SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İstanbulluların birinci önceliği Kemallı Köyü (28.07.2021)

Ezine İlçesi’ne bağlı Kemallı Köyü, Kurban Bayramı boyunca İstanbullu misafirlerini ağırladı. Köy Muhtarı Kenan Özer, köyden arsa ve ev almak üzere talebin de arttığını kaydederek, “Sabahtan akşama köy kahvesinde plakalara baktığınızda yüzde 90'ı 34 plaka. Saysanız belki günde 40-50 araç giriş dönüşü oturup çay kahve içme sokak sokak geziyorlar” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 28.07.2021 09:58
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale hem tarihi hem doğası gereği tatil günlerinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. İzmir, Balıkesir gibi başka turistlik şehirlerde tatillerini geçirecek olan tatilcilerin aynı zamanda geçiş güzergahı olması da günübirlik ziyaretçi sayısını arttırıyor. Kentin en gözde yerleri arasında yer alan Kuzey Ege’nin İncisi Bozcada’da ada tatili yapmak isteyenlerin bir önceki durağı ise Kemallı Köyü. Ezine İlçesine bağlı olan Kemallı Köyü, Geyikli beldesine 5-6, Ezine’ye ise yaklaşık 10 dakika uzaklıkta. Geyikli, Ezine ve Kestanbol Kaplıcaları üçgeninde kalan Kemallı Köyü; son birkaç yıldır sürekli gündeme gelmesine dair açıklamada bulunan Kemallı Köyü Muhtarı Kenan Özer, “Çok fazla bahsi geçiyor. Kemallı Köyü’nden çok bahsediliyor. Şuan köyümüz çok rövanşta” dedi.

 “NE OLDU DA POPÜLER OLDU?”

Köy Muhtarı Özer, kendisinin hiç tanımadığı kimselerin aradığını kaydederek, “Hiç tanımadığım kişiler, farklı yerlerden farklı illerden Kemallı Köyü hakkında bilgi almak için beni arıyorlar. Arazi arayan, kiralık ev arayan oluyor. ‘Ne oldu bu kadar popüler oldu?’ diyorum bende. Şaşkınlık içerisindeyim. Böyle bir şey beklemiyordum. Çok fazla reklamı yapılıyor. Yatırım için arazi almak isteyen de var, oturmak ve buraya yerleşmek içinde ev, arazi bakanda” sözlerine yer verdi. 

“KIVANÇ TATLITUĞ DA GELMİŞ”

Kemallı Göletinin çevresinde şantiyeler olduğunu ifade eden Muhtar Özer, “Göletin kenarındaki şantiye binalarını boyadılar. Renkli bir görüntü oluşturdu. Kemallı Köyü denildiğinde de artık biliniyor. Fotoğraf çekmeye, video çekmeye geliyorlar. Bu gibi durumlar köylünün arsa, arazi ev fiyatlarının da yükselmesine de sebep oldu. Kemallı Köyü televizyon programlarına da çıktı. Ben görmedim ama köyümüze Kıvanç Tatlıtuğ'da gelmiş, gitmiş” diye vurguladı.

“FİYATLAR ARTTI”

Televizyon programlarında Kemallı Köyü’nün yer bulmasından sonra ev ve arsa fiyatlarının git gide artığının altını çizen Muhtar Özer, “Televizyon programlarına da Kemallı Köyünde arsa fiyatları 2 katına 3 katına çıktı diye haberler çıktı. Kemallı Köyü 700 senelik bir geçmişe sahip olması, coğrafi konumu, alt yapısı, diğer köylere göre görüntü kirliliği olmayan, derli toplu olan bir köy olması bunu sağladı” dedi.

PROJELER DİKKAT ÇEKİYOR

Muhtar Özer bunun yanı sıra yapılması planlanan projelerinde, dikkatleri üzerlerine çektiğini ifade ederek, “Bunların da etkisi var. İpek yolu projesi, yürüme ve bisiklet yolu projeleri de etkili. İnsanlar araştırıyor; ‘Nereden yatırım yaparım? Nereden arsa alırım? Nereden ev alsam daha iyi olur? Neresi benim köyüm olsun?’ Vatandaşların birinci öncelikleri oldu Kemallı oldu’ sözlerine yer verdi.

700 YILLIK BİR KÖY

Kemallı Köyü’nün tarihine dair bilgi veren Köy Muhtarı Özer, “1382 yılında camimiz yapımı bitmiş. 1354 yılında hamam yapımı bitmiş. Cami restorasyonu da bu yıl bitti.2021 yılı içinde bütçe oluşturuldu. Hamam ve çeşme tescillendi. Bunların restorasyonu yapılacak. Önümüzdeki hafta da köyümüzün kadın kooperatifinin açılışını gerçekleştireceğiz. Ak Parti Çanakkale Millet Vekilleri, Bülent Bey ve Jülide Hanımlarda giriş sağlayacaklar” diye belirtti.Köyde kurulan kadın kooperatifi için malzemelerin ve makinaların tamamlanmak üzere olduğuna dair bilgi veren Muhtar Özer, “Makinalarımızın yüzde 98 geldi. Montajları tamamlandıktan sonra biz hazırız. Üretim başladı” dedi.

“UĞRAK NOKTA”

“Kemallı Köyü uğrak nokta. Amcamın işlettiği taş baskı zeytin yağı fabrikası ve peynir işletmeleri var. Bozcaada'ya gelen İstanbullu misafirlerin ayak alışkanlığı var. Sabahtan akşama köy kahvesinde oturduğunda ne kadar çok aracın girip çıktığını göreceksiniz. Plakalara baktığınızda yüzde 90'ı 34 yani İstanbul plakası. Saysanız belki günde 40-50 araç giriş dönüşü gerçekleşiyor” sözlerine yer veren Muhtar Özer, “Gelen misafirler oturup çay kahve içiyorlar. Sokak sokak geziyorlar. Satılık yer var mı diye soruyorlar. Gözlerine kestirdikleri evi alsak mı diye düşünüyorlar. Satılık ev var ama fiyatları oldukça yüksek. Kemallı Köyüne 300 metre kala bahçesi içinde tadilat gerektiren bir ev satış yapıldığında Çanakkale'den 2+1 ev alınabiliyor” diye vurguladı.

İLK TALEPLER

Covid-19 pandemi sürecinde şehir merkezlerinden köylere ve kasabalara olan akınlarda Çanakkale’de tercih edilen kentler arasında yerini almıştı. Köylere yönelen kişiler arasında bir çok ünlü isimde yerini alıyor. Salgının ilk başladığı 2020 ilkbahar aylarında;

Doğal yaşam alanı için yer değiştirmek isteyenler gözlerini Çanakkale’ye çevirmişlerdi. Doğal yaşam ve tarihi dokusu nedeniyle Kemallı Köyü dikkatleri üzerine çekti. Bozcaada, Geyikli ve Assos bölgesine yakınlığı, ve özellikle Bozcaada’nın karşısında bulunması nedeniyle Kemallı köyüne talepler tavan yapmıştı. Talep patlamasın bir diğer nedeni de köyün 700 yıllık olması, tarihi yapıları ve gölete sahip olması olarak yorumlanmıştı. Ayrıca köyde termal su ile seracılık yapılırken, yüzlerce yıllık taş zeytinyağı üretimi gerçekleştiriliyor.

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar