SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN 5 ÖNERİ

Değişen hava koşulları ve özellikle havaların bir anda soğuması, hastalıkları kapımıza getiriyor. Bizden çok çocuklar etkilenmektedir. Böyle bir dönemde çocuğunun bağışıklık sistemini artırmaya çalışmalıyız.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2017 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2017 14:42
https://www.kaleninsesi.com
ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN 5 ÖNERİ

1- Hijyen Kuralları:

Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında güçlü bir bağ vardır. Buna göre ortam sterilliği arttıkça bağışıklık sistemi kendine yönelik çalışır ve kendi kendine zarar vermeye başlar. Çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri ile evin çok temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller.

2- Aşılama:

Aşılar, içerdikleri mikroorganizmalarla bağışıklık sistemini uyararak olumlu yönde sonuç almasını sağlar. Yani hastalık olmadan o hastalığa karşı direnç sağlar. Kalıcı ya da uzun süreli bir bağışıklık direnci için aşıların belli aralıklarla yapılması gerekir.

3- Sağlıklı Beslenme:

Bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplardan ve dış maddelerden koruyan bir sistemdir. Zaman içerisinde düzensiz beslenme, çevremizdeki mikroplar ve uykusuzluk gibi faktörler bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olmaktadır.

4- Spor ve Hareket:

Çocuklarda çok sık karşılaştığımız durumlardan birisi de televizyon be bilgisayar karşısında uzun süre kalmak ve uykusuzluktur. Hem bedensel ve hem de ruhsal yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır.

5- Uyku:

Bir bebeğin sağlıklı büyümesi için kesintisiz gece uykusu çok önemlidir. Çünkü bebekler uyuyarak büyürler. Uykun sırasında, karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılanmasını sağlar.

ÇAĞATAY ZELOVA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.