SON DAKİKA
Hava Durumu

Hastanede organ bağışı standı

Çan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi tarafından kurulan stantta vatandaşlara organ bağışının önemi anlatılırken, broşür dağıtımı da gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2022 14:07
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2022 14:07
https://www.kaleninsesi.com
Hastanede organ bağışı standı

03 – 09 Kasım Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında; Çan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi tarafından stant açılarak bilgilendirme ve broşür dağıtımı yapıldı. Çan Devlet Hastanesi, organ bağışına dair yaptığı bilgilendirme broşüründe; “Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.

Organ-Doku Bağışı nedir?

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmının veya tamamının ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Bağış yapılabilecek yerler; devlet hastaneleri ve bazı büyük özel hastaneler, sağlık müdürlükleri, organ nakli yapan merkezler, konu ile ilgili çalışma yürüten dernek ve vakıflardır. Aynı zamanda kişi e-nabız üzerinden de organ bağışında bulunabilir.

Organ-doku bağışında bulunan herkesin organları-dokuları kullanılabilir mi? Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin; kişi evde, sokakta, acil serviste veya hastanelerin herhangi bir servisinde ölmüş kişilerin organları, organ bağışında kullanılamaz. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak,beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir.

Organ bağış kartı olsun ya da olmasın ailelerden izin alınır mı? Organ bağış kartı olup olmadığı bakılmaksızın beyin ölümü gelişmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür. Bu görüşme organ nakil koordinatörü tarafından gerçekleştirilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz.

İleri yaş veya kronik hastalığın olması organ bağışına engel midir? Yaşın ileri olması, kronik bir hastalığın bulunması, alkol veya sigara içiliyor olması ve benzeri nedenler organ bağışı yapılmasına engel değildir.’’ ifadelerine yer verildi.

Sevilay Koç

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.