SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ULUSLARARASI HOMEROS TARİH SEMPOZYUMU BAŞLIYOR (08.07.2021)

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenecek “Uluslararası Homeros Tarih Sempozyumu” 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. Sempozyuma Troya Kazı Başkanı Rüstem Arslan’da katılacak.
Haber Giriş Tarihi: 08.07.2021 10:13
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

“Uluslararası Homeros Tarih Sempozyumu”, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde, Dünya Kenti İzmir Derneği’nin projelendirdiği ve yürütücülüğünü üstlendiği, Yaşar Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri Houston-Clear Lake Üniversitesi ve İzmir Müzikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi organizasyon komitesince planlandı. 8-9 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşecek olan sempozyumda Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan’da katılacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Rüstem Arslan’n video mesaj ile katılacağı sempozyumda sunum başlığı ise, ‘Troya’dan İzmirli Homeros’ Selamlar’ olacak.

İZMİRLİ HOMEROS

Türkiye ve Amerika’dan çok sayıda akademisyen, tarihçi ve arkeoloğun panelistlik yapacağı sempozyumda, 2021 İzmir UCGL Kültür Zirvesinin gönüllü vizyon projesi olarak ‘İzmirli Homeros ve Dönemi’ vurgusu yapılacak. Dünya edebiyatını, şiirini, sanatını etkilemiş ve yönlendirmiş, tarihin yazılı ilk edebiyat yapıtları İlyada ve Odysseıa destanlarının  yazarı ve derleyicisi olduğu kabul edilen, Homeros, bir kez daha yaşadığı topraklarda anılacak.

HOMEROS SENFONİSİ

2 bin 700 yıl önce yaşadığı düşünülen Homeros’a ithafen İzmir Müzikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ‘Homeros Senfonisi’ çalışma ve Dünya Kenti İzmir Derneği’nin organize edeceği konser organizasyonu gerçekleşecek.

 HOMEROS’UN TROYA’SI

Dünya edebi tarihi açısından büyük öneme sahip Homeros aynı zamanda Troia Antik Kenti hakkında da önemli bilgilere ışık tutar. Troya Savaşını yazmış olan Homeros, İlyada Destanında Yunan mitolojisine dair önemli kesitler yer almakta.

 Destan Akhilleus'un öfkesi ile başlar ve Hektor'un cenazesi ile sona erer. Bu dönemin öncesi ve sonrasıyla, savaşın çeşitli merhaleleriyle ilgili birçok olaya atıfta bulunmaktadır. Homeros bir savaşın ‘toprağı bereketli Troya’da geçtiğini söyler.

Yaşamı hakkında çok az bilgiye ulaşıla bilinen Homeros’un ismi Antik Yunancada 2köle’ anlamına gelmektedir. Yaşadığı dönemden 4 yüzyıl önce var olan Miken uygarlığı ile detaylı bilgi vermesi nedeniyle Klasik Çağ yazarlarınca Troya savaşı sırasında yaşadığı varsayılmıştır. İngiliz bilim adamı George Thomson Tarih öncesi Ege adlı eserinde yaptığı incelemeler sonucunda Homeros'un doğduğu yer olarak en yüksek olasılığın Sakız Adası olduğunu söyler. Sonra ise diğer bir yüksek olasılık olan Smyrna'ya (bugünkü adıyla İzmir) vurgu yapar. Antik Çağ’da yaşamış İyonyalı yazar olan Homeros, Batı edebiyatının ilk büyük eseri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı ve/veya derleyicisi olarak kabul edilir.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar