SON DAKİKA
Hava Durumu

HAVUZ KAZALARINDA NE YAPABİLİRİZ?

Yaz aylarında çocukların en çok keyif aldığı aktivitelerden bir tanesi havuzda vakit geçirmektir. Ancak eğlenceli bu aktivite sırasında zaman zaman kazalar da meydana gelebilir.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2017 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2017 15:03
https://www.kaleninsesi.com
HAVUZ KAZALARINDA NE YAPABİLİRİZ?

Düşme veya çarpma sonrası meydana gelen travmadan dolayı süt veya kalıcı dişlerde sadece mine çatlağı olabileceği gibi, dişin canlı dokularına kadar ulaşan kırıklar, kök kırıkları, dişin yerinden tamamen çıkması veya çene kemiğindeki yerinin değişmesi, çevre yumuşak dokulara gömülmesi, dudak, damak ve ağız çevresindeki yumuşak dokularda yaralanmalar, çene kemiğini de içerisine alan kırıklar görülebilir.

Doğru Acil Müdahele çok önemli

tedavi sürecini etkileyen en önemli faktörün acil müdahalenin doğru yapılması gerekir .Travmanın ne zaman, nasıl, nerede gerçekleştiği, çocuğu yaşı, genel sağlık durumu, daha öncesinden o dişin travma alıp almadığı, o dişe daha önceden herhangi bir dental işlem yapılıp yapılmadığı tedavi sürecini etkileyen diğer önemli faktörlerdendir. Öncelikle bu tip kazalarda anne ve babanın sakin ve soğukkanlı olması gerekir ve hemen çocuk diş hekimiyle iletişime geçmelidir.

Kırık Diş Süt İçinde Saklanmalı

Yapılması gereken ilk müdahalenin ağrı ve kanama kontrolüdür.Yabancı maddeleri uzaklaştırmak için ağız çalkalanmalı ve akabinde kanayan bölgeye yumuşak basınçla temiz ve hafif nemli bir pamuk/peçete ile kompresyon yapılması gerekir. Travma yanak dokusunu da içerisine alıyorsa buz kompresyonu da yapılmalıdır. Kırık diş parçası dudak/yanak gibi yumuşak dokulara batmış ise çıkarılmalı, değil ise kırık parça bulunmalı ve süt/serum fizyolojik/ağız içinde saklanmalıdır. Bu süreçte ağrı kontrolü için ağrı kesici alınabilir. Vakit kaybetmeden çocuk diş hekimine başvurulması gerekir. Hekiminiz parçanın ve kırığın durumuna bakarak diş dokusunu kırık parça ile yapıştıracaktır veya özel estetik materyalleriyle eski haline tamamlayacaktır. Kırık bölge, dişin sinirlerini de içerisine alıyorsa, estetik düzeltmelerden önce daha ileri tedaviler gerekir.HAVVA PORTAKAL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.