SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Genç tasarımcı, eski kıyafetlerden yeni tasarımlar üretiyor (03.07.2021)

11. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tekstil ve Tasarım Bölümü’nden Yaren İrem Özbay ve Esin Öykü Terzi ilk elemeyi geçen tasarımcı arasında yer alarak kazandıkları eğitimlere başladı.
Haber Giriş Tarihi: 03.07.2021 10:33
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

 Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından ‘Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’ koordinatörlüğü ve ‘T.C. Ticaret Bakanlığı’ desteği ile düzenlenen Ev Tekstil Yarışması’nın ilk basamak ödülleri sahiplerini buldu. Rakiplerini geride bırakarak, yaratıcı farkındalık ve ev tekstilinde konsept geliştirme odaklı eğitim ödülü almaya hak kazanan öğrenciler arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tekstil ve Tasarım Bölümü öğrencileri Yaren İrem Özbay ve Esin Öykü Terzi yerlerini aldı.  ‘Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Yaratmak’ temalı yarışmada yarışan Yaren İrem Özbay düşüncelerini Kaleninsesi Gazetesi ile paylaştı.

Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

İstanbul doğumluyum. İstanbul’da Küçükköy KAML Giyim Üretim Teknolojisi- Kadın Giyim Modelistliği bölümü mezunuyum. Hangi üniversiteyi kazandığımın haberini beklerken bir anda yetenek sınavına hazırlanmak için radikal bir kararla 1 aylık hızlandırılmış resim kursu aldım. Şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 4.sınıf öğrencisiyim. Bu ay içerisinde ilk online mezunlardan biri olacağım. Lisans eğitimim çok güzel tecrübelerle, farkındalıklarla, yeni insanlarla şimdi beni mezun ediyor.

“BEBEKLERİMİZE ELBİSE DİKERDİK”

Tekstil ve Tasarım Bölümü öğrencisisiniz. Nasıl karar verdiniz? Bölümünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Küçük yaşlarda arkadaşlarımla sokakta bebeklerimizle oynarken, mahallemizde bulunan terziden, kesilmiş parça kumaşlar alıp topluca bebeklerimize kıyafetler dikerdik. Resim yapmayı da çok seven bir çocuktum. Lise de bir şekilde tekstile yönelmiş buldum kendimi. Modelistlik- kalıp üzerine eğitim alıyordum. Kendimi daha çok farkına varmam ve tanımamla birlikte aslında tasarım alanında daha başarılı olacağıma inanmaya başladım. Ailemle şehirlerarası yolculuklarımızda ne zaman Çanakkale’ye yolumuz düşüp geçsek bir gün ben bu şehirde bu üniversitede okuyacağım derdim.

“EL SANATLARINA OLAN İLGİM YOĞURULMAYI BEKLİYORMUŞ”

Derslerde gördüğünüz birçok konuyu, uyguluyorsunuz. Tekstile, el sanatlarına bakış açınız nedir?

Tekstil, yalnızca insanların ikinci derisi olan giysilerin değil aynı zamanda insanların üçüncü derileri olan evlerine de oldukça büyük katkı sağlıyor. Ruhumuzu, duygularımızı, zevklerimizi, renklerimizi somut ve kolay bir şekilde kıyafetlerimize evlerimize hatta aksesuarlarımıza tekstil tasarımı sayesinde yansıtabiliyoruz.

El sanatlarına ve dokumalara olan ilgim ve cevher, içimde hep varmış ancak dışarı çıkarılıp yoğrulmayı bekliyormuş. Okulda hocalarımdan aldığım teknikler ve bilgilerle bu da açığa çıktı ve ürettikçe sonuçları gördükçe devamı geldi. Özellikle batik boyama ile yaptığımız çalışmalarla evde sıkıldığım kıyafetlerimi boyayarak ve üzerinde işlemeler yaparak ileri dönüştürüp yeni giyilebilir parçalar elde ettim. Çeşitli ipliklerle duvar halıları dokuyorum, Keçe iğneleme, punch, düşkapanı gibi el sanatlarıyla da uğraşıyorum. Zaman zamanda bunları ilham olmak adına paylaşıyorum

 

“BU AŞAMA BİLE İYİ HİSSETTİRİYOR”

Ev tekstil tasarım yarışmasında yarı finale kaldınız. Böyle bir başarı bekliyor muydunuz

11. Ev tekstili tasarım yarışması ‘Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB)’ tarafından ‘Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’ koordinatörlüğü ve ‘T.C. Ticaret Bakanlığı’ desteği ile düzenlenen ev tekstili ürünlerine yönelik bir tasarım yarışmasıdır. Hayatımdaki ilk kez deneyimlediğim bir heyecan. Pandemi döneminde ilk defa deneyimlediğimiz online eğitimler biraz daha güçtü. Bunun etkisiyle böyle bir başarıyı beklemiyordum. Çok mutluyum. Ancak ben ve diğer 23 arkadaşım yolun daha başındayız. Önümüzde ikinci aşamada 12 kişi finale kalacak. Hepsine başarılar diliyorum. Şuan bu aşamada olmak bile çok özgüvenli ve iyi hissettiriyor.

Geleceğe dair planlarınız nedir?

Geleceğe dair birçok plan var. Öncelikle yarışmalar bu konuda büyük katkı sağlıyor. Tasarımcı olarak piyasada çalışıp deneyim sahibi olduktan sonra kendi markamı kurmayı hedefliyorum. Markamın tüm fikirleri, hazırlıkları, gelişim süreci elimde hazır bir şekilde bekliyor olacak ve geliştirmeye de devam edeceğim. Sadece biraz daha deneyim ve bilgi sahibi olup, ayaklarımın üstünde tamamen durabilmek istiyorum.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POPÜLERLEŞTİ”

Sürdürülebilirlik sizin için ne anlam ifade ediyor?

Son zamanlarda sürdürülebilirlik kavramıyla çok sık karşılaşıyordum. Hatta pandeminin başlarında daha da popülerleşti. Bir şeyin sürdürülebilir olması onun şu anki durumunu devam ettirebiliyor olması ya da kendini yenileyebiliyor olması anlamına geliyor. Çevre değerlerinin ve doğal kaynakların savurganlığına yol açmayacak biçimde, akılcı yöntemlerle, bugünkü ve gelecek kuşakların hak ve yararlarını göz önünde bulundurarak, ihtiyaçları karşılayabilen bir kalkınma olduğunu söyleyebiliriz.

“TEKSTİLE DAHA UMUTLA BAKIYORUM”

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Çağdaşlarımın günümüzdeki yenilikleri takip etmelerini, yarışmalara katılmalarını, alanlarında her türlü yeniliği ve kavramları takip etmelerini, araştırmalarını, yarışmalara katılmalarını, tasarımlarının bilgisayarlarında, arşivlerinde duran projeler olmasından ziyade işleve geçen tasarımlar olması için çalışmalarını diliyorum. Özellikle Şimdiler de sürdürülebilirlik adı altında yapılan projelere imza atılıyor ve bilinçlenen herkes bu kalkınmayı benimsiyor. Böyle devam ettikçe tekstile daha umutla bakıyorum. Hepimizin bilinçlenmesi ve tasarımlarıyla dünyamızı zenginleştirmesi dileğiyle.

 

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar