SON DAKİKA
Hava Durumu

SAĞLIK PERSONELİNE EĞİTİM

Bulaşıcı hastalıklar kontrol programları şube müdürlüğü ats (aşı takip sistemi )eğitimleri sağlık personeline verildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2017 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2017 15:31
https://www.kaleninsesi.com
SAĞLIK PERSONELİNE EĞİTİM

Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürlüğünde görevli İl Soğuk Zincir Sorumlusu Yardımcısı Sağlık Memuru Ali Şükrü Ortayazıcıve İl  Soğuk Zincir Sorumlusu Sağlık Memuru İbrahim Özer tarafından  Barbaros Aile Sağlığı Merkezinde, Gökçeada Aile Sağlığı Merkezinde,Bayramiç Aile Sağlığı Merkezinde, Gelibolu Aile Sağlığı Merkezinde ve Yenice Aile Sağlığı Merkezinde   konuyla  ilgili sağlık personeline   Aşı Soğuk Zincir ve ATS konularında eğitim   verildi.İl Soğuk Zincir Sorumlusu Yardımcısı Sağlık Memuru Ali Şükrü Ortayazıcı,’Bir aşının etkili olabilmesi, imal edildiği andan kullanıldığı ana kadar gücünü korumasıyla mümkündür. Soğuk bir yerde, gereken şekilde saklanmamış bir aşı çocukları, aşılandıkları enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyamaz.
Aşılar, kolayca bozulabilir. Bazı aşılar daima uygun sıcaklık derecesinde bulundurulmaları gereken canlı organizmalar içerirken diğerleri, çok düşük sıcaklık derecelerinde bozulur. Aşıların kesinlikle, + 2 ve + 8 °C arasında saklanmaları gerekir.
Işık ve pH değişiklikleri gibi birçok faktör, aşılarda değişiklik meydana gelmesinde rol oynar. Çözüme kavuşturulması en zor olan başlıca sorun, aşıların sıcağa ve ısı değişikliklerine duyarlı olmasıdır. Aşıların aktivitelerini korumalarını sağlayan soğuk zincir, yalnızca bir dizi depodan ve soğutucudan, izotermik kutulardan ve portatif buz kutularından ibaret değildir; bunların yanısıra taşıyıcıların. programcıların, depo işçilerinin ve aşıyı uygulayanların belli roller üstlendikleri ara fazlara da sahiptir.’dedi.

MESUT HARPUT

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.