SON DAKİKA
Hava Durumu

“Bu İşi Burada Bırakmayız, Gerekirse Ülkücüleri Belediye’ye Yığarız”

MHP Çanakkale eski Milletvekili merhum Sıtkı Turan´ın ismini taşıyan Ezine Belediye Hizmet Birimlerinin adının belediye meclis kararıyla değiştirilmesine MHP Çanakkale milletvekili İbrahim Kürşat Tuna’dan sert tepki geldi.

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2015 10:11
https://www.kaleninsesi.com
“Bu İşi Burada Bırakmayız, Gerekirse Ülkücüleri Belediye’ye Yığarız”

Adını taşıyan tesisin bulunduğualanı Ezine Belediyesine bizzat Sıtkı Turan’ın kazandırdığını vurgulayanMilletvekili Tuna; “İsmi siyasi bir kararla verildi diyorlar ama siyasi birkararla silmeye çalışıyorlar. Başkanla görüştük, rencide edici bu kararı tekrardeğerlendirin dedik. Biz bunu tekrar gündeme getireceğiz dedi fakat gördükki  bu konuda samimi davranmadılar tamtersini bir an önce unutturma  derdiyleharekete ediyorlar” dedi.

 

Kararı yanlış ve hastalıklı birzihniyet olarak değerlendiren Kürşat Tuna; “Olayı geçmişten itibaren takipediyoruz, sahipsiz de bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Gerekirse oradadikileceğiz, gerekirse gösteri yapacağız, bu işin kolay olmadığını veolmayacağını onlara göstereceğiz. Bununla ilgili gerek hukuki mücadele, gerek belediyenin  önünde gösteri yapmaya, gerekirseÇanakkale’deki ülkücüleri  Ezine belediyesiönüne yığmaya kadar hepsini yapacağız. Bunu da böyle bilsinler” diyerek meydan okudu.

 

 

EzineBelediyesi´nin Eylül ayı Belediye Meclis toplantısında alınan kararla, MHPÇanakkale Milletvekili Sıtkı Turan Belediye Hizmet Birimleri olan isimdeğiştirilerek Turan’ın adı kaldırılmıştı. Karara sert tepki veren MHPÇanakkale Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna, çarpıcı açıklamalarda bulundu.Milletvekili Tuna, siyasi olarak nitelediği karara ilişkin şu açıklamalardabulundu;

 

“Ezine’de bir hizmeti yok, oyüzden onun orda isminin durmasının bir anlamı yok dediler”

 

“Şehidimizingeldiği gün, biz bunu belediye başkanımızla değerlendirdik. Bununla ilgilikararı almışlar, değerlendirmeyi yapmışlar. Bundan bizim haberimiz oldu.  Bu olay yaklaşık 20 günün üzerinde. O gün bizbir araya geldik, bizim ilçe başkanımızda vardı  ve özellikle Belediye Başkanından rica ettik.Dedik ki; “Bakın Sıtkı Turan konusu bizim için bambaşka bir anlam taşır. Bizimdavamız için, Sıtkı Turan’ın Çanakkale teşkilatı ve Ankara Teşkilatı için önemifarklıdır. Yani manevi boyutu vardır. Bizim için rahmetli  Ali Saim Kayaalp benimde tanıdığım, siyasetende feyz aldığım ve saygı duyduğum bir insandır. Ezine’ye çok güzel hizmetleriolmuştur. Bu anlamda tabiî ki onun adı Ezine’ de her yere verilebilir ama SıtkıTuran hocamızın Ezine’ye katkıları olmuştur. Onu bırakın Çanakkale’ye katkılarıolmuştur. Belediye başkanı şunu dedi; “Biz Ezineliler olarak tanımıyoruz, kısabir süre zaten milletvekilliği yapmış, Ezine’de bir hizmeti yok, o yüzden onunorda isminin durmasının bir anlamı yok”

 

“İsmi siyasi bir kararla verildidiyorlar ama siyasi bir kararla silmeye çalışıyorlar”

 

