SON DAKİKA
Hava Durumu

“FARKINDA MISINIZ?”-video haber

İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Atatürk büstü üzerinden siyaset yapan CHP’li isimlere adeta tokat gibi bir cevap verdi. İl Genel Meclisi ağustos ayı olağan toplantısında gündeme gelen Atatürk büstü ile ilgili konuşan Başkan Önder; “Kırk yıldan beri Çanakkale Belediyesi CHP’nin elinde. Atatürk büstü var mı? Yok” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 18:44
https://www.kaleninsesi.com
“FARKINDA MISINIZ?”-video haber

İl Genel Meclisi ağustos ayı olağan toplantısında gündeme gelen Atatürk büstü ile ilgili gergin anlar yaşandı. Bir gazetede ‘Çanakkale İl Özel İdaresi binasına yedi yıldır Atatürk büstünü yaptıramadılar’ başlığıyla yayınlanan haber tartışma konusu oldu. İl Genel Meclisi toplantısında konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder; “Son meclis görüşmemizden sonra, mecliste gündeme gelen ortak değer olan Atatürk büstünün yapılmasıyla ilgili karar alınmıştı. Ben de Kasım ayına kadar yapılacağı sözü vermeme rağmen maalesef Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde halen Atatürk büstünün yapılmadığıyla ilgili Güneş Pehlivan’ın da ifadesinin olduğu, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de eğer olanakları yoksa biz de destek veririz gibi ibarelerinin olduğu Cumhuriyet Gazetesi’nin böyle bir paylaşımı var. Bu haber 28 Temmuz’da yayınlandı, 30 Temmuz’da da Cumhuriyet Halk Parti Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın adeta bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup bir şeyler söylemiş, özrünü katma, ilgisizliğini kapatma adına bir şey paylaşmış. Değerli arkadaşlar Cumhuriyet Gazetesi’nin haberinin 28 Temmuz’da çıktığını söylemiştik, hatasını kapatmak adına böyle bir açıklama yapmış. Üstüne üstlük Atatürk’ü küçümser bir davranışla kamu binalarına yakışır bir heykel olmadığını, büstün her bir ilkokula hediye edilmesiyle ilgili bir açıklama” dedi.

“AK Parti yapıyor, CHP’de konuşmaya devam ediyor”

“Bu koltuklara Çanakkale’ye hizmet adına oturan insanlarız. Peki ben sormak istiyorum” diyen Önder; “Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün partisi, arkadaşların söylemi bu şekilde. Hepsi Cumhuriyet sevdalısı, Atatürk sevdalısı, benim şu anda başkan olarak oturduğum bu koltukta daha önceleri Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı oturmaktaydı, madem o kadar Atatürk sevdalısınız neden o zaman yaptırmak adına masa kırarcasına cesaretli olan arkadaşlarımız var, neden bu şekilde gündeme gelmiyor sormak isterim. Yapılan hizmetlerden de maalesef haberdar değilsiniz. Özel İdare büstünde Atatürk’ün sözünü de hatırlatmak isterim Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlara, vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Demek ki neymiş AK Parti yapıyor, CHP’de konuşmaya devam ediyor. Atatürk’ün kurduğu parti evet Cumhuriyet Halk Partisi. CHP genel merkezinin yaptığı; hep hükümeti eleştirirken neden yapmadınız, niçin yaptırmıyorsunuz sorularıyla bir şey üretemedikleri için aynı soruyu soruyorlar” şeklinde konuştu.

“Çanakkale Belediyesi CHP’nin elinde, Atatürk büstü var mı? Yok”

CHP’li Çanakkale Belediyesi’nde Atatürk büstünün olup olmadığını soran Önder; “Her ne kadar yanlış açıklama yapmış arkadaşımıza bir bakıma teşekkür etmek istiyorum, bize bir kapı açtı. Şimdi buradan sesleniyorum; Atatürk sevdalısı parti, Atatürk’ün kurduğu bir parti. Bizim Özel İdare olarak yaptığımız büstümüzü küçümseyen bu arkadaşımıza birkaç soru sormak istiyorum. Kırk yıldan beri Çanakkale Belediyesi CHP’nin elinde. Atatürk büstü var mı? Kepez Belediye’nizde var mı? Ayvacık Belediye’nizde var mı? Gelibolu Belediye’nizde var mı? Çardak, Umurbey, Bayramiç Belediye’lerinizde var mı? Yok. Bir tek Küçükkuyu Belediye’nizde var. Küçümsemiyorum, tebrik ediyorum. Bunlar kamu kurumları değil mi? Genel Başkanları Atatürk’ün koltuğunda oturuyor, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, üyeleri Atatürk sevdalısı. Genel Meclisinizde var mı? Hani bizden istiyorlar ya, küçümsedikleri büst küçük geliyor diye ama keşke Atatürk’ün partisinin bahçesinde bir heykelleri olsa” diye konuştu.

“CHP Atatürk’ü lazım olduğunda sahipleniyor”

AK Parti’nin Çanakkale’de hayata geçirdiği yatırım ve projelere dikkat çeken Başkan Önder, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ü lazım olduğunda sahiplendiğini dile getirerek şu şekilde konuştu; “Sağlıkta, ulaşımda, eğitim, savunmadaki gelişmeleri görmezden gelerek, hatta dünyanın en uzun köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü eleştirenler, köprünün Çanakkale’ye ve Türkiye’ye getirilerinin hiç hesabını yapmıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bitimine yakın Çanakkale’nin organize sanayisinde boş arsa kalmadı, hepinizin bildiği üzere Ezine OSB’de 45 tane fabrika yer aldı. Birkaç tanesinin temel atma törenlerine bizzat ben de katıldım, faaliyete geçtiklerinde 8000 kişinin istihdam edileceğini hepimiz biliyoruz, Türkiye’ye de aynı siyaset yapılıyor, krizi fırsata çevirme adına siyaset yapılıyor. Cumhurbaşkanımızın huzurunda bir şey söylemiştim ve sözümün arkasındayım; Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ü lazım olduğunda sahipleniyor, Atatürk’ü bir maske olarak kullanıyor.”

“Yayınlanan haberde Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı’nın sözü var; eğer olanakları yoksa biz de katkı sağlarız demiş. Deve kuşu gibi yapmayın, başınız görünmüyor da her tarafınız açık” diyen Önder; “İl Genel Meclisi çalışıyor, Dünya’da bir kriz yaşanıyor. Türkiye’deki krizi de fırsata dönüştürme üzerine siyaset yapıldığını hepimiz gördük. AK Partililerin başında önce partisinin lideri olmuş sonra ülkesinin lideri olmuş, sonra bölgesinin lideri olmuş, sonra dünya lideri olmuş sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi içinden çıkaracak yegane liderdir” şeklinde konuştu.

 

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.