Yazıyorum (07.05.2020)

Çan’ın Rahmi Abisi olan Eski Çanakkale DYP Milletvekili olan Rahmi Özer, Çanakkale-Çan İlçesinin ileri gelen ailelerindendir. Siyasete AP ile başlayan, ilçe başkanlığı, il genel meclis üyeliği, belediye başkanlığı ve ihtilalden sonra kurulan DYP’nin İlçe Başkanlığını yapmış ve 19. Dönem (1991-1995) DYP Çanakkale Milletvekili seçilmiştir.

Rahmi Özerin, Çan İlçesinin merkezindeki Menderes Parkının hemen karşısında ticaret yaparak geçimini temin ettiği, beyaz eşya ve mutfak tüpü yatışı yaptığı bir dükkânı vardı.

Dükkânın da ve Menderes Parkındaki dostları, Murat Aktaş, soy ismini hatırlayamadığım, İl Genel Meclis Üyesi Celal, Matbaacı Şadi Eker ve Osman Şekerci Çan’a geldiğinde mutlaka buluşurlar ve çok güzel sohbetleri olurdu.

Osman Şekerci hocamda Çan’a geldiğinde öğrencileri olarak bizleri yanında görmek istediği için bizler de Kale Seramik Fabrikasının Camii İmamı İsmail Alkan hocam ile bu sohbetlerde çoğunlukla bulunurduk.

Siyasetin bütün kademelerinde bulunmuş olan Rahmi Özer, zengin, fakir, genç yaşlı ayrımı yapmadan herkes ile ilgilenir. Derdini dinler, çözebileceği bir konu var ise yardımcı olur, sonuçlandırıncaya kadar takip ederdi. Efendiliğini, çok dikkat ettiği giyim, kuşam ve konuşmasındaki nezaketi bozduğunu hiç görmedim.

Örnek olması için yaşadığım bir olayı nakletmek isterim. Samimiyetimizi bilen tanıdığım bir arkadaş bulunduğu görevden daha iyi bir yere atanmak için aracı olmalı ısrarla isteyince kıramadım, kendisi ile birlikte Rahmi Özer’e gidip birinci ağızdan talebini iletti. Rahmi Özer not aldı, hal hatırdan hoş sohbetten sonra çayımızı içtikten sonra yanından ayrıldık. Aradan uzun bir süre geçti, arkadaş beni sıkıştırıyor, bende beklemesini söylüyordum.

Ben unuttu herhalde diye düşündüğüm bir zaman cebinden notu çıkardı: “ Hani beraber geldiğiniz arkadaş için kurumuna gittim. İstediğini söyledim. Başkan hiç bir şey demeden senin arkadaşın dosyasını getirtti, hiç açmadan dosyayı bana verdi. Dosyaya baktım, öyle bir adam için devreye girdiğime ben utandım. Sen o arkadaşa münasip bir lisan ile söyle başka yere zıplamaya çalışacağına, altındaki koltuğu almadıklarına şükür etsin.” Diyecek kadar kimsenin sırrını kimseye satmayan, kusurunu yüzüne vurmayan kaliteli bir insandı.

Milletvekili seçildikten sonrada duruşunu ve efendiliğini hiç mi, hiç bozmadı. Karşılığında ihanet gördükleri mutlaka vardır. Ama partilileri arasında ve halkın içinde saygın bir yeri vardı. Bugün Çanakkale’de yaşıyor ve aynı saygınlığını kendisi de muhafaza ediyor ve tanıyan herkeste kendisine saygıda kusur etmiyor.

Bayramiç’e tayinim çıktığında, Rahmi ÖZER milletvekili idi. Farlı fikirlerde olduğumuzu ve partisine oy vermediğimi bildiği halde, bunu hiç sorun etmedi. Bana hocam derdi. “Hocam, kendini hiç kimseye ezdir me. Ezdirmeyeceğini biliyorum da, söylemiş olmak için söylüyorum. Yalnız bir tek bizim Zeki’yi (Rahmetli Bayramiç Belediye Başkanı Zeki Şimşek) idare et.” Diye tembihte bulunmuştu.

Rahmetli Zeki Şimşek’i tanıyınca Rahmi Özer’in neden böyle bir tembihte bulunduğunu çok iyi anlamıştım. Rahmetliye olayı anlatınca, baştan bir kızıyormuş gibi oldu. İşin içindeki inceliği anlayınca meşhur kahkahasını patlatmış “ Candır Rahmi Can. İnce ruhlu adam gibi adamdır” demişti.

Dediğim gibi işini ve söylediğini çok iyi takip eden bir yapıdadır Rahmi Özer. Bu muhabbetten sonra yaklaşık bir yıl gibi bir süre geçti. Devlet Bakanı Baki ATAÇ, Balıkesir Milletvekili, Bakan sıfatı ile Bayramiç Belediyesini ziyarete gelmişti. Çarşı Caminin meydandaki Belediye binasın da tören yapıldı. Başkanlık Makamına geçildi. Biz salondayız, sohbet ve çay ikramından sonra Bakan önden diğer protokol üyeleri odadan çıkarken Rahmi Özer ile göz göze geldik

Rahmi Özer hızla geri döndü, odaya yöneldi. Bana “Hocam gel” “Zeki sende gel” dedi. İçeri girdiğimizde, şaşırmıştım. Bak Zeki, “Hoca bizim sana emanetimiz. Sorununuz olursa aranızda değil benimle çözeceksin.” Deyince Zeki Şimşek, sizde beni iyice kavgacı yaptınız dedi. Zeki biz bir birimizi biliyoruz, diye karşılık vermişti. O kadar sıkışık bir zamanda bu jesti yapması çok güzeldi. Bu olaya şahit olan daire müdürü bir arkadaşımız, Rahmi bey senin akraban mı diye sormuştu…

Kısacası Rahmi Özer’in il genel meclis üyesi, belediye başkanı ve milletvekili olarak Çan ve Çanakkale’ye çok hizmetleri oldu. Bunun yanında bir siyaset insanı olarak, mütevazı bir gönül dostu olarak, bir ömrü hayır yâd edilecek örnek bir insan olarak gönüllerde yer etti.

Kalite başka bir şey… Öyle insanların gönlünde hoş bir seda boş yere kalmıyor.

SIRADAKİ HOŞ SEDA BIRAKAN: Zeki ŞİMŞEK (Rahmetli) Bayramiç Eski Belediye Başkanı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yazıyorum- Hasan Kaya - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.