SON DAKİKA
Hava Durumu

İKİ BÜYÜK BAŞARI

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Gönlügür Sağlık Bakanlığı Yoğun bakım Yan dal uzmanlık belgesini almaya hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2017 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2017 16:26
https://www.kaleninsesi.com
İKİ BÜYÜK BAŞARI

Tek yoğun bakım uzmanı olan Gönlügür, yoğun bakım bilim dalının kurulmasını istediğini, gelecekte yoğun bakım yatak sayılarının artacağını ve bu alanın bilim dalından anabilim dalı mertebesine yükseleceğini düşündüğünü ifade etti. Prof. Dr. Uğur Gönlügür ile yaptığımız röportajda konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Şu an baktığımızda Çanakkale devlet hastanesi gerekse araştırma ve uygulama hastanesi gerekse özel hastanelerde yoğun bakım yataklarının doluluk oranı çok yüksektir. Onun için yoğun bakım yatağı şu anda bile bir ihtiyaç, kaldı ki yaşlı popülâsyonu Avrupa da olduğu gibi ülkemizde de atış göstermektedir. Gelecekte hastanelerin 3 te 1 inin yoğun bakım yatağı olarak kullanılması öngörülmekte. Bu açıdan yoğun bakım çok önemli yer teşkil etmektedir. Hastanemiz için özellikle yoğun bakım bilim dalının kurulması için gayret gösteriyorum. Yan dalımızın olması bir çiçek bahçesinde yeni açan bir çiçek gibidir. Bizlere bir şeyler katar.”

Çanakkale’de tek yoğun bakım uzmanının kendisi olduğunu belirten Gönlügür, “İl genelinde de başka yoğun bakım uzmanı bulunmuyor. Yoğun bakım bilim dalı zaten Türkiye genelinde sayılı ve belli yerlerde bulunuyor. Bu bakımdan Yoğun bakım bilim dalı kurulduğunda öncelikli bilim dalının gereklerini yerine getiren ve bilim dalına uygun şekilde tedavi olanağı sağlayan bir hastane statüsüne kavuşmuş olacağız. Bu hem hastanemiz hem de Çanakkale’miz için iyi bir fırsat oluğunu düşünüyorum.”  

Yoğun bakım aslında tek bir uzmanlık dalının olmadığı birçok uzmanın ortak çalışması gerektiren bir bilim dalıdır. Bir örnek vermek gerekirse halen beyin cerrahi yoğun bakım ünitesi birçok hastanede bulunmamaktadır. Beyin ameliyatı geçirmiş bir kişi standart yoğun bakım ünitesinde yatırılmamalıdır. Özel şartların sağlandığı, gerektiğinde ani müdahale imkânın ve standardının bulunduğu yoğun bakım ünitelerinde yatırılmalıdır. Benim özellikle baktığım hastalar içinde zatüre, astım, bronşiti olan ani solunum yetmezliği gelişen, kanser olup son dönemde gelen hastalardır. Aslında yoğun bakım bir ekip işidir. Multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir. Burada önemli olan hastanın iyiliğidir, farklı hastalık gruplarında farklı yaklaşımlar sergilemekte gerekir.

Hastane planlamasında tek tip yoğun bakımdan ziyade kalp hastaları için koroner yoğun bakım, göğüs hastalıkları için göğüs yoğun bakım, travma yada ameliyat sonrası hastalar için cerrahi yoğun bakım ve alt kategoriler planlanıyor. Bu hastalar hem daha iyi hizmet alabilmek için hem de meslekte acemilik suçunun oluşmaması için ve farklı doktorlar tarından takip edilmeleri gerektiği için yoğun bakım üniteleri büyük bir önem teşkil ediyor.’dedi. ÇAĞATAY ZELOVA

 

.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.