SON DAKİKA
Hava Durumu

YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI

Yeni doğan bir bebeğin doğum sırasında birkaç rahatsızlığı görülebilir.Bu hastalıkların tedavisinde erkan tanı çok önemlidir.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2017 10:06
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2017 10:06
https://www.kaleninsesi.com
YENİDOĞAN RAHATSIZLIKLARI

Göbek ve Kasık Fıtıkları: Bazı bebeklerde doğuştan göbek fıtıkları olabilmektedir. Bunlar kendiliğinden düzelebildiğinden takip edilmeli, üzerine demir para, bandaj gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Çapı 2,5 cm.’den büyükse doktor kontrolü gerekir.
Kasık fıtıkları daha önemlidir. Kendiliğinden düzelmezler. Kangrenleşme gibi ciddi sonuçlara yol açabileceğinden yakın takibe alınmalıdır. Uygun şartlar oluştuğunda ameliyat edilmelidir.

Doğumsal Kalça Çıkıklığı: Yeni doğanın kalça eklemi muaye-nesi önemli takip konularından biridir. Kalçanın deri kıvrımlarının simetrik oluşu, bacakların eşit uzunlukta oluşu ve kalça eklemi hareketleri kontrol edilmelidir. Kalça eklemindeki anormallik, ilk aylarda tespit edilirse, basit tedbirlerle kalça çıkığı önlenebilmektedir. Bebeklere kesinlikle sıkı kundak yapılmamalıdır.

Doğum Travmaları: Zor doğumlarda baştaki şişliklerden başka yaralanmalar da söz konusu olabilir. Sinir yaralanmalarının seviyesine göre kolda veya elde geçici felçler olabilir. Bu durumda özel pozisyon verilerek bebek takip edilir.

Doğumdan 10-15 gün kadar sonra boyunda sertlik fark edilebilir. Bu sertlik doğum sırasında boyun kaslarının içinde meydana gelen bir kanama sonucu oluşur. Bazı baş ve boyun hareketleri ve masaj uygulanarak takip edilir. Düzelme olmazsa ameliyat uygulanmaktadır. Başın bir tarafa eğilmesi, yüzde asimetri gibi bozukluklara neden olabilir.

 

Pku Deneyi: Bu test genellikle doğumdan bir hafta sonra yapılır. Bebeğinizin ilk haftalık kontrolünde topuğundan bir miktar kan alırlar. Zekâ geriliğinin ender görülen bir nedeni olan fenilketonüri araştırılır. Bu hastalığın erken teşhisi ve bu tür hastalığı olan çocuklar için hazırlanmış mama tedavisi ile zekâ geriliği önlenebilir. Doğumunuzu hastane dışında bir yerde yapmışsanız, bir ay içinde bu testi yaptırmak için bir hastaneye başvurmanız gerekir.

ÇAĞATAY ZELOVA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.