“Dedimki; ‘Sıtkı Turan hocamız gerek Çan’a , gerek Çanakkale’ye çok büyük hizmetlerde bulundu. Kısacık dönemdeki vekilliğine rağmen hizmetlerde bulundu. Her şeyibir tarafa bırakın, sonuçta bu insan bu yolda hayatını kaybetti, vefat etti. Şimdibuna hürmeten isminin konulması gerekir, gene konulması gerekir. Kaldı ki,Sıtkı hocamız o  belediye ye hizmet tesislerininolduğu yeri kazandırmak için çok uğraştı. Zaten o yer daha önce Tariş’te idi.Oradan aktarılması ile ilgili olarak, Ezine belediyesine geçişi ile ilgiliolarak hazineden çok ciddi mücadele sarf etti. Onun sayesinde orası EzineBelediyesinin eline geçti. O zaman dedik insanlar tanımıyorlar, tanımıyorlarsabunun yolu orada siz güzel bir kitabe koyarsınız, Sıtkı Turan’ın kim olduğunudaha güzel bir şekilde anlatırsınız, olur. Dedi ki, gerekirse başka bir yereismi verilmesi konusunda, Bakın dedim şunu yapmış olsanız ;  Ali Saim Kayaalp’in daha önce yapmış olduğuhizmetlerden, orada pazaryeri var, otogar var, belediye iş merkezi var, pek çokhizmeti var. Bunları madem restore edin, restore ettikten sonra  Ali beyin  ismini oraya koyun. Başımız gözümüz üstünebizde katkıda bulunalım. Yani bu yapılabilecek bir şey. Şimdi sizin kalkıp onunismini oradan çıkarmanız bizi çok rencide eder. Sadece MHP’lileri değil, onuseven pek çok kişiyi Çanakkaleliyi rencide eder. Bunu yapmayın. Biz o şekildekonuşunca bunu tekrar değerlendireceğiz dedi. O zaman başka bir yere ismini versek, park yapsak dedi. Siyasi birkararla  Sıtkı Turan’ın ismi verilmişdedi.”

 

“Bu işin peşini bırakmayacağız,gerekirse oraya dikilip gösteri yapacağız”

 

“Busiyasi bir kararla verilmiş değil, hizmeti var. Hadi onu da bir tarafabırakalım dediğiniz gibi olsun, şuan siz siyasi bir kararla ismikaldırıyorsunuz, bu hoş bir olay değil, bu insan ömrünü bu yolda kaybetmiş birinsan, bu konuda bizim hassasiyetimiz var, biz iş bizi çok üzer, bunu bir dahagözden geçirin dedim. Tamam gözden geçireceğiz dedi. Ertesi gün şehidimizincenazesinde Ezine’de Kayacık köyünde Recep Turan Yavuz kardeşimizde geldi.Özellikle ben onu davet ettim.  Kaymakam,vali, belediye başkanı ile beraber oturuyorduk. Ezine Belediye başkanını RecepTuran Yavuz ile tanıştırdım.  Veözellikle orada dedim ki; “ Recep  Yavuzbey  oğlumuzdur, vekilimizin oğludur,bizim davamızın da çok sevdiğimiz bir insanıdır aynı zamanda. Sizden tekrar  teşkilatım adına rica ediyorum, lütfen bu SıtkıTuran isminin kaldırılması ile ilgili kararı geri alın, bu gerçekten çok olumlubir davranış olur, biz de gereken katkıyı  her türlü şekilde sağlayalım. Tamam dedi bizbunu tekrar gündeme getireceğiz dedi fakat gördük ki  bu konuda samimi davranmadılar tam tersinibir an önce unutturma  derdiyle hareketegeçiyorlar.Bugün Ali Saim  Kayaalp’inismini koyarlar, ertesi gün onu değiştirirler kendilerine yakın başkasınınismini  koyarlar. Çünkü zihniyet bu,zihniyet yanlış bir zihniyet, hastalıklı zihniyet. Olay tamamen bu, olayıgeçmişten itibaren takip ediyoruz, sahipsiz de bırakmıyoruz, bırakmayacağız.Gerekirse orada dikileceğiz, gerekirse gösteri yapacağız, bu işin kolayolmadığını ve olmayacağını onlara göstereceğiz.”

 

“Gerekirse ülkücüleri belediyeninönüne yığarız”

 

 “Söyledikleri olay Ali Sayim Kayaalp’in isminiverecekler, biz MHP’liler olarak  Ali SaimKayaalp’e çok büyük saygı duyuyoruz ama burada onun isminin verileceği pek çokyer var, hizmetinin geçtiği pek çok yer var. Bütün bunlar dururken sadece vesadece siyasi kararla Sıtkı Turan isminin yok sayılması için  yapılan bu hamleyi doğru bulmuyoruz, bunun lailgili gereken gerek hukuki mücadeleyi, gerekirse orada belediyenin  önünde gösteri yapmaya kadar, gerekirseÇanakkale’deki ülkücüleri  Ezinebelediyesi önüne yığmaya kadar hepsini yapacağız. Bunu da  bilsinler.”Gökhan Özbertun 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.