SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ÖNDER; “HİZMET ANLAYIŞIMIZDA SİYASET YOK”

İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Kaleninsesi Gazetesi’ne meclis çalışmalarına ilişkin özel açıklamalarda bulundu. Kaleninsesi Gazetesi Sahibi İller Ülker’in sorularını yanıtlayan Başkan Önder; “Meclis olarak hizmet anlayışımızda siyaset asla yok. Dolayısıyla siyasete falan bakmadan adil bir hizmet anlayışına sahibiz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 09:21
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Kaleninsesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlker Ülker’e verdiği özel röportajda, İl Genel Meclisi’nin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Merkeze bağlı 3 köyün atık sularının Sarıçay’a akmasını engellemek amacıyla 3 milyon 200 bin TL değerinde ihale düzenlediklerini ve artık atık suların Sarıçay’a akmayacağını belirten Başkan Önder; “Doğru kararlarla kırsala hizmet vermekteyiz. Bizim anlayışımızda hizmetin siyaseti asla olamaz. Dolayısıyla siyasete falan bakmadan adil bir hizmet anlayışına sahibiz. İl Genel Meclisi olarak yaptığımız önemli bir konu vardı. Beni en çok mutlu eden konu Sarıçay’a artık atık suların karışmayacak olmasıdır. Biliyorsunuz idare olarak biz bunun ihalesini yaptık, belediye ile olan sözleşmeleri uzun sürmesi sebebiyle bize pahalıya da mal olsa, hattın tamamının imalatı bitti. Şimdi bir tek idaremiz teknik personel geçici kabulünü de yaptı. Toplam maliyeti 3 milyon 200 bin lira olan ve 2450 metre olan hattın çalışmaya başladığında köylerimizin atık sularını toplanmış, sorun ortadan kalkmış olacak. Bir tek engelimiz var. Saraycık Köyü muhtarının elektrik aboneliği geciktiği için düğmeye basamadık şu anda eğer Saraycık Köyü muhtarımız elektrik aboneliğini halletmiş olsa, Saraycık, Kurşunlu, Işıklar’daki atık suların sorunu son bulacak” dedi.

 “515.000 metrekare taş döşemiş olacağız”

KÖYDES kapsamında merkez ilçe dâhil toplam 11 ilçe için 39 milyon TL yatırım ödeneği ayrıldığını ifade eden Başkan Önder, “Şu anda bu 39 milyon TL’den biraz fazla olan bütçe 11 ilçe arasında dağıtılmış durumda. Köylerin ihtiyaçları için harcanıyor. Mesela en son 7 kilometre Karacalar ve Alanköy beton yol çalışmamız var. Karacalar bitmek üzere, Alanköy'ün kini de bitireceğiz. İl Genel Meclisinin tarihinde bir ilk olan 515.000 metrekare taş ihalesi gerçekleştirdik. Mesela Merkezde 53.000 metrekare, Ayvacık'ta 38.500 metrekare taş döşenecek, toplam 60 köy, 73.350 metrekare Bayramiç’te, Çan’da 70.000 metrekare, Ezine 56.525 metre kare, Yenice 89.000 metrekare, Lapseki'de 50.000, Biga'da 50.000 metrekare taş olarak döşeniyor, şu anda Merkez ilçenin tamamı bitmek üzere, Ezine'nin tamamı bitmek üzere, ardından Lapseki, Biga, Yenice'de parça parça taş döşememiz devam ediyor, bittiğinde 515.000 metrekare taşı döşemiş olacağız” diye konuştu.

“Susuz köyümüz kalmayacak”

Çanakkale ve ilçelerinde susuz köy kalmayacağını dile getiren Başkan Önder; “Bir de yol yama işimiz var esasında külliyetli olan şey bu. Şu ana kadar aşağı yukarı 200'e yakın köyümüzün yol yama işini bitirdik, şimdi tamamı olmasa bile bitirmeye yakın, çok ilçemiz var. 1 milyon 400 kilometrenin maliyeti, asfaltın 2 milyon. Beton yolun avantajı şu; yama işi çok kolay, asfaltı kestiğin yerde rutubet aldırıyorsanız asfalt sağlıksız olur. Sondajlarla ilgili su sorunu varsa bütün yatırımları bırakın, su sorununu çözün diyorlar. Susuz köyümüz kalmayacak. Biz kırsalın sorunlarını biliyoruz, sorunu çözmek paraya bağlı” dedi.

“Kırsalı memnun etmek adına gece gündüz yollardayız”

“Dünyada zaten hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bazı arkadaşlar karşı çıkıyorlar ama gayrimenkul satışı istedik” diyen Başkan Nejat Önder; “Ayvacık’taki otel ile kordon boyundaki arsanın satışını istedik, işlemler şu anda ihale için hazır. Bu işin zaten ilanı oluyor, canlı yayın da yapacağız. Biriken hizmetleri bu sene çözmek başka, gelecek sene çözmek başka. CHP’li arkadaşlar onay vermedi ama ben buranın bir ticarethane olmadığı anlayışıyla yola çıkarak çözüm üretme anlamında böyle bir kararımız oldu. Beklediğimiz paralar gelirse, 567 köyün sorunlarını çözmek için bu parayı harcayacağız. İl Genel Meclisi olarak hizmet üretmek adına İller Bankası’ndan kredi aldık, kırsalın öncelikli sorunları var ama çözüm noktasında, paramız yok, elimiz kolumuz bağlı oturmaktansa 80 milyon lira İller Bankası’ndan kredi aldık. 15 milyon liralık teminat alıyoruz, teminatın karşılığı yok. Ben hesap yapıyorum, kimileri ona da karşı çıktı, tamam enflasyon, şimdiki bugün ki çimento demir bir sene sonraki çimento demir, aradaki fark belki de üç katına çıkacak. 80 milyona hallettiğimiz işleri gelecek sene 380’e yapacağız. Akıllı iş yaptığımızı düşünüyoruz. Kırsalımızı memnun etmek adına gece gündüz yollardayız” şeklinde konuştu.

“Program dahilinde yıkımlar devam ediyor”

Kaçak yapıların yıkılmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Önder şu şekilde konuştu; “Kaçak yapıların yıkımından vazgeçilmesi mümkün değil yasal olarak ama bir makinemiz yandı, bu yıkım işlerine ara vermedik aslında ama makinemizden dolayı tek makineye kaldık, yavaş işliyor ama asla vazgeçmiş değiliz. Vazgeçme şansımız yok yasal olarak. Yasal olmayan duruma dur demek zorundayız, program dahilinde yıkımlar devam ediyor ve devam edecek.”

İlker Ülker

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar