İÇSELLEŞTİRİLEN DEĞERLER

Sınırlı sorumluluk ve kudret sahibi olabilmek sınırsızlıktan çok daha iyidir. Sonu belirsizliğe giden yolun bizleri nerelere götüreceği bilinmezken başımıza gelebilecek önü alınamayan şeylerle karşılaşmak an meselesidir. İçselleştirdiğimiz birçok duygularımızı dışarıya yansıtmaksızın kendimize zarar verdiğimizi ancak daha daha sonraları anlayabilmekteyiz. Maalesef sınırlarımızın farkına varmaksızın çevremize de verdiğimiz zararlar açılan yaralardır.

     İnsanın kendini özdeşleştirmek ve kendi dışında yine kendinden daha güçlü ilişki içine girmek doğuştan getirdiği doğallıktır. Yaşanmışlıklarımızda anıların bir yapı oluşması insan üzerinde çok büyük etkenleri olacaktır ki anılarımızı anlamlaştırmak pozitif taraflarını görerek hatırlayabilmek. Herkesin kendi değerlerini keşfederek çevresine de kabul ettirebilmesi gerekir ki ihtiyaçtır. Karşılıklı olumlu iletişimler bizleri motive ettiği gibi mutluluğumuza katkı sağlamaktadır.

      İnsanın farkındalığını keşfederek geliştirmesi gerekir. Değerleri öğrenmesiyle ne şekilde yönlendireceğini ve davranış duygularına uyum sağlayabileceğini bilmesiyle yaşamını en iyi şekilde sürdürmesi önemlidir. İç dünyasına yabancılaşan bireylerde istençdışı bağımlılıklar başlar.  İçgörü yoluyla kişinin olumsuz davranışların sonuçlarının farkına vararak kendinde değişim halinin zaruriyetinde olabilmesidir.

     İçselleştirilen değerler karakterik bireylerde farkındalık gösterir. İdeal bir insan erdem, fazilet, kişilik, şahsiyet, mizaç, huy, benlik gelişiminde sınırları aşmaya başladığında uzman yardımı alarak tedavi görmeyi kabullenmelidir. Çevresinden gelecek negatif tepkiler zamanla toplumdan soyutlanmasına ve itibarsızlaştırılmasına sebep verecektir.

   Ruhsal, ahlaksal değerlerimiz benliğimizde ne derece önem arz ediyorsa çevremizde de daha fazla önem arz etmektedir. Nesnel değil öznel bir değer olan kavramın nicelik açısından bizlere kazandırdıklarıyla ilgilenerek kendimizin değerli olduğunun bilincinde olmalıyız. Değerlerimiz tarihsel, kültürel, biyolojik, dinsel, ahlaksal, estetik olarak çeşitlendirebiliriz. Bizler her birinde sınırlarını belirleyerek yaşamımıza yön verebilmemiz gerekmektedir.

    Toplum ve birey için içselleştirilen değerlerin ne şekilde istenen amacına yönelik olduğu öğrenilmesiyle hayatımız kolaylaşacaktır. Kendiliğinden oluşan içsel değerlerin karakteristik özelliklerini benimseyebilme. Çevremizde model olan kimseler aydınlatıcı rol model olacağından özbenliğimizin gelişiminde büyük faydası olacaktır. İnsan kendi iç gerçeğiyle teması kesmemesi ve daima uyumlu yaşamını sürdürmesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Volkan Yaşar BERBER - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.