SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkalelilerin aşıya güveni tam “HER ŞEY KONTROLÜMÜZ ALTINDA” (26.07.2022)

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Çanakkale’de devam eden koronavirüs ile mücadele çalışmalarına ilişkin Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2022 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2022 09:14
https://www.kaleninsesi.com
Çanakkalelilerin aşıya güveni tam  “HER ŞEY KONTROLÜMÜZ ALTINDA” (26.07.2022)

Çanakkale’de Covid-19 vaka sayılarında artış yaşanması ve Çanakkale haritasının kırmızıya dönmesinin ardından tedirgin olan Çanakkalelileri aşı olmaya davet eden İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Vatandaşlarımızın aşıya olan güveni tam, aşı olmayı istemeyen bir grup her zaman oluyor, biz de onları ikna yöntemiyle, pişman olmadan ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bayram tatili ve yaz sezonu nedeniyle vaka sayılarında artış olduğunu ifade eden Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Bayram tatili ve yaz sezonu nedeniyle vaka sayılarında artış oldu. Biz de bunu yakinen takip ediyoruz. Şu an vaka sayılarımız yüksek, biz vatandaşlarımızdan kapalı alanlarda ve sosyal ortamlarda maske takmalarını, herkesin kendi izolasyonuna dikkat etmesi gerektiğini, mesafeye ve temizliğe özen göstermelerini rica ediyoruz” diye konuştu.

“Vatandaşlarımız aşı olabilirler”

“Hatırlatma dozu aşıları açıldı” diyen Baştürk; “12 yaş üstü, son aşısının üzerinden altı ay geçen ve Covid-19 olduktan sonra iki ay geçen vatandaşlarımız aşı olabilirler. Hafta sonu, bayram, özel günler dahil, her gün hastanemizde ve hafta içi günlerde aile hekimliklerimizde aşı olabilirler” şeklinde konuştu.

 

“Her şey kontrolümüz altında”

Şu an hastanede çok yoğunluğun olmadığını ve her şeyin kontrol altında olduğunu dile getiren Baştürk; “Biz aşıyı hastalıktan korumasa bile, hastaneye yatmayı ve ağır geçirmeyi önlediği için çok önem veriyoruz. Şu an hastane yükümüz çok yoğun değil, yatan hastalarımız var elbette ama şu an her şey kontrolümüz altında gözüküyor hastane açısından ama elbette Covid-19 vakaların daha az olmasını biz de istiyoruz. Sürdürülemez bir durum yok” ifadelerini kullandı.

“Savaşımız devam ediyor, bir değişiklik yok”

Belirtilerin değişmesinin sonucu pek fazla değiştirmediğini belirten İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Her varyantın farklı gösterdiği belirtiler oluyor; kimi boğaz ağrısını, kimi koku almayı, kimi halsizliği, kimi kas ağrısını daha fazla hissediyor ama sonuç olarak bu bir hastalık, biz yıllar boyu solunum yolu enfeksiyonu ve gripler geçirdik, önemli olan bağışıklığı düşük, elli yaş üstü vatandaşlarımızın daha dikkatli olması, belirtilerin değişmesi sonucu çok fazla değiştirmiyor, önemli olan yoğun bakım noktasına gelmemek, can kaybı yaşamamak diyebiliriz. Biz şu an takibe devam ediyoruz. Bugün başka bir varyant, yarın başka bir varyant olabilir ama korunma yöntemleri aynı, tedavi yöntemleri aynı o yüzden çok bir değişiklik yok savaşımızda” dedi.

“Çanakkale’de hatırlatma dozlarına ilgi çok yüksek”

Çanakkale’de vatandaşların aşıya karşı çok duyarlı olduğunu ve aşıya güvenlerinin tam olduğunu belirten Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk; “Çanakkale’de hatırlatma dozlarına ilgi çok yüksek. Gerçekten vatandaşlarımızın aşıya olan güveni tam, aşı olmayı istemeyen bir grup her zaman oluyor, biz de onları ikna yöntemiyle, pişman olmadan ikna etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.