ÇANAKKALE’NİN TARİHİ CAMİİLERİ 28.12.2018

Neden köşenizde bu en önemli camimize yer vermediniz.?” diye düşündüğünü biliyorum. Ben bu en önemli ve en eski camimiz olan Fatih Cami’mizi en sona bıraktım özellikle çünkü yaşadığı sıkıntıları , gereken önemin verilmemiş olduğunu ve yıllardır onarımı, bitmeyen restorasyon çalışmalarını daha detaylı yerinde araştırarak sizlerle paylaşmak istedim. Evet bugün hem köşem de hem de gazetemizde özel olarak bu konuya yer verdim. Bizler tarihimize gereken önemi vermezsek ecdadımız, atalarımız bizden razı olur mu.? Bize emanet edilen bu eserleri koruyup kollamamak, onlara gereken özeni göstermemek bizlere, Çanakkale’ye ve halkına yakışır mı.? diyerek;

Umarım köşemi ve bugün gazetemizde ki haberimizi okuyan yetkililerimizin sesimizi duyarak bize emanet edilen bu en eski ve en önemli camimiz olan tarihi FATİH CAMİ’mizi en kısa sürede tamamlanması için gerekli çalışmaları hızlandırarak bir an once faaliyete geçmesi ve ibadete açılması için gereğini yapacaklarına tüm kalbimle inanıyorum…

Evet bugün “Çanakkale’nin Tarihi Camileri” konulu gezimizin durağı 2 önemli tarihi camimiz idi… Bunlardan ilki Çanakkale’nin en eski camiisi olan, Fatih Camii.. Diğeri de halk arasında Tatarlar Camii olarak bilinen Kayserili Ahmet Paşa Camii…

FATİH CAMİİ (1462)

1462 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış, Çanakkale’mizin en eski camisidir. Cami dikdörtgen planlı, tek minareli, kırma çatılı ve Çanakkale’deki Osmanlı Dönemi camileri içinde en büyük olanıdır. Müslüman mahallesi bu caminin etrafında geliştiğinden, burada bir meydan çeşmesi ve Caminin batı yanında hazire olarak adlandırılan küçük bir mezarlık yer almaktadır. Bu hazirede kısa süre Osmanlı sadrazamlığı yapmış Sadrazam Hafız İsmail Paşa’nın ile Sadrazam Ali Paşa’nın mezarları, mezar taşındaki kallavi kavuğu ile diğerlerinden ayrılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmış olan camii zamana direnememiş- 1862 yılında Sultan Abdulaziz zamanında tamamen yenilenmiştir. Ayrıca 1904 yılında Sultan II. Abdülhamid döneminde tekrar onarım geçirmiştir.

Her iki onarıma ait Osmanlıca kitabeler yapının dış cephesinde yer almaktadır.

Çanakkale-Merkez Fevzi Paşa Mahallesinde bulunan Fatih Camii, bir anda 560 kişinin namaz kılabileceği şekilde yapılmış bir camidir.1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve 1904, 1968, 1976 yıllarında onarım görmüş olan bu eser, yapılan bu onarımlarla eski klasik çağ eseri olmaktan ziyade yeni bir görünüm kazanmıştır.1994 yılı içinde boya-badana işleri yapılmış, 1998 yılı başlarında ise ana kapı giriş avlusu camekânla kapatılarak yağmur alması önlenmiştir. Ayrıca bu alan son cemaat mahalli haline getirilmiştir. Bu da caminin görünümüne bir yenilik katmıştır.

Daha sonra 2016 yılında yenilenme ve onarım sebebi ile tekrar tadilata alınan Fatih Camii bir türlü bitmek bilmeyen bir restorasyon ile halen devam eden ve ne zaman biteceği hususunda hiçbir açıklama yapılmayan bir sürece girmiştir.

3 Mart 2016 tarihinde yapılan sözleşme ile bakım ve onarım çalışmalarına başlanan Fatih Camii’nde, sözleşme bitim tarihinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen halen çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların ne zaman biteceği ve caminin ne zaman hizmete gireceği konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmaması çevre sakinleri ve halkımız tarafından üzüntü ile karşılanmaktadır.

Tarihi Fatih Camimize, bizim aracılığımız ile yetkililerin konuya gereken önemi vereceğini umud ediyor ve en kısa sürede restorasyonu biterek tekrar ibadete ve ziyaretçilerine kapılarını açacağını ümit ediyoruz…

KAYSERİLİ AHMET PAŞA CAMİİ-TATARLAR CAMİİ ( 1871)

Kayserili Ahmet Paşa Camii ya da halkın söylemiyle Tatarlar Camii Sarıçay’ın karşı kıyısında kalır. 1871 yılında Kayserili Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kitabesi bulunmayan camii kare planlı kırma çatılıdır. Sokağa bakan süslü çeşmesi ve çeşmenin üzerinde 1888 tarihli kitabe ile Sultan II.Abdülhamid’in tuğrası yer almaktadır. Bahçesindeki kare planlı piramidal çatılı gösterişli türbe ile diğer camilerden ayrılır. Kitabesine göre 1904 tarihli türbe Hıfzı Paşanın kızı Nedime Hanım’a aittir. Camii taş duvarlıdır. Minaresi ise tek şerefelidir.

100 kişinin aynı anda namaz kılabileceği camiinin sol tarafında şadırvan, tuvalet ve gasilhane bulunmaktadır. Ayrıca camiinin kuzey tarafında 60 metrekarelik bir bina daha mevcuttur..Camiimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli zamanlarda tadilat görmüştür.

Kayserili Ahmet Paşa Camii (Tatarlar Camii) Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından 2012 yılında tekrar restore edilmiştir.

Bugün tarihi oldukça eskiye dayanan bu iki önemli camiimizi bu sebep ile hem ziyaret etmiş, hem de bilgilenmiş olduk…

Tekrak görüşmek ümidiyle… Şimdilik Hoşça, Sevgiyle, Sağlıcakla ve Takipte Kalınız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kısa ve Öz- Havva Sunay - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kaleninsesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kaleninsesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kaleninsesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kaleninsesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.