SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Troia Festivali sergilerine ilgi büyük (13.08.2021)

Çanakkale Belediyesi tarafından bu sene 58'si düzenlenen Uluslararası Troia Festivali kapsamında kentin çeşitli noktalarında ziyarete açılan sergiler, vatandaşlardan da beğeni topluyor.
Haber Giriş Tarihi: 13.08.2021 11:24
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 58. Uluslararası Troia Festivali kapsamındaki sergileri, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da eşi Hale Gökhan ile birlikte gezerek, sergi sahiplerine de festivale olan katkılarından dolayı plaket takdiminde bulundu. Festival kapsamında ziyarete açılan sergilerden biri olan “4 Mevsim Anadolu ve Maskeler” isimli resim ve seramik sergisinin ev sahipleri, anne-oğul; Ayşe Birsen İlter ve Orçun İlter. Resimlerin Ayşe Birsen İlter, seramik eserlerin ise Orçun İlter'e ait olduğu sergi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde 13 Ağustos tarihine kadar 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilinir.

Festivalin bir diğer sergi etkinliği ise Çanakkale Seramik Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor. Çanakkale Seramik Müzesi'nde bugüne dek; Çanakkale Seramiklerini geleneksel usta çırak yöntemi ile öğrenerek yetişmiş ustaların ve 19 süreli sergiyle ağırlanan birçok değerli sanatçının bağışlamış oldukları eserlerden oluşan “Bağış Eserler Koleksiyonu”, 31 Ağustos 2021 tarihine kadar Pazartesi günleri dışında ziyarete açık olacak.

Uzun yıllardır karikatüre gönül veren Dr. Durmuş Evcüman'ın “Pandemideyken” isimli sergisi de, festival etkinlikleri kapsamında Yazar ve Sanatçı Evi'nde ziyarete açıldı. Sergisi hakkında, “Pandemideyken hepimiz, birileri hep daha çok çalışıyordu. Tüm sağlık çalışanlarına minnetle” diyen Evcüman'ın eserleri, 13 Ağustos tarihine kadar 09.00-17.00 saatleri arasında Yazar ve Sanatçı Evinde ziyarete açık kalacak.

Festivale adını veren Troia'nın uzun dönem kazı başkanlığını yürüten, aynı zamanda fahri hemşerimiz olan, kazıları ve çalışmaları ile dünyanın Troia'ya bakışını değiştiren Manfred Osman Korfmann'ın anılarından oluşan Anadolu'da Bir Ömür "Fotoğraflarla Manfred Osman Korfmann" sergisi ise, 30 Ağustos tarihine kadar 10.00-16.00 saatleri arasında Korfmann Kütüphanesi'nde ziyarete açık olacak.

Son olarak, Çanakkale Kent Konseyi Sanat Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve çeşitli sanatçıların eserlerinden oluşan "Sanat Sokakta-6 Asla Yalnız Yürümeyeceksin" isimli sergiyi de 1 Eylül tarihine kadar Pazartesi günleri haricinde ve 10.00-19.00 saatleri arasında Çanakkale Kent Müzesi'nde ziyaret edilebilir.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar