SON DAKİKA
Hava Durumu

İHMALLER ZİNCİRİ!!! “YANMAZ TULUMU OLSAYDI, ALİ HALA YAŞIYOR OLACAKTI”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, Kepez Belediyesi’ne ait şantiyede bir işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan patlamaya ilişkin bilirkişi raporunun, belediye içerisindeki ihmaller zincirini ortaya çıkardığını söyledi. Başkan Yavaş; “Yanmaz tulumu olsaydı, Ali hala yaşıyor olacaktı” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2022 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2022 09:44
https://www.kaleninsesi.com
İHMALLER ZİNCİRİ!!!  “YANMAZ TULUMU OLSAYDI, ALİ HALA YAŞIYOR OLACAKTI”

Kepez beldesinde geçtiğimiz Ocak ayında şantiyeye getirilen varillerin kesimi sırasında meydana gelen ve evli ve iki çocuk babası Ali Şahin'in ölümüyle sonuçlanan patlamayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. İş Güvenliği uzmanı tarafından hazırlanıp Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen ve tanık ifadelerine yer verilen 11 sayfalık raporda; özellikle patlamadan önce yaşananların dakika dakika anlatıldı. Raporda tedbirlerin alınmadığına dikkat çekildi.

Ali Şahin'in ölümüyle sonuçlanan patlamayla ilgili bilirkişi raporunun tamamlanmasının ardından açıklama yapan AK Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş; “Geçtiğimiz ocak ayında Kepez Belediyesi’ne ait şantiyede varillerin kesim işlemi esnasında meydana gelen ve Ali Şahin isimli işçi kardeşimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan patlamaya ilişkin bilirkişi raporu, belediye içerisindeki ihmaller zincirini ortaya çıkarmıştır. Bahse konu raporda, varillerin kesimini gerçekleştiren Fikret Gürer isimli işçinin koruyucu ekipman olarak yanmaz tulum giymesi sayesinde patlamadan yara almadan kurtulduğu, ancak Ali Şahin’in koruyucu ekipmanlarından yoksun bir şekilde çalıştığı için yanarak ağır yaralandığı ve sonrasında hayatını kaybettiği belirtilmiştir” dedi.

“Büyük ihmal, bir işçinin ölümüne neden olmuştur”

“Raporda dikkat çeken bir diğer önemli husus ise, patlamada can veren Ali Şahin’in, Kepez Hizmet Grupları İnş. San. Tic. A.Ş tarafından SGK işe giriş belgesi ‘garson’ olarak bildirilmesine rağmen belirtilen meslekten farklı olarak metal kesim işinde çalıştırılması, bir diğer işçi Fikret Gürer’in ise asıl işi boyacılık olmasına ve kaynak-kesme mesleki yeterlilik belgesine sahip olmamasına rağmen metal kesim işinde çalıştırılmasıdır. Kısacası her iki personel, uzmanlık alanlarına girmeyen bir işte görevlendirilmiş ve bu büyük ihmal, bir işçinin ölümüne neden olmuştur” diyen Başkan Yavaş; “Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilmek üzere hazırlanan rapor, Kepez Hizmet Grupları İnş. San. Tic. A.Ş’nin, uygun çalışma yöntemi ve iş organizasyonu oluşturamadığı, gerekli önlemleri almadığı, bunun yanı sıra garson olarak işe girişi yapılan Ali Şahin ile mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan Fikret Gürer’i kaynak-kesme işinde çalıştırdığı gerekçesiyle kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Raporda yine aynı şekilde, Fen İşleri Müdür Vekili Nurdoğan Bilgiç hakkında hazırlanan değerlendirmede, “Belirtilen eksikliklerden dolayı işverenle birlikte sorumlu olacağından kazanın meydana gelmesinde kusurlu olacağı değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verilmiştir” şeklinde konuştu.

“Konunun takipçisi olacağız”

AK Parti olarak konunun takipçisi olacaklarını kaydeden Başkan Aynur Tuna Yavaş; “Hazırlanan rapor doğrultusunda adaletin hakkaniyetli bir şekilde tecelli edeceği ve Kepez Belediyesi’nin ihmalkarlığı neticesinde bir işçinin ölümüne yol açan kazanın oluşmasına sebep olanların gerekli cezaları alacağına olan inancımız tamdır. AK Parti olarak bu konunun takipçisi olacağımızın da ayrıca bilinmesini isteriz. Koltuğa oturduğu günden bu yana Kepez’e hizmet etmek yerine türlü polemiklerle gündeme gelen, halkına türlü çileyi reva gören, Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın adeta gölgesi gibi hareket etme huyundan vazgeçmeyen Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’a ise işine odaklanmasını tavsiye ederiz. Sayın başkan işini yapmalı ki, bir daha ailelerin ocaklarına ateş düşmesin, bir daha yiten canların ardında eşler gözü yaşlı, çocuklar da yetim kalmasın!” diye konuştu.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.