Türkiye’de Özel Eğitim… (28.09.2021)

ÖZEL EĞİTİM NEDİR?

Özel eğitim, çoğunluktan farklı ve özel gereksinimli çocuklara sunulan, üstün özellikleri olanları yetenekleri doğrultusunda kapasitelerinin en üst düzeye çıkmasını sağlayan, yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatan eğitimdir.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREY KİMDİR?

MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde Özel Gereksinimli Olan Çocuklar

Zihinsel Yetersizlik (hafif, orta, ağır, çok ağır)

İşitme Yetersizliği ´ Görme Yetersizliği

Ortopedik Yetersizlik

Sinir Sisteminin Zedelenmesi ile Ortaya Çıkan Yetersizlik

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Özel Öğrenme Güçlüğü

Birden Fazla Alanda Yetersizlik

Duygusal Uyum Güçlüğü

Süreğen Hastalık

Otizm, Sosyal Uyum Güçlüğü

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Özel Yetenek

Özel eğitim veren okullar ilk hangi ülkede açıldı?

Sağladığı başarıyı beğenen Fransız Fen Akademisi, körler için bir okul açılması konusunda onu desteklemiştir. Böylece ilk 1873 yılında Paris'te körler okulu açılmıştır.

Özel gereksinimli bireylerin eğitimi hangi yüzyılda başlamıştır?

Genel olarak dünyada özel gereksinimli bireylerin eğitimine 18. ve 19. yüzyıllarda önem verilmeye başlanmıştır. Yapılan ilk çalışmalara örnek vermek gerekirse; Jean MarcGespardItard (1775-1838): Itard ormanda bulunun 12 yaşındaki çocuğa Victor ismini vermiştir.

Uzun yılllar önce fark edilen ve önemsenen özel eğitimin farkındalığı günümüzde daha iyi yerlerde olması beklenirken, bazı aksaklıklar yaşanması. Ailleleri olumsuz etkilemektedir.

Psikiyatrist gerekli görürse RAM rehberlik araştırma merkezine yönlendirilir. Bu gibi durumlarla merkezdeki ÖEDK Özel eğitim değerlendirme kurulu ilgilenir.

Rehber öğretmenin öğrenciyi RAM merkezine yönlendirmesinin öneminin yanında aile ile görüşülmesi ve ilenin de durumu kabul etmesi çok önemlidir.

Eğer aile durumu kabul ederse, okul aile RAM merkezi bu konuda çocuğumuza daha iyi ilerlemesini sağlayacaktır.

Özel eğitim gerektiren durumlar üst kısımda belirttiğim gibi, sonradan gelişen bir durumda olabilir. Kabullenmek çocuğumuza daha iyi destek olabilmektedir.

Özel eğitime desteğine ihtiyacı olan ailelerin ve çocuklarımızın, konu ile ilgili bilgi edinmesi her kapıyı çalması çocuk için atılan adımlar içinde ailenin alabileceği yollardan biridir.

Özel Eğitimin Türkiye de ki Tarihi Süreci

1889 işitme görme engelliler için ilk kurulan okul “ İstanbul ticaret mektebi “ 1952 özel eğitimde personel yetiştirmek için ilk kurulan okul “Ankara gazi eğtitim enstitüsü “1961 özel eğitimin anayasada ilk kez yer alması 1983 özel eğitime muhtaç çocuklar kanunu = akran eğitimi ve erken dönem eğitiminin anayasada ilk kez yer alışı no:2916 1987 “Özel Gereksinimli Çocukların Okul öncesi Eğitimleriyle İlgili Genelge” 1997 Kararname = okul öncesi eğitim, özel gereksinimli çocuklar için zorunlu eğitimin bir parçası haline gelmiş, bu yasa ile anne-babalara çocukları için alınacak eğitim kararlarına katılma hak ve sorumluluğu tanınmıştır. No:573 2000 Bireyselleştirilmiş eğitim planı (BEP)ve kaynaştırma eğitimi kavramlarının ilk kez anayasaya girişi 2006 ,2009, 2012, 3 ayrı düzenleme ile Engelliler kanunu : özel eğitimde iyileştirmelere gidilmiştir. Bu kanun ile yeni doğan, erken çocukluk ve çocukluğun her dönemi ele alınmış; ayrıca bu dönemlerde fiziksel, işitsel, duyusal, sosyal, ruhsal ve zihinsel gelişimlerin izlenmesi, genetik geçişli ve engele neden olabilecek hastalıkların erken teşhisinin sağlanması ve engelin önlenmesi görevlerinin, Sağlık Bakanlığı’nca yapılacağı belirtilmiştir.

Alınan karar ve kanunların sağlıklı ve doğru uygulanması da çok önemlidir.

Güzel ülkemde kanunlar ve kurallar bazen göz ardı edilerek çalışmalar yapılabiliyor. Bu durumdan en çok etkilenen de ihtiyaç durumu olan bireyler etkileniyor.

Her şey geleceğimiz çocuklarımız içinse, elimizi taşın altına koymak durumundayız.

Başta aileler, Meb eğitim kurumu, STK lar, Belediyeler ve Türkiye Cumhuriyeti olarak çocuklarımızın yanında olmalıyız.

Biz bu ülkeyi, bu dünyayı yetiştirdiğimiz nesillere bırakacağız. O nedenledir ki çocuklarımıza değer verelim ki, çocuklarımızda geleceğine değer versin özgüvenle ülkesine, ailesine, geleceğine sahip çıksınlar.

Devlet okullarında ve özel okullarda özel eğitim gerektiren durumlara karşı hazırlıklı olmalıdır.

Her okul bir kaynaştırma okuludur. Okullar farklı tür ve düzeylerdeki özel eğitim öğrencileri için gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdürler. öğrencinin okula değil okulun öğrenciye uyum sağlaması beklenir.

DESTEK EĞİTİM ODASI

  • 1. Tam zamanlı kaynaştırma öğrencileri için destek eğitim odası açılır.
  • 2. Ders saati haftalık ders saatinin %40ını aşmayacak şekildedir.
  • 3. Özel eğitim öğretmeni, okul öncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni ve alan öğretmeni görevlendirilir.

Çocuğumuzun, durumuna göre okul tam zamanlı yada yarım gün olmalıdır. Çocuklarımız tam zamanlı eğitimde zorlanabiliyorlar.

TÜRKİYE’DE ÖZEL EĞİTİMDE SORUNLAR

Eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde ortam, araç-gereç ve insan kaynakları yetersizliği

  • rehberlik ve araştırma merkezlerinde özellikle çoklu engel grubuna yönelik uygun yönlendirme ve yerleştirmeler yapılamamakta
  • Ailelerin özel eğitim kurumları hizmetleri ve yasal hakları konularında yeterli bilgiye sahip olmamaları
  • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde aile merkezli hizmet politikalarının yeterli olmaması

Çanakkale de Özel Eğitim Kurumları

Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim Merkezi

Elit 17 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Özel Boğaziçi Gelişim Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkez

Yeni Kıvılcım Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi

Uzmaneller özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi

Çağ kentrehabilitasyon özel eğitim

Kurumlarından birkaç tanesinin ismini sizlerle paylaştım. Eğitim kurumlarının ailelere ve çocuklara yaklaşımı çok değerlidir.

Kaynaklar:

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çocukların Dilinden- Gülsen Alkan - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.