SON DAKİKA
Hava Durumu

BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başbakan Binali Yıldırım, "Irak Merkezi hükümeti hava sahasını açtı. Biz de Aynı doğrultuda hava sahamızı açıyoruz. Türkiye’den Erbil’e uçuşlar gerçekleştirilebilecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2018 16:28
https://www.kaleninsesi.com
BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başbakan Yıldırım, cuma namazını Cebeci Camii'nde kıldı. Yıldırım, namaz sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yıldırım, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın, Gaziantep’te FETÖ Borsası kurulduğuna dair açıklamalarına yönelik Yıldırım, “Türkiye topyekün olarak memleketimizin başına en büyük belalardan olan FETÖ ile amansız mücadele veriyor. Bu mücadele hakkında şüphe uyandıracak her türlü girişim asla kabul edilemez. Partimizin mensubu bir arkadaşımızın bu yönde kayda değer kuşkuları, bulguları varsa bunu kamuoyu ile paylaşmak değil, partimizin yetkili organlarına ve yargıya intikal ettirmesi daha doğru yol olur. Memleketin genel güvenliğini ilgilendiren ve milletimizin büyük bir hassasiyet gösterdiği böyle bir konuda daha dikkatli bir davranış içerisinde olmalarını ümit ediyorum. FETÖ konusunda en ufak bir iddiayı es geçmemiz söz konusu değil. FETÖ mücadelesi terörle mücadele kadar, hatta daha önemli bir mücadeledir. Topyekün bu mücadele yargı, kolluk ve istihbarat boyutunda devam etmektedir. FETÖ konusunda açılan davaların hemen hemen üçte biri, birinci derece yargılamaları tamamlanmış ve diğerleri de büyük ihtimalle tamamına yakını bu yıl sonuna kadar bu davalar sonuçlanmış olacak" değerlendirmesini yaptı. 
Bir gazetecinin, "Sincar operasyonu planlanıyor mu?" ve "Kuzey Irak’a uçuş yasağı" ile ilgili soruları üzerine ise Başbakan yıldırım şunları söyledi: 
"Bir şekilde tasvip etmediğimiz, dünyanın da tepkisini çeken Kuzey Irak referandumundan sonra hava sahasını kapatmıştık. Irak Merkezi hükümeti hava sahasını açtı. Biz de Aynı doğrultuda hava sahamızı bugün itibariyle açıyoruz. Türkiye’den Erbil’e uçuşlar gerçekleştirilebilecek. Süleymaniye’ye herhangi bir uçuş gerçekleşmeyecek. Süleymaniye bunun dışında kalacak. Süleymaniye hariç Erbil’e bugün itibariyle uçuşlar açılmış oluyor. Bugün itibariyle akşama doğru açılmış olur. 
Türkiye terör tehdidi karşısında herhangi bir zaman ve yerle sınırlı olmaksızın mücadelesini sürdürüyor. Bundan sonra da tehdit nerede belirgin hale gelirse bu noktalara da gerekli operasyonu yapma hakkımız saklıdır. Uluslararası hukuktan ve ülkemizin milli güvenlik kaygılarından kaynaklanan bu hakkımızı her zaman kullanmaktan imtina etmeyiz." 

Başbakan Yıldırım: "Ekonomimiz ile ilgili zaman zaman değerlendirme kuruluşları ve zaman zaman bir takım spekülasyonlar Türkiye’nin ekonomisini olumsuz etkilemez" 
- "Bütün makro ekonomik göstergelerimiz gayet iyidir" 

"Ekonomimiz ile ilgili zaman zaman değerlendirme kuruluşları ve zaman zaman bir takım spekülasyonlar Türkiye’nin ekonomisini olumsuz etkilemez. Bütün makro ekonomik göstergelerimiz gayet iyidir"

Başbakan Yıldırım, doların TL karşısında değer kazanmasının ihracatı olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, "Aksine olumlu yönde katkısı olur. Kurlardaki bu değişkenlik geçici bir durumdur. Türkiye’nin dünyaya açık bir ekonomisi var. Zaman zaman dalgalanmalar olabilir. Bunların etkileri sınırlı ve geçicidir. Orta ve uzun vadede ekonominin sağlam şekilde ilerlemesi asıl olandır. Bugün işsizlikle ilgili veriler açıklandı. Orta vadedeki plana uygun şekilde istihdama katılımda çok önemli yüzde 52 oranında bir katılım olmasına rağmen geçen sene önemli ölçüde istihdam sağlayıcı düzenlemeler yaptık ve bunun sonuçlarını gördük. Türkiye’de bir yandan iş birliğine katılım artıyor bir yandan da katılanlara iş bulma konusunda hükümetimizin düzenlediği çalışmalar var. Ekonomimiz ile ilgili zaman zaman değerlendirme kuruluşları ve zaman zaman bir takım spekülasyonlar Türkiye’nin ekonomisini olumsuz etkilemez. Bütün makro ekonomik göstergelerimiz gayet iyidir. Bütçemiz planlananın üzerinde seyrediyor. Çok yakında özel süper teşvik sistemini de kamuoyu ile paylaşacağız. Doğu ve Güneydoğu ile ilgili 6. Bölge teşvik sistemini de yürürlüğe koyduk. Ekonomi açısından herhangi bir tereddüde mahal yok" diye konuştu. İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.