SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TURİZM İÇİN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ (07.05.2021)

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, “Çanakkale, Türkiye’de sezonu ilk açan şehirlerden birisi” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 07.05.2021 09:59
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Profesyonel Rehber ve Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, “Ekim 2019 yılından bu yana turizm sektörü yaptıkları işlerden bir girdi sağlayamıyorlar. Özlemden öte hazırlıklı beklemek lazım.”dedi. Kaleninsesi WEB TV’de yayınlanan ‘Not Defteri’ programına konuk olan Başkan Balkan turizm sektör birleşenlerinin 2019 yılı Ekim ayından beri çalışamadığını söyledi.

“ÇANAKKALE TURİZM AÇISINDAN ÇOK ŞANSLIYDI”

“Çanakkale her yıl Nisan ve Mayıs aylarında turizmle yatar kalkardı. Büyük hazırlıklar içinde olurduk. Bu sezon maalesef çok kötü. Çanakkale aslında turizm açısından çok şanslıydı. Türkiye’de sezonu ilk açan şehirlerden birisi. 18 Mart ile birlikte Gelibolu Yarımadası seyahatleri başlardı” ifadelerine yer veren Balkan, “Antalya dahil olmak üzere hazırlık yapıp sezonu beklerken Çanakkale turizme başlardı. Hafta sonları bin otobüsün Çanakkale’ye geldiği, geldiklerinde başta Gelibolu Yarımadasını, Truva Antik Şehrini, Assos’u, Çanakkale merkez olmak üzere birçok yeri ziyaret ederlerdi. Haziran ayı ile birlikte yurtdışında yaşayan ziyaretçiler gelirdi. Münferit müşterilimiz olurdu. Otellerde yer kalmazdı. Her gelen Çanakkale’nin birçok sektörüne de katkı sağlardı. Son senelerde iyi bir ivme de kazanmıştı” şeklinde konuştu.

“TURİZMİN HAREKETLENMESİNİ ÖZLEMLE BEKLİYORUZ”

Başkan Balkan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Pandemiden önce fuarlara katılıp kalıcı ve sürdürülebilir bir Çanakkale Turizmi oluşturmaya çalışıyorduk. Seyahat acenteleri yurtdışında haftalık en az üç gece konaklamalı gruplar getirmeye çalışıyorduk. Pandemi ile birlikte bunların hepsi sekteye uğradı. Ekim 2019 yılından bu yana turizm sektörü yaptıkları işlerden bir girdi sağlayamıyorlar. Kazanç elde edemiyorlar. Turizmin açılmasını özlemle bekliyoruz. Özlemden öte hazırlıklı beklemek lazım. Bizim de Turizm Tanıtma Derneği olarak turizmin aktörlerini bir araya getirerek gelecek günlerde açılmasını umduğumuz ya da açıldığı zaman hazırlıklı bir şekilde turizmi Çanakkale’de devam ettirebilmek, buna katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

“KAZANÇ 12 AYA PAY EDİLİRDİ”

Turizmcilerin diğer sektörlerden daha farklı şekilde kazanç sağladıklarını kaydeden Balkan, “Mart ayı ile başlayan ticari faaliyet Eylül’ün sonuna kadar ticari faaliyet sürer. Bu zaman zarfında elde ettikleri geliri 12 ay boyunca giderlerini karşılayacak şekilde olması gerekirdi. Kar elde etmeleri gerekmekteydi. Sadece 5-6 ayda kazandıkları parayı 12 ay yetecek ve gelecek sezona hazırlık yapabilecek kadar kazanması gerekir” dedi.

“EN ZOR DURUMDA OLAN SEYAHAT ACENTALARIDIR”

“Fuarların ziyaret edilmesi, acentaları ziyaret edilmesi gerekiyor. 20 aydır en zor durumda olan seyahat acentalarıdır. Ardından rehberler ve otellerdir. Turizm 4 sütun üzerine oturur. Turizmin ulaşımı zarar gördü” diyen Başkan Balkan; “Sektörün seyahat acentaları bölümünü çok iyi koordine etmeniz lazım. İyi bir turizm sezonu yaşamak için. Oteller kendi alanını çok iyi hazırlamaları gerekiyor. Profesyonel rehberler ve ulaşım olması gerekiyor. 4 kesimde sağlam bir çalışma ve iş birliğine girdiği zaman o bölgede turizm gelişir. Turizmi bilmeyen insan bir bütün olarak görür ama aslında değildir. Turizmi ayakta tutan 4 faaliyet alanının çok iyi çalışması gerekir. Çanakkale’deki pandemiden önceki çarpıklıkta buradan kaynaklanıyor. Bu kadar büyük bir coğrafyaya, bu kadar kültür varlığına rağmen ‘Neden turizm iyi gitmiyor’ denmesinin sebebi aslında bilinmemesi ve doğru uygulanmamasından kaynaklanıyor. Seyahat acenteleri sezon başında fuarlarda yaptıkları programları pazarlarlar. Çanakkale’ye insanların geldiklerinde konaklamasını, gezmesini, alışverişini ve her türlü sorunlarını koordine ederler. Oteller onları ağırlar ve rahatlığını sağlarlar. Rehberler acentaların getirdiği ve otellerde kalan müşterileri gezdirirler. Ne kadar kaliteli ve sağlıklı hizmet verirlerse o kadar büyük memnuniyet” şeklinde konuştu.

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar