OKULLAR AÇILIRKEN ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLER (28.08.2021)

2021- 2022 Eğitim Öğretim Yılı Başlarken

Aklımızda sorular?

COVID-19 salgını devam ederken okula dönüş nasıl olacak?

Çocuğum’un Öğretmeni.

Okulda çocuğumu nasıl bırakacağım.

Okula Başlayan Çocuğunuza Doğru Desteği nasıl sağlamalıyım.

Ebeveynler neler yapmalı – neleri yapmamalı.

Aslında her sorumuzun çözümü var, iletişim ve çözüm odaklı olmak, sabırlı olmak bizlerin kendimizi daha iyi hissetmesine destek olacaktır.

Değerli ebeveynler ve sevgili çocuklar, okullar açılırken her birimizin heyecanı, korkuları, nasıl olacak soruları ile kafamız karışık durumda olabilir. Aslında her sorunun çözümü var.

Haksız değilsiniz, endişeleriniz olması çok doğal bir reaksiyon.

Tabi en değerli varlıklarımız çocuklarımız söz konusu olduğunda ebeveynler olarak daha hassas olabiliyoruz.

Bu hassasiyetin oluştuğu durumlarda bazen endişemizi ve korkumuzu çocuklarımıza yansıtabiliyoruz. Bu durum çocuklarımızı olumsuz etkiliyor.

Daha önceki yazımda belirttiğim bir noktaya değinmek istiyorum.

Çocuklarımızı biz ebeveynlere bağımlı yetiştirmeden, kendi özgüveni gelişmiş, yaşına uygun becerileri yapabilen bireyler olarak büyütürsek biz ebeveynler içinde kolay olacaktır, çocuklarımız içinde kolay olacaktır.

COVID-19 salgını devam ederken okula dönüş nasıl olacak?

Zor bir dönemden geçiyoruz ve dünya genelinde ülkeler bu krizle farklı şekillerde müdahale ediyor. Her ülke, okulları nasıl ve ne zaman açacağı konusunda farklı bir aşamada.

Türkiye de ise 6 Eylül 2021’de okullarımız açılacak. Ebeveynler okula başlamadan önce okulda çocuğun kendini nasıl koruyacağını, nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatabilir. Covid – 19 un bizim sağlığımız için olumsuz etkilerinin olabileceğinden bahsedilebilir. Okulda Covid – 19 ile ilgili tedbirlere uyması gerektiğini çocuklarımızla konuşarak okulda korunmasını sağlayabiliriz.

Önemli tedbirler;

Aşı olmak ( ebeveynler, öğretmenler, yaşı aşı olmaya uygun çocuklar).

El hijyeni.

Mesafe ( en az bir metre).

Maske .

Bulunduğun ortamı sık sık havalandırmak.

Okullarda sınıfların belli aralıklarla dezenfekte edilmesi, ilaçlanması.

Hasta olduğunu fark ettiğimiz çocuğumuzu okula göndermemek.

Su ve hijyen olanakları, okulların güvenli şekilde yeniden açılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır. Ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz ve çocuklarımızla birlikte bu zorlu süreci aşmak için el ele vereceğiz.

Çocuğum ve Öğretmeni!

Okulda çocuğumu nasıl bırakacağım?

Ebeveynlerin ilk çocuklarını okula bıraktıklarında, çocuklarını bırakıp gitmek zor geliyor. Çocuğum ağlıyor mu, günü nasıl geçiyor, öğretmenine ve arkadaşlarına alıştı mı, yemeğini yedi mi gibi birçok sorularla akılları okulda çocuklarında kalıyor. İlkokul deneyimi olan çocuklarımızın ebeveynlerinde bu endişe ve soru işaretleri daha fazla oluyor.

Ebeveynler ve öğretmenler arasında sağlıklı bir iletişim olduğu sürece çocuklarımıza daha sağlıklı destekler sağlayabiliriz.

“Uzmanlara göre aile- öğretmen ilişkisi ne kadar sağlıklı olursa çocuk-öğretmen ilişkisi de o kadar başarılı oluyor. Öğretmeniyle kurduğunuz iyi ilişki sonucunda, çocuğunuza, öğretmeninin gözüyle bakar ve ihtiyaçlarını daha iyi anlarsınız.”

