SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

TROYA TAÇLANDI (08.05.2021)

Troya Müzesi, en saygın müzecilik ödülleri arasında yer alan ‘Avrupa Müzesi Ödülleri’ 2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’nü kazandı. Müze Müdürü Gölcük, “Türk Müzeciliğinde bir fark yaratmaya çalışarak yola çıktık” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 08.05.2021 11:22
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

1977 yılından beri her yıl verilen en saygın müzecilik ödülleri arasında yer alan ‘Avrupa Müzesi Ödülleri’ 2020 ödülleri pandemi nedeniyle 6 Mayıs günü açıklandı. Troya Müzesi ‘2020 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca Odunpazarı Modern Müzesi de aynı kategoride '2021 Yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü'nü, Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi de aynı yarışmada '2021 Silletto Ödülü'nü aldı. Kaleninsesi Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, “Troya Müzesi Asya toprağında, Anadolu toprağında, Doğu istikametinde bulunduğu noktada Batı'nın en iyi müzesi olmayı başardı” dedi.

 

“BU ONURU YAŞAMA ZEVKİNE SAHİP OLDUK”

 

Gölcük, “Müzeciliğe adım attığım zaman kurduğum bir hayaldi. 'Çalıştığım bir müzenin bu ödülü alması, ödülü alma anını değil de ertesi gün mesaiye o kapıdan girmek hayalim olmuştu. Dün müthiş anlar yaşadık. Alınan ödül oldukça özel bir ödül olan 2020 yılı Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin bu ödülü aldıktan sonra ben göreve başladıktan sonra bu ödülü alan başka bir müze olmamıştı. Yaklaşık çeyrek asırdır olmamıştı. O onuru yaşama zevkine sahip olduk” diye konuştu.

 

“TÜRK MÜZECİLİĞİNDE FARK YARATMAYA ÇALIŞTIK”

 

“Çalışma arkadaşlarımın çok büyük emekleri var. Çanakkale'de 1930'lu yıllardan beri müzecilik yapılıyor. Bu koleksiyon o tarihlerden beri kuruluyor. Bakanlığımızın içinde bulunduğumuz projesi çok özel. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü her zaman arkamızda” diyen Gölcük; “Açıkçası bizde yol almaya çalışırken Türk Müzeciliğinde bir fark yaratmaya çalışarak yola çıktık. Daha yakın zamanda stratejik planımızı, misyon ve vizyonumuzu yazdık. Bazı kimseler için abartılı görülebilir. Orada dedik ki ülkesinde müzecilik sektöründe lider, dünyanın da en iyi müze markalarından biri olmayı hedeflediğimizi söylemiştik. Bu satırları Aralık 2020'de yazmıştık. Çok şükür doğru hedef peşinde gittiğimizi doğru yolda gittiğimizi görüyoruz. Aldığımız ödülün birçok açıdan anlamı var” şeklinde konuştu.

 

“BU ÇOK BÜYÜK BİR GURUR”

 

“Türk müzeciliğinin susamış olduğu bir ödüldü. Ödülün Türk müzeciliğine gelmiş bir ödül gibi düşünüyoruz. Aynı zamanda da içinde bulunduğumuz topraklar, Troya Kentinin yanı başı. Troya Savaşı’nın ilk Doğu-Batı çatışması olduğu, birçok kaynakta da geçer. Batının ve Doğunun karşılıklı bir araya geldiği ilk savaş olarak anılır. Troya Müzesi Asya toprağında, Anadolu toprağında, Doğu istikametinde bulunduğu noktada Batı'nın en iyi müzesi olmayı başardı” sözlerinin altını çizen Gölcük, ödül almanın gurur verici olduğunu belirterek; “Bu çok büyük bir gurur. Bu gururu yaşamaktan, ülkemize yaşatmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BU MUTLULUĞU HEP BERABER YAŞAMIŞ OLDUK”

 

Açıklamasının devamında; “Eğer ödül töreni pandemi nedeniyle ertelenmeseydi, 29 Nisan-2 Mayıs 2020 tarihleri arasında Cardiff’te olacaktı. Cardiff, Naim Süleymanoğlu'nun milli formayı ilk giydiği yerdi. Milli forma adına ilk Avrupa birincilikleri aldığı yerdi. Cardiff bize şans getirecek diye hayal ediyorduk” diyen Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, ödül toplantısının pandemi nedeniyle online gerçekleştiğini söyledi. Final olarak 6 Mayıs tarihinin seçilmesini de bir işaret olarak gördüklerini vurgulayan Gölcük; “İnsan bir nokta da güç bulmak istiyor. 6 Mayıs bizim Hıdırellez Bayramımız. Kul sıkışınca karadakiler 'Yetiş Hızır’, denizdekiler 'Kurtar İlyas' der. Dolayısıyla dün hem Hızır'dan hem İlyas'tan destek istedik. O günün şansına da inandık. Bu mutluluğu hep beraber yaşamış olduk” ifadelerini kullandı.  

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar