasındaydı. Ancak uzun süre adım atılmayınca, hemşehrilerimizin daha fazla mağdur olmaması adına DSİ yapacak” diye konuşmuştu.

 

“Trafiği rahatlatacak”

“4'üncü Taşıt Köprüsü, elzem bir köprü” diyen Turan; “Yapıldığı takdirde trafiği rahatlatacak, yeni gelişen bölgelere ulaşım daha kolay olacak. Bu köprü alternatif bir ana arter olacak. Şehri, Esenler ve yeni gelişen Tekzen bölgesi ile bağlayacak. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu'yla takip ettiğimiz bir konuydu. Yakın zamanda da Sarıçay'ı yerinde inceleyerek yapılacak çalışmalar hakkında bilgi almıştık. DSİ Müdürlüğümüz başta olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar