SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇOCUKLAR KURALLARI ÖĞRENMELİ

Çocuklara kural koymanın sırları çocuklar sınırların nerede başlayıp nerede bittiğini bilemezler. Onu yönetecek kadar benlikleri oluşmadığından, sınırlarının belirlenmesine ihtiyaç duyarlar.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2017 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2017 13:50
https://www.kaleninsesi.com
ÇOCUKLAR KURALLARI ÖĞRENMELİ

 

Kuralları ve sınırları belirlemenizde fayda var, yaşı kaç olursa olsun, çocuğunuz sınırlarını bilmeli. Aksi takdirde, bilmediği sınırları delmeye çalışıp, kurallara karşı gelmeye çalışabilir. Disiplin, sınır koymak ve yanlış davranışı düzeltmek anlamına gelir. Çocukların kendi kendisini kontrol etmesi için bir araçtır. Bu kontroller, çocuğun, etrafında yetişkinler olmasa da, neyi, ne zaman yapacağını bilmesinde yardımcı olacak yollardır. 

 Tutarlı kurallar koyun

Disiplin sadece ceza değildir. Disiplin, kuralların konması ve uygulanmasıdır. Bunlar konusunda tutarlı olunmaz ise çocuğunuz kavram karmaşası yaşayabilir. Koyduğunuz kurallar çocuğun kapasitesini aşmamalıdır. Onun uygulayabileceği ve uyabileceği kurallar konmalıdır. Örneğin eve genelde geç gelen bir çocuğunuz varsa onun saat 17’de evde olmasını bekleyemezsiniz. Kural açık ve anlaşılır olmalıdır. Koyduğunuz kurallar çocuğa ne yapmamasını söylediği kadar ne yapması gerektiğini de söylemelidir. “Geç kalmayacaksın” yerine “19’da evde olacaksın” demek çok daha sağlıklı olacaktır.

Kuralları önceden belirleyin

Çok uzun saatler bilgisayar başında olan bir çocuğun, aniden gelip bilgisayarını kapattığınızda bu sadece öfke yaratır. Önceden belirlediğiniz bir süre var ve çocuğunuz bu süreyi asmışsa bunun yaptırımının da önceden belirlenmesi gerekir. Kuralları koyarken mutlaka nedenlerini de açıklayarak, çocuğunuzdan nasıl bir davranış beklediğiniz konusunda da açık olun. Kuralları koyarken ve uygularken, bireysel farklılıklara saygı gösterilmelidir. Çocuklar her şeyi anne ve babası gibi düşünmek zorunda değildir. “Bizimle birlikte televizyon seyretmiyor” şikâyeti yapıcı değildir.  Çocuğunuz televizyonu değil, bilgisayarı tercih edebilir. Ama ailesiyle birlikte yemek yemelidir.HAVVA PORTAKAL

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.