Çocuklarımızın okullarda sadece akademik becerileri gelişmiyor. Öz bakım becerileri. Sosyal becerileri, duygusal, arkadaş ilişkileri vb. gelişim alanlarında çocuklarımız kendilerine yeni deneyimler katarak büyüyorlar.

“Okul, çocuğunuzun yaşamında ailesinden sonra katıldığı ilk toplumsal kurumdur. Okul döneminin yalnızca başarılması gereken dersler ve sınavlardan ibaret olduğunu düşünmemelisiniz. Çocuğunuz, öğretmen ve arkadaşlarından oluşan toplumda ”yerini alma gibi” , üstesinden gelmesi gereken yeni bir durumla da karşı karşıya gelecektir. Aslında bu dönem yalnızca çocuğunuz için değil, sizin içinde heyecan ve tatlı yorgunlukları beraberinde getirir. Çocuğunuzun okul çağını en verimli şekilde geçirmesi, akademik bilgileri yeterli düzeyde almasının yanında size ve öğretmenlerine önemli görevler düşmektedir.”

Okula Başlayan Çocuğunuza Doğru Desteği nasıl sağlamalıyım.

Ebeveynler neler yapmalı – neleri yapmamalı.

Anne ve babalar saatlerce kendilerinden ayrı bir ortamda kalacak çocukları için endişe ediyorlar. Merdivenlerde kendini koruyabilecek mi, servisini bulabilecek mi, tuvalet temizliğini yapabilecek mi kaygı dolu sorunlar hissediyor.

Biz çocuklarımıza bu bilgileri zamanında vermiş olursak çoğu bakım becerilerinin üstesinden gelebilirler. Tüm bu sorunlarla endişeye kapılan ebeveynler çocuklarına da bu stresi yaşatıyor.

Öncelikle çocuklara okulun ne olduğu ne gibi sorunlarla karşılaşabileceği çocuğa net ve gerçekçi olarak anlatılmalı. Genelde sık yapılan bir hata çocuklara her şey çok güzel olacak hiç sorun olmayacak gibi olum lamalarla okulun anlatılması çocuklarda farklı beklentiler içinde olması sağlıyor. Okullarda kuralların olduğu, öğretmenlerin çocuklara liderlik yaparak çocuklara bilgi verileceği anlatılmalı. Çocuklara okulun oyun parkı gibi anlatılması, hayal kırıklığına neden oluyor.

Okulda çocukların kendine uygun sorumluluklarının olacağı, kendini öğretmen ve arkadaşlarına söz alarak ifade etmesi gerektiği bilgisi verilebilir.

Çocuğun çözülmeyen bir ayrılık kaygısı varsa anneye sarılıp uzun ağlama krizlerine giriyorsa, okulun kapısından içeri girmeyi reddediyorsa daha profesyonel bir yardıma başvurulması uygun olacaktır. Bu kaygıyı taşıyan çocuğun ve bu davranışları sergileyen çocuğun arkadaşları ve öğretmeni ile ilişki kurması, okulu sevmesi alışma süreci zorlaşabilir.

Dijital eğitim döneminden sonra uzun zamandır evde olan öğrenci ve öğretmenlerin okula adaptasyon süreci yaşaması normaldir.

Öncelikle ebeveynler kaygı ve çocuklarına bağlılık sürecini, yansıtmazlarsa kolay ayrılma yaşanır.

Örnek: çocuğumuz ağlıyor, karşıda anne de ağlıyor ise burada çocuğumuzun okula uyum ve alışma sürecinde zorlanır.

Çocuklarımıza; seni sabah okula götüreceğim, bende daha sonra işe gideceğim, sen okulda derslerini, etkinliklerini yaptıktan sonra saat:17.00 de seni almak için okula geleceğim. Okulda arkadaşların ve öğretmeninle birlikte güzel bir gün geçirmeni, diliyorum.

Her bireyin büyük ve küçük görev ve sorumlulukları olduğunu ifade edersek çocuklarımız bu sürei daha kolay atlatacaklardır.

Yeni eğitim – Öğretim yılı tüm ebeveyn, öğretmen ve çocuklarımıza sağlıklı, mutlu, başarılı ve güzel yıl olmasını dilerim.

Kaynaklar:

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çocukların Dilinden- Gülsen Alkan - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.